Konu Editörü, Hangi Buton Ne İşe Yarar?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
21,853
Çözümler
117
Yaş
31
Konum
Ankara
Aslında gerekli açıklamalar butonların üzerine geldiğinde yazsa da yine de değinmek gerek. Bir köşede dursun :)

Bazen editörün aktifliği sizde kapalı olabilir. Kapalı olduğunda da yazı biçimlendirmelerini kullanamayabilirsiniz. Bunu açmak için görselde ki parantezlere tıklıyorsunuz. Genelde bunu kullanırken ben, linkleri ve eklenmiş yanlış kodları silmek için kullanıyorum. Kapalı olduğunda biçimleri, kodlarla tarifler ve belirgin göze çarpar. Bu kısmı dilediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz.
bbkod.png

Bir yerden alıntı yaptınız varsayalım ve herhangi gizli bir link ya da fazlaca kullanılmış renk, kalın yazma vb unsurları sıfırlamak için ilk sırada ki "Biçim kaldırıcı" kullanılır. Bazen link kaldırmada başarısız olabiliyor bu nedenle kontrol etmeyi unutmayınız.
bicim.png

Bold > B ile sembolleştirilen yer, kalın yazı yazmanızı sağlar. Seçilen ya da metnin tamamını bu şekilde yazabilirsiniz. Site kurallarımız gereği yazının tamamı kalın (bold) olmamalıdır.
Yatık yazı > pek kullandığımız bir kısım değil. Alıntılarda ya da bold yapılmak istenmeyen önemli yerlerde tercih edilebilir.
yatik.png
Hemen yanında yer alan tT ise yazı boyutunu ayarlamayla ilgilidir. Genelde bu kısmı başlıklarda kullanmaktayız. Ya da küçük belirtilmesi gereken bir dipnot yazısı kullanılacaksa. Forumumuzun font boyutu otomatik ayarlıdır.

Daha çok başlık kalınlığı vs kullanırken bir diğer sekme olan Paragraf biçimi kısmını kullanırız. Heading 1 ana başlık (en üstteki ), Heading 2 ara başlıklar / maddeler, heading 3 ise aslında ortalama bir kalınlık sunan ve yazı aralarında, sonlarında tercih edilebilir. Makalenin seyrine göre istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
paragraf.png

Metin Rengi> Metin rengi siyah olarak otomatik ayarlıdır ancak yer yer renkli kısımlar kullanılmak isteniyorsa buradan ayarlayabilirsiniz.
metinrengi.png
Hemen yanında bulunan 3 nokta ise genelde kullanmadığımız, altı çizgili, font değişimi, üstü çizili yazı seçeneklerini karşımıza çıkartır. Yazı okunurluğu düşürdüğünden pek tercih etmemek en iyisi. Sadece olumsuz ekler kullanılıyorsa altı çizili bir vurgu kullanımı hoş olabilir.

Listeleme > Madde madde bir şeyler yazılmak isteniyorsa, listeleme butonu kullanılmalıdır. Enter tuşuna bastığınızda satır sonunda yeni nokta ya da rakam otomatik gelmektedir. Genelde ilk iki listelemeyi kullanıyoruz.
hizalama1.png


Hizalama > Bu kısım aslında herkesin hakim olduğu, metin ortalama, sol ya da sağa yatırma gibi seçeneklerin bulunduğu kısım. Hemen yanında ki paragraf biçimini üstte anlattım.
hizalama2.png

Link eklemek istediğimizde zincir ikonuna tıklıyoruz. Eğer metinsiz bir link ekleniyorsa burayı kullanmadan doğrudan yapıştırabilir ya da yazabilirsiniz.
Resim Ekleme > Bu kısım en sık kullandığımız alanlardan biri. Doğrudan tıklayıp bilgisarayırınızdan seçebilir ya da sürükleyip o boşluğa bırakabilirsiniz. Linkten bir resim almak istiyorsanız da hemen orada ki zincire tıklayıp görsel url'sini yapıştırmalısınız.
resimy.png

İfade ekle
> Tanıdık bir kısım yine. Gülücük setlerini burada bulabilirsiniz.
Medya ekle > Genelde konunuza doğrudan youtube ve ya desteklenen sitelerin linki eklendiğinde videoya yahut kartlara dönüştürme eğilimindedir. Burası yine aynı işe yarıyor. Aynı şekilde eğer forum galerisinden bir medya çekilecekse buraya linkini yapıştırmanız yeterli olur.
Alıntı ekleme > metninizde alıntı yapılıyorsa ve tırnak kullanmak yerine üstteki yeri kullanırsanız kutu içerisine alacaktır. Tıkladığınızda çıkan kutunun üzerine tıklayıp yazma işlemine başlayabilirsiniz. Bittiğinde enter tuşuna basınca kutunun dışından devam edebilirsiniz.
alinti.png
Tablo ekle> Tablo oluşturma kısmında ise sütun ve satırlara ayırmak istediğiniz bir paylaşım bulunuyorsa kullanmanız gereken kısımdır. Kaç bloklu olacağını oradan ayarlıyorsunuz. Kullanımı biraz zordur.
tablo.png
Tablo ekle yanında ki Üç nokta > Pek kullanılmayan kısımlardan bir tanesi daha. Yatay ayraç kullanmak, video eklemek, spoiler kaldırmak, kod eklemek ya da galeriden görsel çekmek için butonlar bulunur.

Ön izleme yap > Konunuzu başlatmadan nasıl göründüğünü görmek ve düzenlemeler yapmak için bu kısma basılır ve kontrolünüz sonrası, konu aç butonuna basıp konu açılır.
onizle.png
 
Son düzenleme:
Üst