Kuluçkadaki Kuşum Yumurtalardan Birini Kafes Tabanına Atmış

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akifcik
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akifcik

Veteran
Kafese bakmaya girdiğimde kafes tabanında yumurta vardı. İçine baktığımda yavrunun gölgesi belli oluyor, tahminimce 20 günlük yumurta. Attı mı noldu onu da bilmiyorum, hafif kırılmış gibi kan veya yumurta beyazı dışarı çıkmış. Her neyse geri altına koydum yumurtayı ancak koyduktan 2 dakika sonra bu yumurta beyazı kuşa bulaşmış ve kuş kuluçkada yumurtalara yattığı için, yumurta kuşun poposuna yapışmıştı. Korktu sanırım, hızla dışarı çıktı, yumurta hâlâ sıcak ne yapmalıyım kendim çıkarmayı deneyeyim mi?
Şuan tekrar altına koydum soğumaması için. Acil cevabınızı bekliyorum.
IMG_20210305_102239~2.jpg

Çözüm
Yumurtalara gösterilmeyen ilgi yada zarar vermenin bir kaç sebepten dolayı olduğunu okumuştum:
1. Bakmak istemezse (yorgun, bıkkın, hasta, çok kızgın çiftleşmek istiyor, ardışık fazla kuluçka, eşini artık beğenmiyor)
2. Yavru erkenden öldü ise : kalbi durdu, genetik faktörler, yavru çok zayıf yapılı
3. Tecrübesizlik, yuva içinde kavga etme, dikkatsizlik, telaş ve stres
4. Yavru hasta ve kalp ritmi ile hareketlerinden anne anlıyabiliyorsa
5. Yavru sayısı çok fazla olup geri kalanları yaşatmak için birilerini feda etmek gerekiyorsa
6. Ciddi kalsiyum ve besin eksikliği var ise (yemek sureti ile)

Bunlar her zaman her şekilde en tecrübeli üreticinin bile başına gelebilen şeyler. Tekrarlı ve kasıtlı olduğunu anlayana kadar doğal süreci...
Bu dün çektiğim fotoğraf
IMG_20210304_182326.jpg
Screenshot_2021-03-05-10-42-53-415_com.google.android.apps.photos.jpg
2. Fotoğrafta işaretli olan yumurta, konudaki atılan yumurta. İçi de aynen bu şekilde gözüküyor;Screenshot_2021-03-05-10-38-28-672_com.android.chrome~2.jpg

Oyla 0
Harekete dikkat etmedim ama gölgesi aynen resimdeki gibi belli oluyor. Niye böyle oldu anlamadım ki çok da iyi bakıcılar hem anne hem baba:confused: Yavruyu Kendi elimle çıkarayım mı?

Oyla 0
20 güne eminsen, ortadan yavaşça kirabilirsin. Sarisi akmış ise muhtemelen oluşumu tamamlamamış bir yavrudur. Yani ölmüştür.

Oyla 0
Sebebi ne olabilir sence Doğanay Abi, nerede hata yaptım vallahi anlamıyorum. Şu ana kadar hiç yumurta atmamış kuş neden şimdi atar, hâlbuki önceki sahibinden kat be kat temiz bakıyorum..

Oyla 0
Aklıma tek gelen şey, eşiyle birlikte yuvalığa girip çıktığı için yanlışlıkla yumurtayı kırıyor, yumurtanın sarısı kuşun poposuna yapışıyor ve yuvadan çıkıp tellerde falan sürtünerek yumurtayı düşürüyor. Aklımda tek bu senaryo var.

Oyla 0
Yumurtalara gösterilmeyen ilgi yada zarar vermenin bir kaç sebepten dolayı olduğunu okumuştum:
1. Bakmak istemezse (yorgun, bıkkın, hasta, çok kızgın çiftleşmek istiyor, ardışık fazla kuluçka, eşini artık beğenmiyor)
2. Yavru erkenden öldü ise : kalbi durdu, genetik faktörler, yavru çok zayıf yapılı
5. Yavru sayısı çok fazla olup geri kalanları yaşatmak için birilerini feda etmek gerekiyorsa

Bunlar her zaman her şekilde en tecrübeli üreticinin bile başına gelebilen şeyler. Tekrarlı ve kasıtlı olduğunu anlayana kadar doğal süreci bozmamak tavsiye ediliyor. Eğer kuşta kötü alışkanlık ve kasıtlı hale geldi ise müdahale etmekte fayda var : yumurtaları kaydır, eşleri ayır, dişiyi ayır gibi çözümleri uygulamak gerekebilir.

Son düzenleme:
Oyla 1
Çözüm
5. Yavru sayısı çok fazla olup geri gelenleri yaşatmak için birilerini feda etmek gerekiyorsa
1-) 2 aydır dinlenmedeydiler, yorgun veya bıkkın olamaz, kızgın da değillerdi.
2-) Evet bu bir sebep olabilir.
3-) Tecrübeli bir çiftler, yanlış hatırlamıyorsam 5. Kuluçkaları oluyor bu. Yuva içinde beraber uyuyorlar, çok uyumlu bir çift.
4-) Evet bu da olabilir.
5-) Böyle bir şey düşünse geri kalan yumurtaları da kırardı bence.
6-) Hayır kafeste her şeyi tamdı. Mamasına da kalamar kemiği tozu ve yumurta kabuğunu ayrıca ekliyordum.

Teşekkürler bilgiler için:)

Son düzenleme:
Oyla 0
Bazı telaşlı dişiler dışarı çıkar ve dışkılayıp hemen yuvaya geri döner. Kuluçka öncesine depoladı ise (ki çoğu öyle yapar ama bazen yetmez) yuvadan çıktığı durumların bazılarında dişi kalsiyum/kalamar vs. çabuk ulaşacağı noktada değilse (yuva yakını, tünek dibi gibi) uğraşıp yemez. Kuşların ulaşabileceği yerde olmayan bazı ürünlerin yerini değiştirin tüketimdeki fark bazen inanılmaz olur. Çok nadiren de olsa bakımsızlık hallerinde yumurta yedikleri olur.

Bu sizde ihtimal dahili gibi durmuyor. Kuşların bazı iç güdüsel tepkilerine senaryo yazmak neredeyse imkansıza yakındır. İhtimaller vardır, gözlem gerektirir ama kuluçkadaki kuş çok ürkek, stresli ve tedirgin olduğu için daha beterlerinin olmaması için şükretmek de gerekli olur.

Oyla 0
Evet en mantıklısı bu, kuşum hiç kıskanç değil ürkek de değil yuvayı açsam, yavruları veya yumurtaları kontrol etmek için onu kaldırmak için elimle itelesem bile hiç tepki vermiyor. Ancak dediğiniz gibi aşırı telaşlı, hemen dışkı yapıp hızlı bir şekilde yuvaya giriyor. Bence de bu sırada istemeyerek de olsa yumurtayı kırdı.

Oyla 0
Aklıma takıldı, folluk dediğimiz çukur kısım yuvanın girişinde mi yoksa arka tarafında mı?

Oyla 0