kuruma hastalığı

yasemin özdemir

Yeni Üye
2 hafta önce muhabbet kuşumuz halsiz olduğunu gördük erteri gün veterinere getirk 4-4 sekiz gün kırmızı şırınga ile ilaç verdi suyuna ve ağzına damlattırdır.

lakin bugun yarın iyişecek derken işe yaramadı aşırı zayıfladı bugun başka veterinere getiridk kuruma hastalığına ykalanmış dedi kurtatmamrız çok zor dedi ilk defa duydum kuruma hastalığı nedir neden kurtarılmıyor ailecek perişanız

Kuş 2 haftadır bu halde. 8 gün tahmini sulpha ve aminoasit kullanılmış. Tabanda yatmaktan dışkılar birikmiş sanırım.

Ekli dosyalar

• IMG-20240821-WA0021.jpg
    IMG-20240821-WA0021.jpg
    370.1 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20240821-WA0023.jpg
    IMG-20240821-WA0023.jpg
    316.6 KB · Görüntüleme: 13
Hocam benim kuşumda böyleydi araştırdım sordum en sonunda şunları buldum (fungi stop,4in1mix,kombi mix+tollyamin forte)bu üçü etkili ilaçlar ama kombi mix tek verilmez "+"koyma nedenim o tollyamin forte ile aynı anda suyuna koymalısın yada şırınga ile vermelisin ve yem yemiyorsa mutlaka elle besle maman yoksa en azından kabuksuz yemi toz yap ılıştır mama yap ver önüne dal darı koy aç kalmamalı su içmiyorsa şırınga ile ver ilaçların tam kullanımlarını araştır iyileşirsede entrobac ve gervit w takviyesi yap umarım iyi olur

2 hafta önce muhabbet kuşumuz halsiz olduğunu gördük erteri gün veterinere getirk 4-4 sekiz gün kırmızı şırınga ile ilaç verdi suyuna ve ağzına damlattırdır.

lakin bugun yarın iyişecek derken işe yaramadı aşırı zayıfladı bugun başka veterinere getiridk kuruma hastalığına ykalanmış dedi kurtatmamrız çok zor dedi ilk defa duydum kuruma hastalığı nedir neden kurtarılmıyor ailecek perişanız
Benim kuşum da aynı şekilde yiyor gibi gözüküyordu sırf zayıflamasın diye elimden aspur yedirdim. Dal darı yedirdim meğerse yiyor gibi gözüküyor yemiyormuş. Yada yiyordu hasta olduğu için yediği bir işe yaramıyordu. 1 hafta 10 gün içersinde 6-7 grama yakın zayıfladı bende götürdüm. İlaçlar falan verildi ama belkide zayıfladığı için bünyesi kaldırmadı 10-15 gün içinde kaybettik. Size tavsiyem elle besleme maması alıp kendiniz mamayı kursağa basın. Ben öyle yapmadığım için çok pişmanım keşke elle besleseydim en azından zayıflamasaydı belki kaybetmezdim diyorum.

Kuruma hastalığı diye birşey yok. Kuşun son durumu nasıl şuan? Yemini suyunu tüketiyormu? Kuşun kısa bir videosunu ve dışkısının resimlerini eklermisiniz...

Kuruma (kurumosis :)) diye bir hastalık YOKTUR!!!

Geri