Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Atilla Algansoy

Veteran
Evet evet kendi dedi söylemeyi unuttum
Teşekkür edin, söyleyin, ne koyduysa artık koymasın.
Sağolsun iyilik yapmaya çalışmış ama sonucu sıkıntılı olabilir.
Koksidiyoz için verdiğimiz ilaç kuvvetli bir ilaç, muhtemelen 1 gün sonra dışkı kalitesi aynı giderse zaten kullanmayı keseceğiz.
Siz yazınca baktım içeriğine zararlı bir şey gibi gözükmüyor ama koksidiyoz gibi ağır bir hastalığa faydası olacağını hiç düşünmüyorum.
Ayrıca o premiksin içindekilerin çok daha fazlası A21'de mevcut,ekstra vitamin yüklemeye gerek yok.
Siz net-coxu verin bu akşam,sabah erken dışkı resmini yükleyin buraya.Durumu göre 2 doza indirebiliriz.

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Teşekkür edin, söyleyin, ne koyduysa artık koymasın.
Sağolsun iyilik yapmaya çalışmış ama sonucu sıkıntılı olabilir.
Koksidiyoz için verdiğimiz ilaç kuvvetli bir ilaç, muhtemelen 1 gün sonra dışkı kalitesi aynı giderse zaten kullanmayı keseceğiz.
Siz yazınca baktım içeriğine zararlı bir şey gibi gözükmüyor ama koksidiyoz gibi ağır bir hastalığa faydası olacağını hiç düşünmüyorum.
Ayrıca o premiksin içindekilerin çok daha fazlası A21'de mevcut.
Siz net-coxu verin bu akşam,sabah erken dışkı resmini yükleyin buraya.Durumu göre 2 doza indirebiliriz.
Aynen hocam ,sağolsun iyi niyetle yapıyor da kızdım çünkü bana sormuyor o arada bi etkileşim yapsa ben nereden bileceğim...Neyse yarın uygun dille söylerim.Tamamdır ben dediğiniz gibi devam edeyim, gerçekten size sürekli hayır duası ediyorum inşallah hayatınızda çok istediğiniz ne varsa hayırlısıyla bi an önce size gelsin içimden geldi söylemek istedim ?

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Yukarıdakileri yaptı en son ishal gibi sulu
Neden sulu oldu tekrar acaba?
Koyduğu ilave malzeme belki de fazla geldi ve bozdu tekrar, çünkü kontrol edemediğimiz bir girdi..
Neyse ki şu an önemli olan, kanlı olmaması.
Şöyle yapalım;
Siz sabah benim yazmış olduğum bir lapa tarifi var ondan yapabilir misiniz?

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Neden sulu oldu tekrar acaba?
Koyduğu ilave malzeme belki de fazla geldi ve bozdu tekrar, çünkü kontrol edemediğimiz bir girdi..
Neyse ki şu an önemli olan, kanlı olmaması.
Şöyle yapalım;
Siz sabah benim yazmış olduğum bir lapa tarifi var ondan yapabilir misiniz?
Yaparım tabii de gerçekten yiyeceğini hiç sanmıyorum yem bile yemiyor :/
Artık yeter diyeceksiniz ama ? son 2 şey sormam lazım.
*1.si son ilaçlı suyun çoğu ziyan oldu içmedi nedense çok korktu,şırıngayla veremedim :( ilacı sulandırmadan direk damlatsam olmaz mı?
*2.de yüzünün bi tarafında tüyler normal ama diğerinde artık mama kalıntısı mıdır nedir tüyler birbirine yapıştı.Islak mendille temizlemeyi denedim ama olmadı.Bunu çözmenin bir yolu yok mudur? :(
IMG_20210724_213948.jpgIMG_20210724_214006.jpg

