Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Antifungal/Antimikotik ilaçlardan olan Mikostatin - Fungostatin (Nystatin) yada Triflucan - Flucan (Flukonazol) kullanılabilir.

Mikostatin kullanılacaksa; ağızdan damlatılırsa sabah akşam 1 damla olacak şekilde verirsiniz. Eğer suluktan uygulayacaksanız tam dolu suluğa 6-7 damla ekleyin ve 6 saatte bir tazeleyin...

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Antifungal/Antimikotik ilaçlardan olan Mikostatin - Fungostatin (Nystatin) yada Triflucan - Flucan (Flukonazol) kullanılabilir.

Mikostatin kullanılacaksa; ağızdan damlatılırsa sabah akşam 1 damla olacak şekilde verirsiniz. Eğer suluktan uygulayacaksanız tam dolu suluğa 6-7 damla ekleyin ve 6 saatte bir tazeleyin...
Çok teşekkür ederim

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Nöbetçi eczaneden mikostatin aldım başladım inşallah iyi olucak :(
Kursak mantarının temel olma sebebi genel anlamda yem, su ,kafes ekipmanlarının temizliği ve kafes temizliği ile ilgili.
Temizlik konularına daha fazla özen gösterip, kendinize yeni bir temizlik protokolü planlarsanız, bundan sonraki zamanlarda rahat edersiniz.

Oyla 0

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
+2 değerlikli metallerden olan; kalsiyum (kalamar kemiği, gaga taşı, kum vs.), magnezyum, demir, karbon (kömür) kaynaklarını kafesten çıkarmanız ilacın etkisini artırmaya yardımcı olur...

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Kursak mantarının temel olma sebebi genel anlamda yem, su ,kafes ekipmanlarının temizliği ve kafes temizliği ile ilgili.
Temizlik konularına daha fazla özen gösterip, kendinize yeni bir temizlik protokolü planlarsanız, bundan sonraki zamanlarda rahat edersiniz.
Temizliğe takıntı derecesinde düşkün bir insanım :) Kafesin tabanını her gün sabah temizleyip dezenfekte ediyorum ,suluklarını her sabah sıcak su ve katı sabunla yıkıyorum,tünekleri,yemlikleri ise haftada bir dezenfekte ediyorum..
Mubişim bundan önce koksidiyoz atlattı , bunun devamında olduğunu düşünüyorum mantarın.Önerileriniz için çok teşekkür ederim

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Tekrar merhaba , kuşumun kafesinde bir tane minik plastik ördek var , yeğenimin oyuncağı idi ama kendisi aşık olunca kafesine koyduk :) Ona sürekli kur yapıyor , tedavi süresince kafeste durmalı mı çıkarmalı mıyım? Çıkardım ama o zaman da çok mutsuz oldu ki zaten bir şey yemiyor ve sürekli uyuyor :(

Oyla 0

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Tekrar merhaba , kuşumun kafesinde bir tane minik plastik ördek var , yeğenimin oyuncağı idi ama kendisi aşık olunca kafesine koyduk :) Ona sürekli kur yapıyor , tedavi süresince kafeste durmalı mı çıkarmalı mıyım? Çıkardım ama o zaman da çok mutsuz oldu ki zaten bir şey yemiyor ve sürekli uyuyor :(
Oyuncağını her gün dezenfekte ederek verebilirsiniz. Akşamları alıp yıkayın gündüz bırakın oynasın.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kursaktan Triflucan bulamadım sonra apex mantaxvermiştim.

Apex mantax denilen ürün mantar ilacı değildir b3 vitaminidir! İçeriğinde niacin (b3) vitamini vardır. Nistatin yoktur!

Ayrıca bu şekilde link vermek forumda yasaktır. Eğer reklam vermek istiyorsanız site yöneticisiyle görüşün.. @Doğanay Y.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0

Akifcik

Veteran
Kursaktan Triflucan bulamadım sonra apex mantax vermiştim.
Mesut Bey biliyorum siz de ekmeğinizin peşindesiniz. Fakat forumdaki tecrübesiz ve yeterince bilgiye sahip olmayan kişileri, sırf elinizdeki ürünü satmak amacıyla yanlışa yönlendirmeyin. Bu şekilde olmaz:) Site yöneticisi ile görüşüp reklam seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Oyla 0

aktifpet

Yeni Üye
Mesut Bey biliyorum siz de ekmeğinizin peşindesiniz. Fakat forumdaki tecrübesiz ve yeterince bilgiye sahip olmayan kişileri, sırf elinizdeki ürünü satmak amacıyla yanlışa yönlendirmeyin. Bu şekilde olmaz:) Site yöneticisi ile görüşüp reklam seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
Reklamla alakası yok bilgi paylaşmak için ilettim akifpet sayfamda blog mevcuttur bu konularda kuş kedi ve diğer hayvanlar hakkında 2002 den beri bloglar yazarak hayvanseverlere yardımcı olmaya çalışıyorum önyargılı olabilirsiniz.Malesef ülkemizde herşeyi reklam ve para için yapanlar olduğu için yanlış anlaşıldım bundan sonra linkli paylaşım yapılmayacaktır.

Oyla 0

aktifpet

Yeni Üye
Apex mantax denilen ürün mantar ilacı değildir b3 vitaminidir! İçeriğinde niacin (b3) vitamini vardır. Nistatin yoktur!

Ayrıca bu şekilde link vermek forumda yasaktır. Eğer reklam vermek istiyorsanız site yöneticisiyle görüşün.. @Doğanay Y.
Reklamla alakası yok bilgi paylaşmak için ilettim akifpet sayfamda blog mevcuttur bu konularda kuş kedi ve diğer hayvanlar hakkında 2002 den beri bloglar yazarak hayvanseverlere yardımcı olmaya çalışıyorum önyargılı olabilirsiniz.Malesef ülkemizde herşeyi reklam ve para için yapanlar olduğu için yanlış anlaşıldım bundan sonra linkli paylaşım yapılmayacaktır.

Oyla 0

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Hmm. 2002'den beri bu işin içindesiniz ve Apex Mantax ürününü Kursak Mantarı tedavisi için öneriyorsunuz. Enteresan:)
Niye öyle diyorsun Akif, Niacin (Nikotinik asit/B₃ Vitamini) ile kursak mantarı tedavisi yapılmaz da ne yapılır? :) Zaten Nystatin, Flukonazol, İtrakonazol gibi etken maddeli ilaçlar bir işe yaramıyor. (!)

Oyla 0