Koksidiyoz ve Staphylococcus Tedavi Sürecim

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba. 6 aylık bir muhabbet kuşum var. Ocak ayının son haftasında dışkılarında yem ve hafif ishali başladı. Daha öncesinden de hapşurması vardı.Önce Gaziantep'te yaşadığım için buradaki bir veterinere gittim. Şikayetlerini söyledim ve Vitaform verdi.Bir hafta kullandım ancak şikayetleri devam etti.Birkaç günlük ne yapsam arayışından sonra İzmir'deki Özm laboratuvarına dışkısını gönderdim.Koksidiyoz dendi ve tedaviye hemen başlayın dediler,ilaç olarak da Net-Cox önerildi.Bu ilacın muadilini hiçbir yerde bulamadım.İlaç ellerinde vardı ancak hemen başlayın dendiği için ilk etapta göndermediler.Vetakoksin ilacını aldım.(Özm lab. sordum olur dediler.) Vetakoksini toplamda 6 gün kullandım.Bunun 4.gününde hala yemli ve bozulmuş dışkılar olunca tekrar Özm ile iletişime geçtim ve bu durumda NetCox'u kullanmamız gerektiğini söylediler.İlaç burada olmadığı için kendileri gönderdi ,bu da 2 gün sürdü.Sonuç olarak 6 günlük Vetakoksin kullanımından sonra ara vermeden Net-Cox başladık. (Bu noktada bu kararların tümünü Özm dediği için uyguladığımı belirtmem gerek,tabii ki kendim hiçbir müdahelede bulunmadım.) Dün itibariyle Net-Cox başladık.3 gün kullanın sonra 5 gün ara ve probiyotik,sonra da 1 gün daha Net-cox dendi.Bugün 2. günümüz ve hala yemli dışkılar mevcut.Şimdilik sabırla devam ediyoruz.
Ama bu hastalığın son aşaması denilen kanlı ishali hiç görmedim şükürler olsun.

Antibiyogram sonucumuz :
Staphylococcus spp. tespit edildi.

FLORFENİCOL++++
DOXYCYCLİNE+++
ENROFLOXACİN+++
AMOXYCYCLİNE++
SULPHAMETHOXAZOLE +
COLİSTİN+

WhatsApp Image 2021-02-18 at 17.53.47 (3).jpeg WhatsApp Image 2021-02-18 at 17.53.47 (2).jpegWhatsApp Image 2021-02-18 at 17.53.47.jpeg

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-02-18 at 17.53.47 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-18 at 17.53.47 (1).jpeg
    29.9 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Herkese merhaba. 6 aylık bir muhabbet kuşum var. Ocak ayının son haftasında dışkılarında yem ve hafif ishali başladı. Daha öncesinden de hapşurması vardı.Önce Gaziantep'te yaşadığım için buradaki bir veterinere gittim. Şikayetlerini söyledim ve Vitaform verdi.Bir hafta kullandım ancak şikayetleri devam etti.Birkaç günlük ne yapsam arayışından sonra İzmir'deki Özm laboratuvarına dışkısını gönderdim.Koksidiyoz dendi ve tedaviye hemen başlayın dediler,ilaç olarak da Net-Cox önerildi.Bu ilacın muadilini hiçbir yerde bulamadım.İlaç ellerinde vardı ancak hemen başlayın dendiği için ilk etapta göndermediler.Vetakoksin ilacını aldım.(Özm lab. sordum olur dediler.) Vetakoksini toplamda 6 gün kullandım.Bunun 4.gününde hala yemli ve bozulmuş dışkılar olunca tekrar Özm ile iletişime geçtim ve bu durumda NetCox'u kullanmamız gerektiğini söylediler.İlaç burada olmadığı için kendileri gönderdi ,bu da 2 gün sürdü.Sonuç olarak 6 günlük Vetakoksin kullanımından sonra ara vermeden Net-Cox başladık. (Bu noktada bu kararların tümünü Özm dediği için uyguladığımı belirtmem gerek,tabii ki kendim hiçbir müdahelede bulunmadım.) Dün itibariyle Net-Cox başladık.3 gün kullanın sonra 5 gün ara ve probiyotik,sonra da 1 gün daha Net-cox dendi.Bugün 2. günümüz ve hala yemli dışkılar mevcut.Şimdilik sabırla devam ediyoruz.
Ama bu hastalığın son aşaması denilen kanlı ishali hiç görmedim şükürler olsun.

Antibiyogram sonucumuz :

FLORFENİCOL++++
DOXYCYCLİNE+++
ENROFLOXACİN+++
AMOXYCYCLİNE++
SULPHAMETHOXAZOLE +
COLİSTİN+

Ekli dosyayı görüntüle 13105 Ekli dosyayı görüntüle 13106Ekli dosyayı görüntüle 13108
Çok geçmiş olsun,bizim de ilaç kürü bitti tam düzelmedi derken bir kaç gün sonrasında düzene girdi dışkılar.Çabucak iyileşir umarım.

