Kuluçkada Az Bilinen Bir Mucize

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan VBZE433
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

VBZE433

Uzman Yetiştirici
Kısa bir süre önce anneleri ölünce 5 yumurtayı mecburen başka bir takımın altına kaydırmak zorunda kaldım. Annenin öldüğünü sabah fark ettiğim için yumurtalar soğumadan bu işlemi yapmak mümkün oldu. Konu aslında bu değil ancak kaydırılan yumurtaların bulunduğu folluktaki 4 yavru en büyüğü 7 günlük iken bu işlem gerçekleşti ve bu dört yavru daha sonra bir mucizeye imza attılar.

1615795312174.png
Bu tip durumları gözlemlemek çok zordur ve kuluçkaya rahatsızlık vermemek adına yuvayı sürekli açıp bakamazsınız. Benim fark edişim ise dişi dışarıda iken ve kısa süreliğine yuvaya girip çıkmaları esnasında oldu.
  • Ev sahibi 4 yavrunun en küçüğü 7 günlük olduğunda misafir yumurtalardan yavrular kısa aralıklar ile (1er gün gibi) çıkmaya başladılar. Süt anne bu süreçte hem yumurtalara yattı hem de misafir yavruları çıkarırken kendi yavrularını büyütmeye devam etti.
  • Annenin kendi yavrularını dal darı ile karışık beslediği bu süreçte misafir yavruların kursaklarının kontrolünü yaparken 4 ev sahibi yavru tarafından zaman zaman beslendiğine şahit oldum.
  • Hatta en ufak yavru ciyakladıkça büyük yavrulardan bir tanesi eğilip onu besliyordu.
  • 9 yavruya bakmak çok ciddi bir iş o yüzden annenin yetişmesi gerçekten zor. Hele yaş farkı büyük olan yavrular söz konusu ise besleme yapması ve sıraya koyması da oldukça zordur. Küçükler ihmal olabilir hatta bakımsız kalıp ezilip ölebilir.
Sonuç: Kuluçka sürecinde yavruların bazen en ufaklarını beslemesi tam bir mucizedir. Kursağı çok dolu büyük yavru cömertlik yapıp küçüğünü zaman zaman besleyebilir. Bu durum yavruların bakımını ve annenin işini belli oranda kolaylaştırır. Bu her zaman kesinlikle olacak bir durum değildir ve kuştan kuşa değişir ancak bunun gerçekleşebildiğini bile bilmek insana umut, güç ve enerji veriyor.

İlk defa duyacaklar için paylaşmak istedim.

Hoş bir konu olmuş. Kim bilir daha göremediğimiz neler oluyordur ama kardeşlerin birbirine bakması bile mucize. Kazasız atlatabilmişsinizdir umarım süreci
Evet epey büyüdüler. Ev sahibi 4'lü isterse yuvadan atlayabilirler ama hala misafir 5'li ile iyi geçiniyorlar. Yakında "kuşlarda beşik kertmesi" konusunu da işleyebilirim :ROFLMAO: :geek:

Çok muazzam bir olay gerçekten umarım sağlıkla büyürler yavrucaklar.:giggle:

Zamanında gördüğüm bir diğer ilginç olayı da ben paylaşayım.Şok oldum görünce bir yumurtada iki can var Allah’ım nelere kadir öyle.Hatta bu olaya iki kez şahit oldum aşağıya fotoğraflarını ekliyorum..
EC488459-DBE0-4A66-8C6B-4626BDCBB848.jpeg14B86B52-3793-424C-B556-E3785AB3ADDE.png

Son düzenleme: