Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

roadhouseblues

Veteran
Arkadaşlar güncel durumu anlatınca veteriner tekrar çağırdı.Suyuna ilaçla beraber b vitamini de damlatıcaz ve on günlük tedaviyi sabah-akşam şeklinde 5 gün yapıcaz.Size de bilgi vermek istedim.

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Arkadaşlar güncel durumu anlatınca veteriner tekrar çağırdı.Suyuna ilaçla beraber b vitamini de damlatıcaz ve on günlük tedaviyi sabah-akşam şeklinde 5 gün yapıcaz.Size de bilgi vermek istedim.
Veterinerin kendisi el beslemesi yapacak mı?
Çünkü önemli olan iyi beslenip hastalığa direnmesi.
A21'in içine ilacı da karıştırıp zamanında hep beraber basabilir. Bu şekilde daha kontrollü bir tedavi olur.
Veterinerin yeri müsaitse kuş orada kalsın, kuş toparlanana kadar veteriner el beslemesi yaparsa çok iyi olur.

Son düzenleme:
Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Veterinerin kendisi el beslemesi yapacak mı?
Çünkü önemli olan iyi beslenip hastalığa direnmesi.
A21'in içine ilacı da karıştırıp zamanında hep beraber basabilir. Bu şekilde daha kontrollü bir tedavi olur.
Veterinerin yeri müsaitse kuş orada kalsın, kuş toparlanana kadar veteriner el beslemesi yaparsa çok iyi olur.
Onu söylemeyi unuttum size.Veterinerle konuştum da yerleri doluymuş sizde kalsa daha iyi bakılır dedi...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlacı en azından 2 gün daha duruma göre devam ettirirdim. Bir fark yaratır mı emin olamıyorum :(

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Şu an kuşun durumu tam olarak nasıl?
-Yem olarak ne tüketiyor
-İlaç olarak ne veriliyor
-Şu an elinizde ne ürünler var, yazar mısınız?
-Dışkı fotoğrafını yükler misiniz?
-Kendisinin şu anki fotoğrafını yükler misiniz?

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Şu an kuşun durumu tam olarak nasıl?
-Yem olarak ne tüketiyor
-İlaç olarak ne veriliyor
-Şu an elinizde ne ürünler var, yazar mısınız?
-Dışkı fotoğrafını yükler misiniz?
-Kendisinin şu anki fotoğrafını yükler misiniz?
-Yemi vivid bird
-Baytril %2.5 + b vitamini
-Elimde Net-Cox, vetakoksin, floral, mikostatin,bactrim var

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Benim düşüncem sizin kuşta koksidiyoz ağırlıklı bir problem var.
Ben de bu tarz dışkılarla çok uğraştım bazen 1 günde düzeldikleri de oldu.
Benim bu dışkıyı gördüğümde hazırladığım bir mama var, tarifi şu şekilde;
-1 ufak patates
-2 yemek kaşığı pirinç
Bu ikisini ayrı ayrı haşlayın, haşlanmış pirincin üzerine çıkan beyaz nişastalı suyu dökmeyin ayrı bir kaba alın. Soğuduktan sonra suluğuna koyun.
-İyice haşlanmış patatesi rendenin ufak gözünde rendeleyin, haşlanmış pirinci de içine koyarak iyice ezin, lapa kıvamına gelsin.
-Bu haşlanmış karışımın içinden 1 tatlı kaşığını ayırın ve ayırdığınız kısma yarım çay kaşığı Entrobac'ı dökün, karıştırın ama çoğu yüzeyde kalsın.
-Dolu dolu 1 tatlı kaşığı yada yemek kaşığının yarısı olacak şekilde kuşun önüne koyun. Entrobac üzerinde hafifçe kalsın.
-Eğer dekstoz varsa çok az olmak kaydı ile bu lapanın üzerine hafifçe serpin.

1 gün boyunca sadece nişastalı su, yem ve bu lapayı verin. Düzelmeyecek bir dışkı değil. En önemli olan kuşun beslenmesini düzgün yapmak.
Probiyotik olarak Entrobac verirseniz çok iyi olur. Çünkü kuşun şu an ihtiyacı olan çoğu destek içinde var. Şu an elinizde yoksa Entrobac gelene kadar elinizdeki probiyotiği mamaya katın.

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Benim düşüncem sizin kuşta koksidiyoz ağırlıklı bir problem var.
Ben de bu tarz dışkılarla çok uğraştım bazen 1 günde düzeldikleri de oldu.
Benim bu dışkıyı gördüğümde hazırladığım bir mama var, tarifi şu şekilde;
-1 ufak patates
-2 yemek kaşığı pirinç
Bu ikisini ayrı ayrı haşlayın, haşlanmış pirincin üzerine çıkan beyaz nişastalı suyu dökmeyin ayrı bir kaba alın. Soğuduktan sonra suluğuna koyun.
-İyice haşlanmış patatesi rendenin ufak gözünde rendeleyin, haşlanmış pirinci de içine koyarak iyice ezin, lapa kıvamına gelsin.
-Bu haşlanmış karışımın içinden 1 tatlı kaşığını ayırın ve ayırdığınız kısma yarım çay kaşığı Entrobac'ı dökün, karıştırın ama çoğu yüzeyde kalsın.
-Dolu dolu 1 tatlı kaşığı yada yemek kaşığının yarısı olacak şekilde kuşun önüne koyun. Entrobac üzerinde hafifçe kalsın.
-Eğer dekstoz varsa çok az olmak kaydı ile bu lapanın üzerine hafifçe serpin.