Son düzenleme:
Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Yememesi yüksek bir ihtimal tabi ama belli olmuyor, bazen de yiyorlar.
Bu linkten iyice okuyup yaparsanız güzel olur.(bu dışkı ne ifade ediyor?)
Ayrıca;
Yarın farklı bir şey daha deneyeceğiz,A21'i sabah erkenden lapa ile birlikte hazırlayıp koyu bir çorba, sütlaç kıvamında önüne koyun.
Lapayı'da koyun, A21'i de koyun.
2 tane kuş suluğu altlığının ince tarafını kafesin içerden dışına doğru takarmış gibi takın, yani suluğu takmanız gereken istikametin tam tersi.
Önünden suyu geceden çekin.2 ayrı mamayı (lapa+A21) yan yana koyun. Tüneğin ucuna yanaştırın, bakalım ne yapacak.
Eğer mamayı yerse çok güzel, lapayı yerse mamayı kursağına basmaya götürürsünüz, ilave olarak lapa yemiş olur.
Lapanın üzerine de tarifte bahsettiğim gibi entrobac serpin azıcık. Bakalım ne yapacak, ilgisini çekecek mi.
Ayrıca soyuk olmayan bir elmanın ufak parçasını yakınına tellere takın, bakalım ilgi gösterecek mi.
Elinizde bizim kullanabileceğimiz BT Amin ve Entrocac var.Onları da yarın organize edeceğiz Allah izin verirse.
Sabah kaçta gidiyorsunuz beslemeye?

Son düzenleme:
Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Yememesi yüksek bir ihtimal tabi ama belli olmuyor, bazen de yiyorlar.
Bu linkten iyice okuyup yaparsanız güzel olur.
Ayrıca;
Yarın farklı bir şey daha deneyeceğiz,A21'i sabah erkenden lapa ile birlikte hazırlayıp koyu bir çorba, sütlaç kıvamında önüne koyun.
Lapayı'da koyun, A21'i de koyun.
2 tane kuş suluğu altlığının ince tarafını kafesin içerden dışına doğru takarmış gibi takın, yani suluğu takmanız gereken istikametin tam tersi.
Önünden suyu geceden çekin.2 ayrı mamayı (lapa+A21) yan yana koyun. Tüneğin ucuna yanaştırın, bakalım ne yapacak.
Eğer mamayı yerse çok güzel, lapayı yerse mamayı kursağına basmaya götürürsünüz, ilave olarak lapa yemiş olur.
Lapanın üzerine de tarifte bahsettiğim gibi entrobac serpin azıcık. Bakalım ne yapacak, ilgisini çekecek mi.
Ayrıca soyuk olmayan bir elmanın ufak parçasını yakınına tellere takın, bakalım ilgi gösterecek mi.
Elinizde bizim kullanabileceğimiz BT Amin ve Entrocac var.Onları da yarın organize edeceğiz Allah izin verirse.
Sabah kaçta gidiyorsunuz beslemeye?
10 da açıyor ben de 10 buçukta orda olurum

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Artık yeter diyeceksiniz ama ? son 2 şey sormam lazım.
*1.si son ilaçlı suyun çoğu ziyan oldu içmedi nedense çok korktu,şırıngayla veremedim :( ilacı sulandırmadan direk damlatsam olmaz mı?
*2.de yüzünün bi tarafında tüyler normal ama diğerinde artık mama kalıntısı mıdır nedir tüyler birbirine yapıştı.Islak mendille temizlemeyi denedim ama olmadı.Bunu çözmenin bir yolu yok mudur? :(
Ekli dosyayı görüntüle 18988Ekli dosyayı görüntüle 18989
Tm sadece tek damla verin,arkasından da 3-4 damla su verin damlalıkla.
Silmeye uğraşmayın,olduğu gibi bırakın şimdilik.Hayvanın konforu bozulmasın,yorulmasın.
iyileştikten sonra hallederiz o işi,problem değil.Tekrar batacak çünkü.

Son düzenleme:
Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Günaydın, ilacını verdiniz mi?
Hareketliliği nasıl?
Dün konuştuğumuz gibi mamalarını hazırlamayı unutmayın.

Oyla 0

roadhouseblues

Veteran
Günaydın, ilacını verdiniz mi?
Hareketliliği nasıl?
Dün konuştuğumuz gibi mamalarını hazırlamayı unutmayın.
İlacı verdim damlattım ama inşallah gitmiştir ,mamaların 2sini de koydum ama yüzüne bakmadı :') hareketliliği önceki günlere göre daha iyi gözü falan açık artık

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
inşallah gitmiştir derken?Nasıl damlattınız?
Kursağa bastıracağınız mamanı içine çay kaşının ucu ile çok az entrobac da kattırın.

Oyla 0