Staphylococcus :)
Burada ki çoğu radar gözün saptayamayacağı bir enfeksiyon. Dezenfekte edin her yeri kuşun kafesini temas ettiği eşyaları özellikle gündelik olarak temas ettiğiniz şeyleri güçlü bir dezenfektan ile temizleyin sürekli. Geçmiş olsun.

Staphylococcus :)
Burada ki çoğu radar gözün saptayamayacağı bir enfeksiyon. Dezenfekte edin her yeri kuşun kafesini temas ettiği eşyaları özellikle gündelik olarak temas ettiğiniz şeyleri güçlü bir dezenfektan ile temizleyin sürekli. Geçmiş olsun.
Çok teşekkürler.Çevremdeki herkes kafesi sürekli dezenfekte ettiğim için bana kızıyordu ne gerek var diye :')

Eyunalin çokta uzak olmayan bir zamanda yaşadığı bir problem sanırım, iyi denk gelmiş doğrusu...
Beni halen uğraştırıyor maalesef (karaciğer sebepli) bu yaz her şey planladığım gibi olursa daha ileri düzeyde kontrol sağlanacak nasıl alınacak tam olarak bilmesem de kan analizi yapılacak.

umarım süreciniz iyi ilerler. Çok geçmiş olsun. Günlük oluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

Antibiyogram sonucumuz :

FLORFENİCOL++++
DOXYCYCLİNE+++
ENROFLOXACİN+++
AMOXYCYCLİNE++
SULPHAMETHOXAZOLE +
COLİSTİN+

@nextwhiskey yemli dışkının sebebi ortaya çıkmış sanırım. Yemli dışkı koksidiyozdan değilde staphylococcus kaynaklı büyük ihtimal. Ama bu koksdiyoz olmadığı anlamına gelmiyor tabiki. Koksidiyoz tedavisinden sonra yemli dışkı yine düzelmeyebilir haberin olsun. Ama staphylococcus tedavisinden sonra düzelir Allah'ın izniyle. Biraz sabır isteyen bir süreç...

En çok florfenikole duyarlıymış. Veteriner tedavi için bu etken maddeyi kullandırır sanırım...

Takipteyim..

@nextwhiskey yemli dışkının sebebi ortaya çıkmış sanırım. Yemli dışkı koksidiyozdan değilde staphylococcus kaynaklı büyük ihtimal. Ama bu koksdiyoz olmadığı anlamına gelmiyor tabiki. Koksidiyoz tedavisinden sonra yemli dışkı yine düzelmeyebilir haberin olsun. Ama staphylococcus tedavisinden sonra düzelir Allah'ın izniyle. Biraz sabır isteyen bir süreç...

En çok florfenikole duyarlıymış. Veteriner tedavi için bu etken maddeyi kullandırır sanırım...

Takipteyim..
Teşekkür ederim Ümit abi.İnşallah düzelir.Zaten Net-Cox dan sonra Flormis kullan dedi

Benim çözemediğim şey staphylococcus için tedaviyi ne zaman uyguladın :) Kullandığın ilaçlar koksidiyoz için geçerli ve kullandığın ilaçlar antibiyogramı değiştirebilirler.

Benim çözemediğim şey staphylococcus için tedaviyi ne zaman uyguladın :) Kullandığın ilaçlar koksidiyoz için geçerli ve kullandığın ilaçlar antibiyogramı değiştirebilirler.
Merhaba.Onun için Flormis önerdi vet. Ve 5 gün aradan sonra, önce son 1 kez daha net-cox kullanacağız,sonra Flormis.Yukarıda belirtmiştim aslında :) .Onu daha tedavi etmedim yani ama yemli dışkı düzeldi.

Merhaba.Onun için Flormis önerdi vet. Ve 5 gün aradan sonra, önce son 1 kez daha net-cox kullanacağız,sonra Flormis.Yukarıda belirtmiştim aslında :) .Onu daha tedavi etmedim yani ama yemli dışkı düzeldi.
İlk mesaja yazmamışsın gözümden kaçmış o yüzden :D Geçmiş olsun tekrardan

*DURUM GÜNCELLEMESİ: Net-Cox kullanımını bitirdik.Veteriner önerisiyle bir hafta ilaçsız dinlenme süreci geçireceğiz.Haftaya da Flormis kullanacağız.Yemli dışkılar bu süreçte geri geldi, her zaman yemli yapmasa da yarı yarıya yem var dışkısında.Benim kuşumun en başından beri enerjisi ,keyfi hep yerindeydi.Bunu ailecek ona olan yoğun ilgimize ve mamalarla desteklememe bağlıyorum :) Hala da yemli dışkı yapsa da keyfi yerinde çok şükür.

*GÜNCELLEME: Flormis kullanımı da bitti ,bir hafta aralıksız probiyotik kullanmamız gerekiyormuş.Bugün 3.günü şimdilik ara ara yemli dışkı ve ishal şeklinde.Vet.hekim 5 güne kadar düzeleceğini söyledi.

İlaçlardan sonra yemli dışkıların düzelmesi gerekiyordu aslında. İlaçlar tam etkili olmadımı acaba. Güncel dışkı görselleri atarmısın..