Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Şimdiye kadar hiç dışkısında yem olmadı ama ,yine de koksidiyoz olabilir mi ? Vitamin olarak apex var kaliteli bişey yok elimde.Bir de net cox vericeksem baytrili kesmem lazım kafam karışık bu sefer ölürse benim yüzümden diye :(
Dışkıda yem koksidyozu işaret etmez. Koksidiyoz kanlı ishaldir, dışkı da yem hazımsızlık ile ilgili probleme işarettir.
Ben Baytril'in işe yarayacağını sanmıyorum. Böyle dışkılarda ben sulphamezhatin kullanıyorum.Net-Cox ise daha etkili bir koksidiyoz ilacı.

Oyla 0
Dışkıda yem koksidyozu işaret etmez. Koksidiyoz kanlı ishaldir, dışkı da yem hazımsızlık ile ilgili probleme işarettir.
Ben Baytril'in işe yarayacağını sanmıyorum. Böyle dışkılarda ben sulphamezhatin kullanıyorum.Net-Cox ise daha etkili bir koksidiyoz ilacı.
Önceden kuşum yemli dışkılıyodu ama sebebi stafilokok enfeksiyonu idi unutmuşum aklımda koksidiyoz kalmış,hemen dedikleirnizi yapayım gelişmeleri yazıcam

Oyla 0
ilk tercih olmasa da bactrim kolsidiyoza az çok fayda sağlardı, ilave olarak stafilokok için de gayet güçlü bir ilaçtır

ben olsam baytrili 3 tam gün kullanmadan bırakmam. bu da işe yaramazsa geriye metronidazol kullanılan bazı anaerobik bakteriler kalıyor zaten

Oyla 0
ilk tercih olmasa da bactrim kolsidiyoza az çok fayda sağlardı, ilave olarak stafilokok için de gayet güçlü bir ilaçtır

ben olsam baytrili 3 tam gün kullanmadan bırakmam. bu da işe yaramazsa geriye metronidazol kullanılan bazı anaerobik bakteriler kalıyor zate

ben olsam baytrili 3 tam gün kullanmadan bırakmam. bu da işe yaramazsa geriye metronidazol kullanılan bazı anaerobik bakteriler kalıyor zaten
Yok yanlış anladınız , stafilokok ve koksidiyoz eskiden olan şeyler ,onlar düzeldi.Şu anki durumu kursak mantarı var ek olarak başka bir şey olup olmadığını bilmiyoruz

Oyla 0
Siz lapayı hazırlayıp bir deneyin önce vakit kaybetmeden. Eğer dekstroz bulamıyorsanız lapanın üstüne azıcık bal ya da üzüm pekmezi damlatın,tadını alsın ki lapayı yesin. Ama dediğim gibi az.
Size yazamadım malum bayram gelen giden eksik olmuyor fırsat bulamadım :) Petshopa gittim ,elle besleme mamasını da aldım.İlla kursağın içine sokmaya gerek yokmuş ağız kenarından da verilebilirmiş öyle öyle besleyeceğim hiç yoktan iyidir.Yakın olsa günlük götürürüm ama yeri çok ters bana.Sizin dediğiniz lapayı yaptım ama ne kadar zorladıysam da yemedi.Pirinç suyundan şırıngayla azıcık içirdim.

Oyla 0
Size yazamadım malum bayram gelen giden eksik olmuyor fırsat bulamadım :) Petshopa gittim ,elle besleme mamasını da aldım.İlla kursağın içine sokmaya gerek yokmuş ağız kenarından da verilebilirmiş öyle öyle besleyeceğim hiç yoktan iyidir.Yakın olsa günlük götürürüm ama yeri çok ters bana.Sizin dediğiniz lapayı yaptım ama ne kadar zorladıysam da yemedi.Pirinç suyundan şırıngayla azıcık içirdim.
Bir de oradaki bi eleman aynı zamanda veterinerlik okuyormuş.Durumuna çok aşırı kötü değil dedi.Siyah dışkısı da kan değil dedi umarım öyledir...Sadece şu ilaç mevzunda emin olamıyorum ne yapsam diye :(

Oyla 0
Siz lapayı yakınına, önüne koyun yemesi için zorlamayın. Entrobac'ı mamanın içine koyacaksınız zaten ama eğer dekstroz bulamadıysanız üzerine Entrobac serpin azcık, o tadını alınca geri kalanını yiyecektir.
Pirinç suyunu da suluğun içine ve yakınına koyun, susayınca içecektir.

Son düzenleme:
Oyla 0
Siz lapayı yakınına, önüne koyun yemesi için zorlamayın. Entrobac'ı mamanın içine koyacaksınız zaten ama eğer dekstroz bulamadıysanız üzerine Entrobac serpin azcık, o tadını alınca geri kalanını yiyecektir.
Pirinç suyunu da suluğun içine ve yakınına koyun, susayınca içecektir.
Hocam sıkıntı orda zaten asla yemek yemiyor su içmiyor ,ben zorla içiriyorum.Yemi mesela 4 günde toplam 1 çay kaşığı kadar yemiştir maksimum.O yüzden elle besleme maması ve aparatı aldım.

Oyla 0
Kaşıkla yemiyor maalesef :( ağzına damlatayım diyorum asla ağzını açtıramıyorum ,bir damla ancak..Benim acilen elle besleme yapan birini bulmam lazım bu böyle olmayacak...Evimin yakınında bir yer var ama kapalı şu anda inşallah açarlarsa besleme yapsın diye oraya götüreceğim ,diğer güvendiğim yer bana çok uzak...

Oyla 0
Bu elle besleme olayında yemek borusu yerine soluk borusuna giderse ölüyormuş ,o yüzden çok korkuyorum kendim yapamıyorum :(

Oyla 0
Bilmiyorsanız yapmamanızda fayda var.
Kaşığa koyduğunuz mamanın ucuna azıcık üzüm pekmezi veya azıcık bal sürüp kuşun tat almasını sağlayıp, yedirmeyi tekrar deneyebilirsiniz.

Oyla 0
Bilmiyorsanız yapmamanızda fayda var.
Kaşığa koyduğunuz mamanın ucuna azıcık üzüm pekmezi veya azıcık bal sürüp kuşun tat almasını sağlayıp, yedirmeyi tekrar deneyebilirsiniz.
Onu da denedim yemedi...Az önce tentürdiyot rengine benzer bir renkte kustu sanırım kan.... Artık daha fazla ilaç vermicem hırpalamicam onu...O çok sevdiği oyuncak ördeğini de yanına koydum....Bir parça da mutlu olsa teselli.... İnşallah daha fazla acı çekmeden Allah onu yanına alır dayanamıyorum onu böyle görmeye......

Oyla 0
Onu da denedim yemedi...Az önce tentürdiyot rengine benzer bir renkte kustu sanırım kan.... Artık daha fazla ilaç vermicem hırpalamicam onu...O çok sevdiği oyuncak ördeğini de yanına koydum....Bir parça da mutlu olsa teselli.... İnşallah daha fazla acı çekmeden Allah onu yanına alır dayanamıyorum onu böyle görmeye......
Kan değildir, safradır muhtemelen.
Hiç yem yiyor mu?

Oyla 0