Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Abi buna yaptığım bakımı mamaları kendime yapmıyorum valla.. Doğuştan bünyesi zayıf diye düşünüyorum yoksa ne maması ne probiyotiği hiçbir şeyini eksik etmedim... Gaziantep'te Akdeniz Veteriner'e gideceğim abi.İlaçları sorarım tabii

Üstteki mesajımı gördün dimi bactrimi kesip mikostatin ver bu akşam. Mantar yine azmış muhtemelen..

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Siz işi bilen bir hekime gidin ve tüm gelişmeleri anlatın. Eğer sıradan bir veterinere giderseniz, mevcut durum daha da kötüye gidebilir.
Keşke işi bilen birisi olsa burada ama bulabildiğimin en iyisi burası.Burayı da bir arkadaşımın tavsiyesi ile bulmuştum en azından ilgililer..

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Tamamdır o zaman vereyim hemen

Bu kuşu uzun süreli ilaç tedavileri kötü etkiliyor. Kuşun bünyesi bağışıklığı zayıf, bağırsak florasıda güçlü değil. Ben açıkçası veterinerden de çekiniyorum. Şimdi vericek bi antibiyotik bir hafta kullan diyecek kuş kaldıramıyacak..

Bana kalırsa kısa kısa ilaç uygulamaları daha iyi olucak. Kuşta gözlemlediğim kadarıyla mantar + koksidiyoz + bakteriyel enfeksiyon aynı anda seyrediyor. Birini tedavi ederken hemen diğer patojenler onun yerini alıyor ve çoğalıyor..

Son karar ve sorumluluk senin tabiki veterinere götürüp onun önerdiği şekilde ilerleyebilirisn. Ama benim tavsiyem bu kuş için 2 günlük ilaç kullanımı ve ilaçsız bir kaç gün dinlenme şeklinde ilerleyen bir tedavi süreci..

Veterinere git deyip işin içinden de çıkmak istemiyorum açıkçası...

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Bu kuşu uzun süreli ilaç tedavileri kötü etkiliyor. Kuşun bünyesi bağışıklığı zayıf, bağırsak florasıda güçlü değil. Ben açıkçası veterinerden de çekiniyorum. Şimdi vericek bi antibiyotik bir hafta kullan diyecek kuş kaldıramıyacak..

Bana kalırsa kısa kısa ilaç uygulamaları daha iyi olucak. Kuşta gözlemlediğim kadarıyla mantar + koksidiyoz + bakteriyel enfeksiyon aynı anda seyrediyor. Birini tedavi ederken hemen diğer patojenler onun yerini alıyor ve çoğalıyor..

Son karar ve sorumluluk senin tabiki veterinere götürüp onun önerdiği şekilde ilerleyebilirisn. Ama benim tavsiyem bu kuş için 2 günlük ilaç kullanımı ve ilaçsız bir kaç gün dinlenme şeklinde ilerleyen bir tedavi süreci..

Veterinere git deyip işin içinden de çıkmak istemiyorum açıkçası...
Abi inan ben de kararsızım ama kendim bu sorumluluğu alamayacağım..En azından veteriner de son bir görsün de sonra kuşu kaybedersem götürseydim düzelir miydi diye içimde dert olacak. Onun acı çektiğini görünce ben de üzülüyorum :(

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Abi inan ben de kararsızım ama kendim bu sorumluluğu alamayacağım..En azından veteriner de son bir görsün de sonra kuşu kaybedersem götürseydim düzelir miydi diye içimde dert olacak. Onun acı çektiğini görünce ben de üzülüyorum :(

Tamam götür yinede sen verdiği ilaçları yaz buraya tekrar değerlendiririz ;)

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Tekrar merhaba. Öncelikle herkese iyi bayramlar diliyorum :) Veterinere gittik.Baytril verdi.10 gün kullanacağız.3 günün sonunda da yemesi içmesinin düzelmesini bekliyoruz iletişimde olacağız. İlgi-alakalarından memnun kaldım ,gitmeyi düşünen varsa.İnşallah ilaç da işe yarar..

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Tekrar merhaba. Öncelikle herkese iyi bayramlar diliyorum :) Veterinere gittik.Baytril verdi.10 gün kullanacağız.3 günün sonunda da yemesi içmesinin düzelmesini bekliyoruz iletişimde olacağız. İlgi-alakalarından memnun kaldım ,gitmeyi düşünen varsa.İnşallah ilaç da işe yarar..
İyi bayramlar.
Baytril'i neden verdi, hastalığını teşhiş etti mi? Hastalığının ne olduğunu söyledi mi?
Sizin durumun Baytril ile iyileşeceğini ben şahsen pek düşünmüyorum.
Ayrıca Baytril çok ağır bir ilaç, çok dikkatli kullanmanız lazım. Kaş yapayım derken göz çıkmasın.

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
İyi bayramlar.
Baytril'i neden verdi, hastalığını teşhiş etti mi? Hastalığının ne olduğunu söyledi mi?
Sizin durumun Baytril ile iyileşeceğini ben şahsen pek düşünmüyorum.
Ayrıca Baytril çok ağır bir ilaç, çok dikkatli kullanmanız lazım. Kaş yapayım derken göz çıkmasın.
Epey uzun konuştuk ama yazmaya üşendim açıkçası :) Bir yıldır süregelen bi hastalık durumu olmasının kuşun bağışıklık sisteminin zayıf olması yüzünden olduğunu, önceden kullandığımız ilaçlara da bağışıklık geliştirdiğini o yüzden farklı ve kuvvetli bir antibiyotik kullanıp sonra da sinir sistemini güçlendirici bir vitamin takviyesi yapacağımızı söyledi.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Baytril yüzde kaçlık verdi? %2,5 %5 %10? Kullanım dozajını nasıl söyledi?

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Baytril'i kullanmayı kesin bence.
Panik de yapmayın.
Kuşa sadece su verin. İlaçların etkisini atsın, kendine gelsin. Bu kadar ilaç ağır gelecek çünkü. Özellikle baytril.
Şırınga ile kursaktan A21 ile besleme yapın, yapamıyorsanız mümkünse hemen veterinere götürün o yapsın.
Hatta imkanınız varsa bir kaç gün veterinere bırakın, ve veterinere her 4-5 saat bir şırınga ile kursağına sadece A21 bebek maması basmasını söyleyin.
Ama ilaçları en az 1-2 gün kesin. Yoksa zehirlenecek, ağır gelecek ilaçlar üst üste.

Son düzenleme:
Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
panik yapmayın lütfen, elinizden geleni yapiyorsunuz hatta veterinere de gittiniz

kuşun güncel videosunu paylaşabilirmisiniz? duruşunu hareketlerini görelim mümkünse

Oyla 0