kurma hastalığı

yiğit 2832

iyikus.com Üyesi
merhabala benim kuşumda kurma hastalığı belirtileri var ve muhtemelen de öyle covid 19 olduğu içinde veterinere götüremiyoruz evde alabileceğimiz bi vitamin yada yapabileceğimiz bişey varsa söyliye bilirmisiniz kuşumu kaybetmek istemiyorumda

Çözüm
Merhaba Kuruma bir sonuçtur.
Yani bir hastalığın ilerlemesiyle kuşun çok zayıflaması ve yediği besinlerden faydalanamaması sonucu sindirim sisteminin çökmesiyle oluşuyor.
Kuşunuzun önce hangi hastalığı olduğunu bulmamız gerekiyor ki ona göre tedavi yapıldın.
Ayrıca pandemi de veterinerler açık oluyor.
Siz semptomları yazın deneyimli arkadaşlarım zaten size bir şey önerecektir.
Ama kanatlılardan anlayan bir hekim görmeli öncelikle.

Duygumaviş

Forum Sakini
Merhaba Kuruma bir sonuçtur.
Yani bir hastalığın ilerlemesiyle kuşun çok zayıflaması ve yediği besinlerden faydalanamaması sonucu sindirim sisteminin çökmesiyle oluşuyor.
Kuşunuzun önce hangi hastalığı olduğunu bulmamız gerekiyor ki ona göre tedavi yapıldın.
Ayrıca pandemi de veterinerler açık oluyor.
Siz semptomları yazın deneyimli arkadaşlarım zaten size bir şey önerecektir.
Ama kanatlılardan anlayan bir hekim görmeli öncelikle.

Oyla 1
Çözüm

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuruma olduğunu düşündüğünüz hastalık ise maalesef veteriner kontrolü yaptırmalısınız. Bir kaç farklı etken maddeli ilaçlar kullanmak gerekir. Neden kuruma olduğunu düşündünüz?

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Öncelikle kuşun kısa bir videosunu ve dışkı resmini atar mısınız?birde göğsündeki kemik elinize bıçak gibi keskin gelşyor mu kontrol etmelisiniz.

Oyla 0

Duygu

iyikus.com Üyesi
Benim veterinerim şırınga ile probiyotik tedavisi vermişti o zamanlar. Bazı kuş hekimleri antibiyotik ve benzeri için mantar enfeksiyon ile ilgisi olmadığıdan asla uygulanmaz diyor. Hatta gereksiz ilaç ve kalitesiz vitaminler kuşun karaciğer sağlığını da bozuyor. En iyisi kuşlardan anlayan bir veterinere gitmek.

Oyla 0

Fztuzum

Yeni Üye
Kuruma megabactery denen bir mantar türünün sebep olduğu hastalık sebebiyle gerçekleşir. İç mantarda dışkıdaki beyaz kısım kaybolmaya başlamıştır. Dogru mantar ilaçları kullanilmali. Eczaneden zolax 100 mg kapsul alıp kapsülün içindeki tozu 5e bölün 1 parçasını suluga katin iyice karıştırın verin. 1 gün ilac 2 gün temiz su vereceksiniz . Bu tedaviyi diski tamamen iyileşen kadar devam ettirin . Ilac esnasında başka vitamin probiyotik kum gaga taşı vs. Vermeyeceksiniz. Şekerli hiçbir şey verilmemeli. Mantarin besini sekerdir. Kusu daha kötü hale getirir.

Oyla 0

Kuş_Sevdalısı

Yasaklanmış Kişilik
Kuruma megabactery denen bir mantar türünün sebep olduğu hastalık sebebiyle gerçekleşir. İç mantarda dışkıdaki beyaz kısım kaybolmaya başlamıştır. Dogru mantar ilaçları kullanilmali. Eczaneden zolax 100 mg kapsul alıp kapsülün içindeki tozu 5e bölün 1 parçasını suluga katin iyice karıştırın verin. 1 gün ilac 2 gün temiz su vereceksiniz . Bu tedaviyi diski tamamen iyileşen kadar devam ettirin . Ilac esnasında başka vitamin probiyotik kum gaga taşı vs. Vermeyeceksiniz. Şekerli hiçbir şey verilmemeli. Mantarin besini sekerdir. Kusu daha kötü hale getirir.
Kuruma = megabakteri değildir ki. Hemen nasıl “megabakteri” diye teşhis koydunuz anlayamadım. Kuruma durumu sadece megabakteri değil başka enfeksiyonlar sonucunda da görülebilir. Ayrıca dışkı fotoğrafı bile görmeden teşhis konulmaz. Hele megabakteri zaten dışkıdan anlaşılmaz. Megabakteriye de Zolax işe yaramaz. Amphotericin B kullanılması gerekir.

