Kursak şişmesi/sertleşmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan znbjork
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

znbjork

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar. Geçen gün muhabbet kuşumun kursağının anormal bir şekilde şişmiş olduğunu fark ettim. Sürekli fotoğrafını çektiğim için tarihlerine göre kontrol ettim fotoğrafları ve son bir hafta içinde geliştiğini gördüm bu durumun.

1642245037846.png

Muhabbet kuşumun veterineri şu an şehir dışında olduğu için farklı bir veteriner önerdi, oraya gidip röntgen çektik. Kursak sertleşmesi olduğuna karar verdiler ve antibiyotik karışımı verdiler. Bununla birlikte kursağında sertleşme olan yere masaj yapmamı söylediler. Asıl veterinerim de antibiyotik karışımıyla beraber mikostatin kullanmamı söyledi.

Acaba benzer bir durumu yaşamış olan, önerisi olan birileri var mı? Muhabbet kuşum 5,5 buçuk yaşında ve daha önce de solunum rahatsızlığı vardı. Çeşit çeşit ilaç kullanıp lavotil ile atlatabilmiştik (ara sıra nüksetse de). Her ne kadar nispeten erkenden fark etmiş olsam da ilaçların etki etmeme olasılığından korkuyorum.

@neanderthalensis 'te bu tip bir durumla karşılaşmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Bakterisid antibiyotik + anaerob antibiyotik ile çözmüştü. Fikrini soralım tekrardan ona da.

asıl veterineriniz doğru söylemiş suluğa 5 damla mikostatin eklenebilir.

kuşun farklı açılardan (üst,yan,ön) videosunu çekebilirseniz, net dışkı fotoları eklerseniz daha iyi olur

Videoyu YouTube'a yükledim. Kafesini yeni temizlediğim için dışkı fotoğraflarını biraz daha sonra atabilirim. Fakat ilaçları kullanana kadar dışkısında ara sıra değişiklikler olsa da (sıvı veya koyu renk) genel olarak olması gerektiği gibi, normal dışkıladığını söyleyebilirim. İlaçları kullanmaya başladık dün, o yüzden dışkısı şu an bozuldu. Onların da fotoğraflarını atacağım.

Videoyu YouTube'a yükledim. Kafesini yeni temizlediğim için dışkı fotoğraflarını biraz daha sonra atabilirim. Fakat ilaçları kullanana kadar dışkısında ara sıra değişiklikler olsa da (sıvı veya koyu renk) genel olarak olması gerektiği gibi, normal dışkıladığını söyleyebilirim. İlaçları kullanmaya başladık dün, o yüzden dışkısı şu an bozuldu. Onların da fotoğraflarını atacağım.

çok ilerlemeden müdahale etmişsiniz. baytril kullandığınız sürece kafesteki kalsiyum kaynaklarını (kalamar kemigi, kum, gagataşı vb) çıkarınız, market ya da damacana suyu kullanınız

Her zaman içme suyu kullanıyorum. Kumu çıkartmıştım ama kalamar kemiğini unutmuşum, onu da çıkarttım. Yorgun düşmesi normal dimi? Uyuyor şu an, normalde gündüz çok enerjik olur ama kabardı ve kafasını çevirdi uyukluyor.
Çok ilerlemeden müdahale edebildiysem harika ama bundan sonrası nasıl olur bilmiyorum. Çok korkuyorum tedavi işe yaramayacak diye.
Bir de sizce niçin meydana gelmiş olabilir bu durum? Benim aklımda bir olasılık var, geçenlerde akyol kardeşlerden yem alırken yanına kızıl darı eklemiştim. Ara ara kızıl darı veriyordum, severek yiyordu. Acaba oradan bir şeyler bulaşmış olabilir mi?

Her zaman içme suyu kullanıyorum. Kumu çıkartmıştım ama kalamar kemiğini unutmuşum, onu da çıkarttım. Yorgun düşmesi normal dimi? Uyuyor şu an, normalde gündüz çok enerjik olur ama kabardı ve kafasını çevirdi uyukluyor.
Çok ilerlemeden müdahale edebildiysem harika ama bundan sonrası nasıl olur bilmiyorum. Çok korkuyorum tedavi işe yaramayacak diye.
Bir de sizce niçin meydana gelmiş olabilir bu durum? Benim aklımda bir olasılık var, geçenlerde akyol kardeşlerden yem alırken yanına kızıl darı eklemiştim. Ara ara kızıl darı veriyordum, severek yiyordu. Acaba oradan bir şeyler bulaşmış olabilir mi?

videoda o kadar kötü durmuyor ama son yazdığınız pek iyi değil. kafesi ön kısmı açık kalacak şekilde örtebilirsiniz

ilaç işe yararsa 2-3 gün içinde toparlanma başlar aksi halde işe yaramıyordur, başka antibiyotik denemek gerekebilir ya da veterinerle görüşüp enrofloksasin + doksisiklin gibi bir karışım kullanmak gerekebilir

her durumda şişlik hemen inmez vakit alır, önemli olan kuşun genel durumunun iyiye gitmesi

Merhaba, @neanderthalensis in dediklerine katiliyorum bende. Beslenme kaynaklı bir bulaşı durumu olmayabilir. Besinlerden gelen hastaliklar daha çok bakteriyel sorunlar oluşturan, ecoli, koksidyoz gibi sorunlari kuvvetlendiriyor.

Dünkü yorgunluk ve uyuklama kalıcı olmadı. Biraz uyuduktan sonra oyun oynamak için çıktı kafesten :D Bugünkü şişlik düne göre inmiş görünüyor. Sanırım ilaçlar işe yarıyor

Hava kesesi akarlari da bu şişliğe neden olabiliyor. Toparlamaz ise ilk düşünülmesi gereken sorundur
İlaçları kullanmaya başlayalı iki gün oldu ve nefes alışverişinde gözle görülür bir değişim var kötü yönde. Nefes alıp verirken zorlanıyor ve hırıltı sesi çıkartıyor ara sıra. Geceleri özellikle. Sanırım bahsettiğiniz şey olabilir. Yarın veteriner kontrolünde söyleyeceğim bunu

Umarim toplarlar tez zamanda. Yine de gitmişken ek olarak solunum yolu ilaçlarından talep ediniz. Doksimis gibi ya da doksisisiklin etken maddeli herhangi bir ilaç. Belli ki ilerleyen dönemlerde biraz ugrastiracak gibi solunum sorunu

2 ×24 saat kullanıma rağmen kötüleşme varsa ilaç işe yaramıyordur. doksisiklin , tylosin tartarat, tilmikosin gibi solunum yoluna yönelik etken maddelerin kullanımı gerekebilir. ilaveten doğanay hocanın yazdığı gibi veterinere ense damlası (ivermectin) uygulatabilirsiniz. bunları hekiminize iletin mümkünse