Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

roadhouseblues

Veteran
siz bir an önce ilaç temin edin bence. eczaneden insülin enjektörü ya da damlalık da alın lazım olabilir
Eczanenin açılmasını bekliyorum hocam, veteriner de henüz açılmadı...Saat 9 da eczane 11 de veteriner açılıyormuş mecbur beklemedeyim...Uyandığından beri yaptığı dışkıları hep katı formluydu ama..Dediğinizi de alacağım

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
@Ümit T. Abi bactrimi ağızdan bir damla verdim.Şimdilik bi sıkıntı yok.Başka yapmam gereken bir şey var mı yesin içsin diye zorlamalı mıyım yoksa haline mi bırakayım? Şimdilik yemek yiyor güzelce

Son düzenleme:
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
@Ümit T. Abi bactrimi ağızdan bir damla verdim.Şimdilik bi sıkıntı yok.Başka yapmam gereken bir şey var mı yesin içsin diye zorlamalı mıyım yoksa haline mi bırakayım? Şimdilik yemek yiyor güzelce

Yemini suyunu kendi tüketiyorsa ekstra birşey yapmaya gerek yok. İlacı ağızdan rahat damlatabiliyorsan ve kuşta içiyorsa o şekilde devam et. Sabah bir damla akşam bir damla şeklinde..

Ama ağızdan damlatırken zorlanıyorum dersen ilacı suyuna ekleyip kullan. Tam dolu suluğa 7-8 damla ekle ve ilaçlı suyu gün ortasında en az bir defa tazeleyerek ver..

Kafeste gaga taşı, kum, kalamar kemiği varsa şimdilik çıkar ilacın etkisini azaltmasınlar..

Bu ilacı 5-7 gün arası kullanalım. Tedavi boyunca dışkılarını takip et ve burayada ekle. Herhangi bir sorun olursa yazarsın yine...

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Yemini suyunu kendi tüketiyorsa ekstra birşey yapmaya gerek yok. İlacı ağızdan rahat damlatabiliyorsan ve kuşta içiyorsa o şekilde devam et. Sabah bir damla akşam bir damla şeklinde..

Ama ağızdan damlatırken zorlanıyorum dersen ilacı suyuna ekleyip kullan. Tam dolu suluğa 7-8 damla ekle ve ilaçlı suyu gün ortasında en az bir defa tazeleyerek ver..

Kafeste gaga taşı, kum, kalamar kemiği varsa şimdilik çıkar ilacın etkisini azaltmasınlar..

Bu ilacı 5-7 gün arası kullanalım. Tedavi boyunca dışkılarını takip et ve burayada ekle. Herhangi bir sorun olursa yazarsın yine...
SquarePic_20210717_21041910.jpg abi bugün sana sürekli hayır duası ettim :D Bu resimde sağdaki ilaçtan önce soldaki de şimdi. Şükür tek seferde bile epey fark etti. Dediklerini yapmaya devam edeyim inşallah iyileşecek

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Tekrar merhaba.Dün biraz kusarmış gibi kafa sallıyordu , bugün iyice artırdı ama kusmadı. :(
İlacı da içmemek için çok direndi suluğuna koydum ben de.Ama bugün yedi içti mi diye çok takip edemedim.Suyunu da bi kere değiştim akşama doğru yine tazelicem ..

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kuşun çok zayıf bir bünyesi var. Aynı anda birden fazla sorun ortaya çıkıyor. Biri bitmeden diğeri başlıyor. Sıkıntılı bir süreç. Mix ilaç kullanımı belkide en uygunu olucak. Ama kuşun bünyesi çok zayıf inşaallah atlatır.. Hangi veterinere gidiceksin? Birde gittiğin zaman veterinerin verdiği ilaçların ismini mutlaka sor..

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Kuşun çok zayıf bir bünyesi var. Aynı anda birden fazla sorun ortaya çıkıyor. Biri bitmeden diğeri başlıyor. Sıkıntılı bir süreç. Mix ilaç kullanımı belkide en uygunu olucak. Ama kuşun bünyesi çok zayıf inşaallah atlatır.. Hangi veterinere gidiceksin? Birde gittiğin zaman veterinerin verdiği ilaçların ismini mutlaka sor..
Abi buna yaptığım bakımı mamaları kendime yapmıyorum valla.. Doğuştan bünyesi zayıf diye düşünüyorum yoksa ne maması ne probiyotiği hiçbir şeyini eksik etmedim... Gaziantep'te Akdeniz Veteriner'e gideceğim abi.İlaçları sorarım tabii

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Şuan bactrimi kesip kuşun ağzına bir damla mikostatin damlatırmısın.. Mantarı tekrar azdı bence. Bactrimi bırakabilirsin...
Abi kustuktan sonra suyunu temiz içme suyuyla değiştirip bactrimin akşam dozunu ağızdan damla damlatarak verdim.O yüzden şimdi mikostatin uygun olmaz bence yarına kadar uyusun yarın sabah damlatayım olmazsa

Oyla 0