Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
mikostatini kaç gündür kullaniyorsunuz. son 2-3 ay içerisinde başka ilaç kullandıniz mı? dışkı ve kuşun fotolarını paylaşırmısınız?

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
mikostatini kaç gündür kullaniyorsunuz. son 2-3 ay içerisinde başka ilaç kullandıniz mı? dışkı ve kuşun fotolarını paylaşırmısınız?
Başka bişey kullanmadım, probiyotik ve mama veriyordum düzenli aralıklarla.Maması cede kuru yumurta maması ,prob.de diazyme 256 şimdi entrobac aldım ama kullanmadım daha.İlacın bugün 5.günü yani son günü

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bu 5 gün içinde ilacın biraz faydası oldu mu? Yoksa hiç bir etkisi olmadı mı?

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Bu 5 gün içinde ilacın biraz faydası oldu mu? Yoksa hiç bir etkisi olmadı mı?
Pazartesi çok az düzeldi,Salı birdenbire aşırı düzeldi hiç hasta olmamış gibiydi.Çarşamba yine hafif halsizlik ,dün orta düzey kötü bugünse anlamadığım bir şekilde hiç ilaç kullanmamışım gibi ilk haline döndü....

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Pazartesi çok az düzeldi,Salı birdenbire aşırı düzeldi hiç hasta olmamış gibiydi.Çarşamba yine hafif halsizlik ,dün orta düzey kötü bugünse anlamadığım bir şekilde hiç ilaç kullanmamışım gibi ilk haline döndü....

Anladım benim düşüncem kuşun mantar hastalığı hafiflemiş ama ikinci bir sıkıntı ortaya çıkmış olabilir. Son dışkılarada baktığımızda sulphamezathine gibi bir ilaç kullanılması uygun olur. Sulphamezathine bulamazsanız en son eczaneden bactrim şurupta alıp kullanabilrsiniz..

Kuşa bir iki gün probiyotik takviyesi yapıp diğer ilaca başlıyalım..

Diğer arkadaşalrında düşüncesi önemli tabi.. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Anladım benim düşüncem kuşun mantar hastalığı hafiflemiş ama ikinci bir sıkıntı ortaya çıkmış olabilir. Son dışkılarada baktığımızda sulphamezathine gibi bir ilaç kullanılması uygun olur. Sulphamezathine bulamazsanız en son eczaneden bactrim şurupta alıp kullanabilrsiniz..

Kuşa bir iki gün probiyotik takviyesi yapıp diğer ilaca başlıyalım..

Diğer arkadaşalrında düşüncesi önemli tabi.. @Doğanay Y. @neanderthalensis
Çok teşekkür ederim :( akşama kadar bekleyeyim sonra herkes ne diyorsa bi orta nokta buluruz..

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Durumu o kadar kötü değil korkma. Zencefil çayı yapıp verirmisin kuşa. Bulantı ve kusmaya çok iyi gelir.. Rahatlatıcaktır kuşu. Büyük marketlerde yada manavlarda rahatlıkla bulursun. Taze zencefil alıcaksın..
Çok teşekkür ederim Ümit abi yardımların için.Evde var taze zencefil ,yapayım hemen

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Acil nolur yardım edin yine kustu hem de salyalı noldu anlamıyorum birden bire bu hayvana ne yapayım mikostatin vereyim mi

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
ben bu durumda olsam mikostatin + antibiyotik veririm. ümit hocanın yazdığı bactrim çok güzel bir ilaç, bu temin edilemezse veteriner kliniklerinde de sulfadiazin + trimetoprim içerikli benzer ilaçlar satılıyor

Screenshot_20210703-175229_Samsung Internet.jpg

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
ben bu durumda olsam mikostatin + antibiyotik veririm. ümit hocanın yazdığı bactrim çok güzel bir ilaç, bu temin edilemezse veteriner kliniklerinde de sulfadiazin + trimetoprim içerikli benzer ilaçlar satılıyor

Ekli dosyayı görüntüle 18769
İlacı bulurum bi şekilde o sorun değil de 5 gündür ilaç veriyorum zaten ara vermeyelim mi :( karşımda kustu elim ayağım birbirine dolandı çok üzgünüm...:(

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
İlacı bulurum bi şekilde o sorun değil de 5 gündür ilaç veriyorum zaten ara vermeyelim mi :( karşımda kustu elim ayağım birbirine dolandı çok üzgünüm...:(

çok yüksek doz vermediğiniz sürece mikostatin ağır bir ilaç değildir, ancak içinize sinmediyse ara verebilirsiniz tabi ki ancak kuş iyi değil.

5 günlük mikostatin kullanımı sonrası bu şekilde yoğun kusma bakteriyel enfeksiyon şüphesi yaratıyor,

Oyla 0