1 gün boyunca sadece nişastalı su, yem ve bu lapayı verin. Düzelmeyecek bir dışkı değil. En önemli olan kuşun beslenmesini düzgün yapmak.
Probiyotik olarak Entrobac verirseniz çok iyi olur. Çünkü kuşun şu an ihtiyacı olan çoğu destek içinde var. Şu an elinizde yoksa Entrobac gelene kadar elinizdeki probiyotiği mamaya katın.
Çok çok teşekkür ederim ? Entrobac var elimde ,yaparım hemen bunu.Ben şeyi de düşündüm ,güvendiğim bir petshop var kuşlardan gerçekten anlayan.Elle besleme yapması için ona götüreyim en kötü ihtimalle.Bu lapayı ben yedirmeye çalışırım ona ama yiyeceğini sanmıyorum.

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Çok çok teşekkür ederim ? Entrobac var elimde ,yaparım hemen bunu.Ben şeyi de düşündüm ,güvendiğim bir petshop var kuşlardan gerçekten anlayan.Elle besleme yapması için ona götüreyim en kötü ihtimalle.Bu lapayı ben yedirmeye çalışırım ona ama yiyeceğini sanmıyorum.
Lapanın üzerine dekstroz sürerseniz yemesi lazım. Baktınız yemiyor bu lapayı dediğiniz petshopçu yedirirse iyi olur.
Suluğuna da pirinç suyunu katmayı unutmayın. Bu tarif bazen 1 günde bile dışkıyı toparlıyor. Daha geçen hafta benim 3 çift kuşumda uyguladım, olumlu sonuç aldım.

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Lapanın üzerine dekstroz sürerseniz yemesi lazım. Baktınız yemiyor bu lapayı dediğiniz petshopçu yedirirse iyi olur.
Suluğuna da pirinç suyunu katmayı unutmayın. Bu tarif bazen 1 günde bile dışkıyı toparlıyor. Daha geçen hafta benim 3 çift kuşumda uyguladım, olumlu sonuç aldım.
Tamamdır ,ben hemen yapayım sağolun Allah razı olsun ? bu dekstroz nedir diye baktım da glikozmuş ? nerede bulabilirim eczaneden mi

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Hocam az önce siyah su dışkıladı kan gibi ,pamuğa batırdım simsiyah bu kan mı demek kıvamı da hafif mukusumsj

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Hocam az önce siyah su dışkıladı kan gibi ,pamuğa batırdım simsiyah bu kan mı demek kıvamı da hafif mukusumsj
Yüksek oranda koksidiyoz durumu var, yanında mantar da olabilir ama ilk odaklanmanız gereken konu koksidiyoz tedavisi.
Multivitamin olarak ne var elinizde?İçinde K vitamini olan bir multivitamin temin edin.İlaç olarak da kullanmanız gereken Net-Cox,ama 1 gün dinlendirin kuşu,eğer iştahı açılıyorsa 2-3 gün dinlendirmekte fayda var, çünkü çok fazla ilaç aldı şu ana kadar.

Son düzenleme:
Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Tamamdır ,ben hemen yapayım sağolun Allah razı olsun ? bu dekstroz nedir diye baktım da glikozmuş ? nerede bulabilirim eczaneden mi
Üzüm şekeri. Eczaneden sorun belki bulabilirsiniz.Yoksa internetten sipariş verebilirsiniz.
Petshopçuya gittiğinizde ilk vereceğiniz şey elektrolit veya dekstroz olsun. Verdikten kısa süre sonra kuşta bir canlanma görmelisiniz.
Arkasından mamayı verin.

Son düzenleme:
Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Yüksek oranda koksidiyoz durumu var,yanında mantar da olabilir ama ilk odaklanmanız gereken konu koksidiyoz tedavisi.
Multivitamin olarak ne var elinizd

Yüksek oranda koksidiyoz durumu var, yanında mantar da olabilir ama ilk odaklanmanız gereken konu koksidiyoz tedavisi.
Multivitamin olarak ne var elinizde?İlaç olarak da kullanmanız gereken Net-Cox,ama 1 gün dinlendirin kuşu,eğer iştahı açılıyorsa 2-3 gün dinlendirmekte fayda var, çünkü çok fazla ilaç aldı şu ana kadar.
Şimdiye kadar hiç dışkısında yem olmadı ama ,yine de koksidiyoz olabilir mi ? Vitamin olarak apex var kaliteli bişey yok elimde.Bir de net cox vericeksem baytrili kesmem lazım kafam karışık bu sefer ölürse benim yüzümden diye :(

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Üzüm şekeri. Eczaneden sorun belki bulabilirsiniz.Yoksa internetten sipariş verebilirsiniz.
Petshopçuya gittiğinizde ilk vereceğiniz şey elektrolit veya dekstroz olsun. Verdikten kısa süre sonra kuşta bir canlanma görmelisiniz.
Arkasından mamayı verin.
Petshopu arıyorum açmıyor açarlarsa götüreceğim hemen :(

Oyla 0