Oyla 0

Fztuzum

Yeni Üye
Kuruma = megabakteri değildir ki. Hemen nasıl “megabakteri” diye teşhis koydunuz anlayamadım. Kuruma durumu sadece megabakteri değil başka enfeksiyonlar sonucunda da görülebilir. Ayrıca dışkı fotoğrafı bile görmeden teşhis konulmaz. Hele megabakteri zaten dışkıdan anlaşılmaz. Megabakteriye de Zolax işe yaramaz. Amphotericin B kullanılması gerekir.
Başlıkta kuruma belirtileri olduğundan ve üstteki yorumlarda kuruma belirtilerinden bahsedilmiş ona istinaden kurumayla ilgili tedavi önerisinde bulundum . Zolax da amphotericin b de mantar infeksiyonlarinin tedavisinde kullanilan özellikle fungisidal etkili antifungal ajanlardır.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Forumda yanlış bilgi saçanlara savaş ne zaman başlayacak bilmiyorum, kuruma denen olay kuşun zayıflamasına denir, bu kuşlar çeşitli bakteriyel enfeksiyonlardan da zayıflar güçlü parazitlerin saldırısı sonucunda da zayıflar mantar enfeksiyonlarında da zayıflar, ve kuşa müdahile edilmezse yaşamsal ağırlığını kaybedeceği için ölecektir. Yani kuruma dediğiniz olay budur ne fazla nede az.
Megabakteriye ise belirttiğiniz zolax etki etmez.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Forumda yanlış bilgi saçanlara savaş ne zaman başlayacak bilmiyorum, kuruma denen olay kuşun zayıflamasına denir, bu kuşlar çeşitli bakteriyel enfeksiyonlardan da zayıflar güçlü parazitlerin saldırısı sonucunda da zayıflar mantar enfeksiyonlarında da zayıflar, ve kuşa müdahile edilmezse yaşamsal ağırlığını kaybedeceği için ölecektir. Yani kuruma dediğiniz olay budur ne fazla nede az.
Bilinçleneceğiz böyle böyle. Size zahmet, açmak isterseniz bir makale hazırlayınız içeriğe uygun bir başlıkta. Kuruma çeşitleri tarzında ya da istediğiniz açık bir başlıkta. Bu şekilde azaltabiliriz ancak diye düşünüyorum. Gerekli eklemeler gelecektir mutlaka makaleye. :)
-Bu arada genele yazıyorum. Kim açmak isterse artık :)

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Bilinçleneceğiz böyle böyle. Size zahmet, açmak isterseniz bir makale hazırlayınız içeriğe uygun bir başlıkta. Kuruma çeşitleri tarzında ya da istediğiniz açık bir başlıkta. Bu şekilde azaltabiliriz ancak diye düşünüyorum. Gerekli eklemeler gelecektir mutlaka makaleye. :)
-Bu arada genele yazıyorum. Kim açmak isterse artık :)
Yeni konu açıldığı vakit eski konular ile çelişkiler oluyor ve olacak, öncelikle o tarz konulara çeki düzen verilmeli bence.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Konu açıldıktan sonra eklemeler yaparım. Hangi konular için istendiğiniz bildirirseniz, hızlı bir şekilde çözebiliriz. :)

Oyla 0

Fztuzum

Yeni Üye
Dikkatli okursanız ben ic mantar tedavisi için zolax önerdim.Ic mantar Kandıda veya megabakter sebepli olabilir. Megabakter olduğundan kesinkes emin olabiliyorsa amfoterisin b öneriliyor. Megabakteri ile ilişkili altını çizdiğim yer kurumaya sebebiyet vermesi. Herkesin eleştiriye olan hevesini keske hasta can icin değerli bilgilerini paylaşırken de görebilsek...

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Biraz konu dışı olucak kusura bakmayın,Prospektüste oda sıcaklığı diyor saklama için ama uzun vadede bozulma olur mu bu flakonda sizce? @Doğanay Y. @Ümit T. bakar mısınız rica etsem.

Ekli dosyalar

• 726E3E26-BBB7-4E67-8636-50A37906F246.jpeg
    726E3E26-BBB7-4E67-8636-50A37906F246.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Biraz konu dışı olucak kusura bakmayın,Prospektüste oda sıcaklığı diyor saklama için ama uzun vadede bozulma olur mu bu flakonda sizce? @Doğanay Y. @Ümit T. bakar mısınız rica etsem.
Sadık kalmak gerek bu tip uyarılara. Ben bu tip ürünleri hep oda sıcaklığında, kapaklı dolaplarda muhafaza ediyorum.

Oyla 0