Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

roadhouseblues

Veteran
IMG_20210716_192252.jpg az önce bu dışkıyı yaparken ses çıkararak yaptı söylemek istedim. @neanderthalensis yani Ümit abinin dediği ilacı mı kullanayım ya da ne yapayım kusura bakmayın lütfen böyle durumlarda soğukkanlı olamıyorum beynim durdu...

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
@nextwhiskey sakin ol öncelikle. Kusmalar şiddetlendiyse ara vermene yada probiyotik falan kullanmana gerek yok. Mikostatinide kullanma mantarla alakası yok şuanki durumun.. Direk bactrim şuruba başlayabilirsin. Yakındaki bir nöbetçi eczaneden bactrim şurup temin et. Ve yapabilirsen kuşun ağzına bir damla damlat bu akşam..

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Önerilenler yapılabilir. Ek olarak mama ya da şekerli bir ürün tükettirmiyorsunuz değil mi?

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
@nextwhiskey sakin ol öncelikle. Kusmalar şiddetlendiyse ara vermene yada probiyotik falan kullanmana gerek yok. Mikostatinide kullanma mantarla alakası yok şuanki durumun.. Direk bactrim şuruba başlayabilirsin. Yakındaki bir nöbetçi eczaneden bactrim şurup temin et. Ve yapabilirsen kuşun ağzına bir damla damlat bu akşam..
Tamam Ümit abi çok sağol :( yapıp gelişmeleri yazıcam

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Ümit abi eczaneyi aradım da o ilaç reçete olmadan verilmiyormuş antibiyotik olduğu için....Başka bişey tavsiye edebilir misiniz

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ümit abi eczaneyi aradım da o ilaç reçete olmadan verilmiyormuş antibiyotik olduğu için....Başka bişey tavsiye edebilir misiniz

Evet bazı eczaneler reçetesiz vermiyor ama bir çoğuda veriyor. Reçetesiz alan çok kişi var forumda. Ama işte bir kaç eczane gezmek gerekiyor..

Aynı etken maddeli veteriner ilaçlarıda alınabilir. İstersen birde veterinerleri arayıp sor. Sulfadiazin + trimetoprim etken maddeli ilaç varmı diye sorucaksın. Eğer bu yoksa sulphamezathine yada tetramezatin ilaçlarını sor. Birinden biri mutlaka vardır..

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Evet bazı eczaneler reçetesiz vermiyor ama bir çoğuda veriyor. Reçetesiz alan çok kişi var forumda. Ama işte bir kaç eczane gezmek gerekiyor..

Aynı etken maddeli veteriner ilaçlarıda alınabilir. İstersen birde veterinerleri arayıp sor. Sulfadiazin + trimetoprim etken maddeli ilaç varmı diye sorucaksın. Eğer bu yoksa sulphamezathine yada tetramezatin ilaçlarını sor. Birinden biri mutlaka vardır..
Bi eczane var verir belki ama o da yarın sabah ancak şimdi kapalı..Tamam dediğiniz gibi yapayım.İlacı aldığımda nasıl vereyim kaç damla ? İnşallah yarın sabaha kadar dayanabilir....

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bi eczane var verir belki ama o da yarın sabah ancak şimdi kapalı..Tamam dediğiniz gibi yapayım.İlacı aldığımda nasıl vereyim kaç damla ? İnşallah yarın sabaha kadar dayanabilir....

Tam dolu suluğa 7-8 damla damlatıp verebilirsin. Eczaneden bir tane de damlalık al eğer yapabilirsen direk ağzına bir damla damlat..

Oyla 0

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Ümidini kesme güçlü bir kuş. Sende güçlü kal. ?

Kafa dalgınlığıyla belki gözünden kaçmıştır diye ben sana yapacaklarını yazayım.

Öncelikle yatmadan önce suluğunu çek. (Çok çok önemli bir uygulama değil istersen uygularsın istersen uygulamazsın...)

Eczaneden Bactrim (Trimethoprim + Sülfametoksazol) almaya git.

Eğer reçetesiz vermezler ise veterinerden (Sülfadiazin + Trimethoprim) içeren bir ilaç al. İlaç olarak Trimetova var mesela.

Bunu da bulamazsan son çare Sulfamidin Sodyum (Sulphamezathine/Tetramezatin) deneyeceğiz....

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Ümidini kesme güçlü bir kuş. Sende güçlü kal. ?

Kafa dalgınlığıyla belki gözünden kaçmıştır diye ben sana yapacaklarını yazayım.

Öncelikle yatmadan önce suluğunu çek. (Çok çok önemli bir uygulama değil istersen uygularsın istersen uygulamazsın...)

Eczaneden Bactrim (Trimethoprim + Sülfametoksazol) almaya git.

Eğer reçetesiz vermezler ise veterinerden (Sülfadiazin + Trimethoprim) içeren bir ilaç al. İlaç olarak Trimetova var mesela.

Bunu da bulamazsan son çare Sulfamidin Sodyum (Sulphamezathine/Tetramezatin) deneyeceğiz....
Çok çok teşekkür ederim ?

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Yavru maması ve elektrolitim yok petshopun açılmasını bekliyorum açılır açılmaz ordan alıcam.Gece yaptığı dışkıları ekliyorum.Sabah epey dal darı yedi ve su içirdim.Öttü oynadı keyfi yerinde ama buna asla güvenilmemesi gerektiğini çok iyi öğrendim şu bir haftada....

Oyla 0