Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Şimdi kursağı dolu olduğu için karnı acıkmıyor. Mamayı sulu hazırladığımız için su ihtiyacı da pek olmuyor.
Ama hareketliliği yerinde, gözü açıldı. Uzun zamandır birşey yemediği için ve 2-3 gündür tıka basa mama yediği için bağırsakları henüz tam düzen tutmadı. Bir ihtimal pet-shopçu arkadaşın ilave verdiği vitaminde de fazla gelmiş olabilir, ama ölümcül bir hata değil.
Kuş Kömürü alabilir misiniz?
İnternetten araştırın,50-100 gr alırsanız uzun süre gider.
Kuş kömürü de ishale iyi geliyor,ilave destek olarak programa katalım.
Bağırsaklar hemen düzen tutmayabilir, bağırsak florasını yerine oturtmaya çalışıyoruz.
Siz yine su ile karıştırıp verin ve yarın sabah son defa verin. Bir kaç gün gözlemleyelim, ne oluyor. Çünkü ilacın fazlası da zarar.
Bu ilaç 1000 Kg'a (yani bir TON'a )280 ml olarak tariflenmiş o yüzden dikkatli kullanmaya çalışıyoruz.
Ama su ile karıştırarak vermekte zorlanıyorsanız 1 damla damlatın ağzından ve arkasından damlalıkla su içirin, sorun olmaz.
Yarın sabah da son olarak 1 damla ağızından damlatın ve arkasından su içirin damlalıkla.
Yarından itibaren sabah ve akşam üstü beslenmesine devam edeceğiz, ta ki tamamen gözü açıldığına kanaat getirene kadar (belki 1 hafta daha)
Bu bir haftada BT amin ve Entrobac'la direncini yükseltmeye çalışacağız.
1 hafta sonraki duruma göre mantar tedavisine başlayacağız.
Siz yarın patatesi tekrar haşlayın, ufak bir parçasını ılıdıktan sonra (sıcak değil) direk önüne koyun.
Ayrıca 1 parça elma da koyun (çekirdeksiz ve kabuksuz)
1 parça muz da koyun. Hangisini tercih ederse ertesi gün oradan yürürüz.
Kuş kömürünü de sipariş edin.
Ayrıca haşlanmış pirincin suyunu suluğuna koyun, bakalım ne yapacak.

Son düzenleme:
Oyla 0
Şimdi kursağı dolu olduğu için karnı acıkmıyor. Mamayı sulu hazırladığımız için su ihtiyacı da pek olmuyor.
Ama hereketliliği yerinde, gözü açıldı. Uzun zamandır birşey yemediği için ve 2-3 gündür tıka basa mama yediği için bağırsakları henüz tam düzen tutmadı. Bir ihtimal pet-shopçu arkadaşın ilave verdiği vitaminde de fazla gelmiş olabilir, ama ölümcül bir hata değil.
Kuş Kömürü alabilirmisiniz?
Bağırsaklar heme düzen tutmayabilir, bağırsak florasını yerine oturtmaya çalışıyoruz.
Siz yine su ile karışırıp verin ve yarın sabah son defa verin. Bir kaç gün gözlemleyelim, ne oluyor. Çünkü ilacın fazlası da zarar.
Bu ilaç 1000 Kg'a (yani bir TON'a )280 ml olarak tariflenmiş o yüzden dikkatli kullanmaya çalışıyoruz.
Ama su ile karıştırarak vermekte zorlanıyorsanız 1 damla damlatın ağzından ve arkasından damlalıkla su içirin, sorun olmaz.
Yarın sabah da son olarak 1 damla ağızından damlatın ve arkasından su içirin damlalıkla.
Yarından itibaren sabah ve akşam üstü beslenmesine devam edeceğiz, ta ki tamamen gözü açıldığına kanaat getirene kadar (belki hafta daha)
Bu bir haftada BT amin ve entrobac'la direncini yükseltmeye çalışacağız.
Siz yarın patatesi tekrar haşlayın, ufak bir parçasını ılıdıktan sonra (sıcak değil) direk önüne koyun.
Ayrıca haşlanmış princin suyunu suluğuna koyun,bakalım ne yapacak.
Elinize sağlık tamamdır ben not aldım bunları

Oyla 0
Rica ederim.
Bu arada benim darlandığım falan da yok.Aksine;kuşun iyileştiğini görünce çok mutlu oluyorum.
Ben genelde koşuşturduğum için bazen geç dönüyorum.
Siz ben söylemesem de sabah öğle akşam dışkı fotoğrafı ve kuşun kısa videosunu atın,genel durumunu altına özetleyin.
Ben görünce dönerim size.
Hayır,şimdilik hiçbirini takmayın.

