iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Külden Doğal Gübre yapımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,776
Çözümler
73
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Külden Doğal Gübre yapımı

Bitkilerin büyümesinde odun külü aslında çok faydalı olduğu gerçektir. Ağaç külü sağlıklı bitkiler için gerekli olan farklı elementlerinin ve minerallerin doğal bir kaynağıdır.

kul.jpg

  • Odun külü potasyum açısından zengin olduğundan dolayı meyve büyümesine yardımcı oluyor.
  • Böceklere karşı çok iyi doğal bir ilaç.
  • Bitkiler için en önemli besin olan fosforun en önemli mineraller, magnezyum, kalsiyum ve potasyum, kül bazılsrını bünyesinde bulundurduğundan bitkiler için güçlü bir kök sistemi oluşturmanıza yardımcı olduğu bilmelisiniz.
Kül kuvvetli alkalik özellik gösterir. Asidik karakter gösteren toprakların iyleştirilmesinde kullanılacak iyi bir maddedir. Odun külü toprakta çok iyi çözündüğünden, asitliğin giderilmesini çok hızlı sağlar.

Odun külünün ana maddesi genel olarak K2CO3 dür. Bir zamanlar (19. yüzyıl) odun külü, potasyum ihtiva eden tek gübre idi ve tarlalara verilirdi.
kul2-1.jpg

  • Kül topraktaki PH seviyesini yükselterek toprağı alkali yapar. Asitik toprak isteyen bitkileri öldürebilir.
Bunu için oranını iyi ayarlayınız.Odun külü potasyumca zengin olduğu için potasyumlu gübreler yerine kullanılabilir. 10m2 ye 3 litre hesabı ile uygulanabilir.( Toprak analizi ile potasyum miktarı belirlenmeli). Odun külü yavaş salınımlı iyi bir potasyum kaynağıdır.Odun külünü potasyum gübresi olarak kullananlar 3 kat kükürtle karıştırın. Yoksa asit dengesini bozar ve bitkiyi yakar.Kükürtle karıştırın ve az kullanın.Kükürt asit derecesini düşürür. Ph değerinide korumuş olursunuz.Ne zaman uygulanmalıdır?

Güz ve kış aylarında bahçede kül dağıtmak için en uygun zamandır, üstteki görsellerde olduğu gibi dağıtmak yeterlidir. Kül Toprağa yerleşir ve bir sonraki bahar onun içindeki besini serbest bırakabilirsiniz.

Faydaları neler ?

1 Hamam böceklerini kovar

2 Salyangozlar / salyangoz caydırmak için bahçede bireysel bitkiler etrafında düşük bir halka şeklinde yayın.

3 Çim Gübre olarak odun külünde % 10-25 kalsiyum,% 1-4 magnezyum,% 5-15 potasyum ve % 1-3 fosfor içerir.

4 Gümüş parlatmada Külü su ile karıştırın gümüş parlatmak için birebir.

5 Büyük Gübre olarak- Domates, diğer üzümlü sebzeler ve meyve ağaçları için.

6 Kaygan zeminlere serpin çok az!(don olaylarının görüldüğü yerlerde)

7 BÜYÜK Buz çözücü! Alkali kül doğal buz eritebilir ve güneş dışında, düzenli buz eriyik daha hızlı erime, ısı oluşturur.

8 Yosun Caydırıcı ÇOK az gerekli. suyun 1000 galon başına 1 çorba kaşığı gerektiği gibi.

9 Koku Kontrolü bir avuç kullanılarak de-kokarca petleriniz hayvanın postu üzerine ovuşturdu kalan kokuyu nötralize eder.

10 Kompost zenginleştirin -. Organik bileşik toprağa uygulanan külleri yağmurlama tarafından besin geliştirmek çok fazla olsa da, karışımın kalıntılarına ekleme yapınız.
 
Üst Alt