Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

iyi maşallah.İlacın dozunu arttırmaya gerek yok şimdilik,bu doz iyi.Aynı şekilde verin.Eğer günde 2 defa mama basacaksanız birisiniz en erken kaçta basabilirseniz o kadar iyi,ikincisini de 8-10 saat sonra basın,ama yeterli kadar,iyice kursağı dolsun.Kuşun önüne aspur,iç yulaf ve daldarı koyun.Hangisini yerse kendisi seçsin.Suyunu en yakın yere,tüneğin ucuna koyun.Ayrıca benim patatesli prinçli entrobac'lı mama tarifini sabah yapın önüne koyun.İlacın dozunu arttırmayın.

Son düzenleme:
Oyla 0
İlaç vitamin ne varsa
İlaç olarak:
Net-Cox, Vetakoksin, mikostatin,bactrim,vitaform,floral var.
Vitamin:
Apex multivitamin, Röhnfried bt amin forte,apex tüy vitamini var.
IMG_20210724_175613.jpg hocam bir de beslemeden geldikten sonra üst kısmı böyle şişiyor ,sanki kursak değil de diğer kısmı gibi.Kuşçu abi sağolsun havasını aldı yem basmadan, dedi ki eğer düzelmezse biraz toparladıktan sonra incecik bi iğneyle havasını alırız.Sizce normal mi?

Oyla 0
4-5 cc basıyor arkadaş anladığım kadarı ile?Saat kaçta basıldı mama?Kursağı hala şiş durumda mı?Kendisi de yem yemeye çalışıyor mu?Ne kadar dışkılıyor?Kendisi su içiyor mu?Uyuklama durumu nasıl?

Oyla 0
Maşaallah maşaallah birazda olsun toparlamış çok sevindim :) Kursağa biraz fazla mama basıyor sanırım şişlik o yüzden muhtemelen. Şiş olan kısım kursak değilse bile kursağın baskısıyla hava kesesi biraz şiş görünüyor olabilir..

Ek: Birdahaki beslemede şiş bölgenin farklı açılardan resimlerini çekermisin..

Oyla 0
4-5 cc basıyor arkadaş anladığım kadarı ile?Saat kaçta basıldı mama?Kursağı hala şiş durumda mı?Kendisi de yem yemeye çalışıyor mu?Ne kadar dışkılıyor?Kendisi su içiyor mu?Uyuklama durumu nasıl?
Valla bugün dikkat etmedim ama şırınganın plastik kısmı bomboş çektiğinin hepsini basmış yani. Saat 4,5-5 gibi olması lazım.
Kursak derken o üst bölge kursaksa eğer evet şiş.Dal darı yemeye çalıştı ama 2-3 tane yedi sonra uykuya daldı. Tüm gün öyleydi.Suyu da hiç içtiğini görmedim ,içse illa görürdüm hep gözümün önünde.Ben zorla içiriyorum.Gündüz kafesten çıktı ,uçtu biraz dolaştı etti ama hala yüzde 90 uyukluyor.Dışkılaması da normal düzende sıklık olarak.

Oyla 0
Maşaallah maşaallah birazda olsun toparlamış çok sevindim :) Kursağa biraz fazla mama basıyor sanırım şişlik o yüzden muhtemelen. Şiş olan kısım kursak değilse bile kursağın baskısıyla hava kesesi biraz şiş görünüyor olabilir..

Ek: Birdahaki beslemede şiş bölgenin farklı açılardan resimlerini çekermisin..
Tabi ki ,hala şiş aslında istiyorsan şimdi çekeyim abi

Oyla 0
Valla bugün dikkat etmedim ama şırınganın plastik kısmı bomboş çektiğinin hepsini basmış yani. Saat 4,5-5 gibi olması lazım.
Kursak derken o üst bölge kursaksa eğer evet şiş.Dal darı yemeye çalıştı ama 2-3 tane yedi sonra uykuya daldı. Tüm gün öyleydi.Suyu da hiç içtiğini görmedim ,içse illa görürdüm hep gözümün önünde.Ben zorla içiriyorum.Gündüz kafesten çıktı ,uçtu biraz dolaştı etti ama hala yüzde 90 uyukluyor.Dışkılaması da normal düzende sıklık olarak.
Kafesten çıkarmayın iyileşene kadar.
3.ilaçlı suyunu verdiniz mi?
Güncel dışkı fotoğrafını atar mısınız?

Oyla 0
Kafesten çıkarmayın iyileşene kadar.
3.ilaçlı suyunu verdiniz mi?
Güncel dışkı fotoğrafını atar mısınız?
Yudum yudum verdiğim için daha veriyorum hocam tamamını vermedim.Yaa çıkmasın mı tamamdır bende kendi istiyor diye karışmadım geri koyayım.Dışkıyı atacağım da sizd bir şey demem lazım.Ben kuşçuya entrobacı götürdüm.İçine koymamış.Onun yerine benden gizli bi ürün koymuş adını göremedim yarın tekrar sorucam ama diare yazıyodu üstünde,tam kızıcaktım o arada müşteri geldi arada kaynadı.Bana da söylemiyor hayır ben ilaç veriyorum ya etkileşim yaparsa....Neyse size de söyleyim dedim bişey olur mu sizce?

Oyla 0
Yudum yudum verdiğim için daha veriyorum hocam tamamını vermedim.Yaa çıkmasın mı tamamdır bende kendi istiyor diye karışmadım geri koyayım.Dışkıyı atacağım da sizd bir şey demem lazım.Ben kuşçuya entrobacı götürdüm.İçine koymamış.Onun yerine benden gizli bi ürün koymuş adını göremedim yarın tekrar sorucam ama diare yazıyodu üstünde,tam kızıcaktım o arada müşteri geldi arada kaynadı.Bana da söylemiyor hayır ben ilaç veriyorum ya etkileşim yaparsa....Neyse size de söyleyim dedim bişey olur mu sizce?
Nereden gördünüz koyduğunu?
Kendisi mi söyledi?

Oyla 0