Oyla 0
Rica ederim.
Bu arada benim darlandığım falan da yok.Aksine;kuşun iyileştiğini görünce çok mutlu oluyorum.
Ben genelde koşuşturduğum için bazen geç dönüyorum.
Siz ben söylemesem de sabah öğle akşam dışkı fotoğrafı ve kuşun kısa videosunu atın,genel durumunu altına özetleyin.
Ben görünce dönerim size.
Hayır,şimdilik hiçbirini takmayın.
Tamamdır çok teşekkür ederim ?

Oyla 0
Salyalı kusma gözlemlediniz mi hiç, gagası kokuyor mu?
Ayrıca kuş kömürü ile şu mamayı da ivedilikle sipariş edin;
Versele Laga Nutribird C15 Granül Kuş Maması.
Severek yiyeceğini düşünüyorum.(kokusu da çok güzel, benim kuşların hepsi çok severek yiyor)
Ayrıca bağırsak sağılığa baya faydalı bir ürün.

Son düzenleme:
Oyla 0
Salyalı kusma gözlemlediniz mi hiç, gagası kokuyor mu?
Ayrıca kuş kömürü ile şu mamayı da ivedilikle sipariş edin;
Versele Laga Nutribird C15 Granül Kuş Maması.
Severek yiyeceğini düşünüyorum.(kokusu da çok güzel, benim kuşların hepsi çok severek yiyor)
Ayrıca bağırsak sağılığa baya faydalı bir ürün.
Hocam acil yardımınıza ihtiyacım var

Oyla 0
Besleme yaptırdığım günden beri hiç kusmamıştı ,bu öğlen yem yemeye başladı ben de kuşçuya götürmedim dedim besleme yapmayayım yem yesin.Az önceye kadar her şey iyiydi hareketi ,yemesi.Yatmadan bir damla Net-Cox 3-4 damla temiz su verdim ondan sonra kusmaya başladı ama nerdeyse yediği tüm yemleri kustu :( İlacı verdim kafese koydum geri suyu çektim şırıngaya tekrar elime aldım suyu verdim sudan sonra kustu.Şu anda baya hareketli ama.Sizce bir hata mı yaptım :(

Oyla 0
Ben öyle demedim, yazdığımı okursanız öyle demediğimi görürsünüz. Beslemeye en az 1 hafta daha devam edeceğiz diye yazdım.
Hem de baya uzunca yazdım..

Ama hereketliliği yerinde, gözü açıldı. Uzun zamandır birşey yemediği için ve 2-3 gündür tıka basa mama yediği için bağırsakları henüz tam düzen tutmadı. Bir ihtimal pet-shopçu arkadaşın ilave verdiği vitaminde de fazla gelmiş olabilir, ama ölümcül bir hata değil.
Bağırsaklar heme düzen tutmayabilir, bağırsak florasını yerine oturtmaya çalışıyoruz.
Siz yine su ile karışırıp verin ve yarın sabah son defa verin. Bir kaç gün gözlemleyelim, ne oluyor. Çünkü ilacın fazlası da zarar.
Yarından itibaren sabah ve akşam üstü beslenmesine devam edeceğiz, ta ki tamamen gözü açıldığına kanaat getirene kadar (belki hafta daha)

Oyla 0
Şu anda yapacak bir şey yok.
Sabah ilaç vermeden direk beslemeye götürün.
Entrobac koyun yine azıcık.
Sabah dışkısını ve videosunu beslemeye gitmeden önce erkenden buraya yükleyin.

Oyla 0
Ben öyle demedim, yazdığımı okursanız öyle demediğimi görürsünüz. Beslemeye en az 1 hafta daha devam edeceğiz diye yazdım.
Hem de baya uzunca yazdım..

Yanlış anlamışım o zaman.... :( Sizce neden oldu yani ben anlamadım midesi boştu ilaç mı ağır geldi nerde hata yaptım .... :( Şu anda baya hareketlendi sanki kusunca rahatladı gibi

Oyla 0
Panik olmaya gerek yok. Yukarıda yazdım yapılacakları.
Şu an bir şey yapmayın.
Kuşu kendi haline bırakın, uyumaya.
Gece de rahatsız etmeyin.

Oyla 0
Videosunu yükler misiniz?
Ondan sonra hemen yatırın, yemi suyu önünde olsun.
Yatmadan yemek yedi yine ,kustuktan sonra.Önünde her şeyi ışığı söndürdüm rahatsız etmek istemiyorum ama illa lazım diyorsanız çekeyim epey hareketliydi ...
Rica etsem bana nerde hata yaptığımı söyleyebilir misiniz ..beslemeye götürmem lazımmış onu anladım da neden kustu midesi de boş değildi ki nerde hata yaptım :(

Oyla 0