Kuruma olabilir mi?

BrkDR

iyikus.com Üyesi
Kuşum 2 haftadır halsiz. Dışkısı iki haftadır sulu ve sanki zayıflamış gibi geliyor gözüme. İshalin bu kadar uzun sürmesi kurumadan dolayı kaynaklanmıs olabilir mi

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kuşum 2 haftadır halsiz. Dışkısı iki haftadır sulu ve sanki zayıflamış gibi geliyor gözüme. İshalin bu kadar uzun sürmesi kurumadan dolayı kaynaklanmıs olabilir mi

Kuruma diye bir hastalık yok. Ama halsizlik ve ishal hasta olduğuna işaret. İmkanınız varsa kanatlı veterinerine götürün. Burayada dışkı resmi atarsanız bizde kontrol edelim.

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi
Kuruma diye bir hastalık yok. Ama halsizlik ve ishal hasta olduğuna işaret. İmkanınız varsa kanatlı veterinerine götürün. Burayada dışkı resmi atarsanız bizde kontrol edelim.
Dışkı resmini yeni kağıda yaptığında atıcam birazdan. Kanatlı veterinerine yarın götürmek istiyorum tek problem para konusu. Veterinerlerin muayene ve teşhis de ortalama ne kadar ücret aldıklarını biliyor musunuz?

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi
Atamıyorum maalesef. Simdi 2 kere yaptı ikisinde de ortada kaka yok sadece su ve ortada çok çok küçük bir yeşillik var o kadar.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
hizliresim.com gibi bir siteye ya da instagram üzerinden link atarak sunabilirsiniz. Görselin ekran görüntüsünü alıp yüklediğinizde boyutu azalmaktadır. O şekilde de deneyebilirsiniz. İshal kuşunuz tarifinize göre. Probiyotik ve elektrolit desteği sağlayınız.

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi
hizliresim.com gibi bir siteye ya da instagram üzerinden link atarak sunabilirsiniz. Görselin ekran görüntüsünü alıp yüklediğinizde boyutu azalmaktadır. O şekilde de deneyebilirsiniz. İshal kuşunuz tarifinize göre. Probiyotik ve elektrolit desteği sağlayınız.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-08-08 at 00.50.45.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 00.50.45.jpeg
    128.2 KB · Görüntüleme: 13
Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi
Normalde daha suluydu ancak kenara düştüğü için suyun bir kısmı aşağıda kalmış.

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Dışkı resmini yeni kağıda yaptığında atıcam birazdan. Kanatlı veterinerine yarın götürmek istiyorum tek problem para konusu. Veterinerlerin muayene ve teşhis de ortalama ne kadar ücret aldıklarını biliyor musunuz?
Klinikten kliniğe değişir. Tüy kisti yap bezesinin üzerinde olunca pahalıda bir kuş almaya cesaret edemeyip götürdüm. Herkes bu para konusunu söylüyor ben 10 lira ver yeterle ayrıldım. Yani o iş biraz göreceli :)
bir kaç dışkı daha atabilirseniz iyi olur. Koksi. Değilsede başlayacak diyelim. Arada böyle arada katı arada daha sulu diye mi gidiyor?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
2 haftadır ishal durumu söz konusu ise bir ilaç başlamak sağlıklı olacaktır bence. Sulphamazethine başlamak için uygun bir ürün olacaktır. Tabi doğal yolları denediğiniz halde ishali geçmedi ise (probiyotik, yulaf, aspur vs vs).

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi
Klinikten kliniğe değişir. Tüy kisti yap bezesinin üzerinde olunca pahalıda bir kuş almaya cesaret edemeyip götürdüm. Herkes bu para konusunu söylüyor ben 10 lira ver yeterle ayrıldım. Yani o iş biraz göreceli :)
bir kaç dışkı daha atabilirseniz iyi olur. Koksi. Değilsede başlayacak diyelim. Arada böyle arada katı arada daha sulu diye mi gidiyor?
Hayır şu son 2 haftadır hep sulu. Belki arada çok az çıkartmıştır sulu olmayan. Ancak çoğu zaman böyle.

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi
2 haftadır ishal durumu söz konusu ise bir ilaç başlamak sağlıklı olacaktır bence. Sulphamazethine başlamak için uygun bir ürün olacaktır. Tabi doğal yolları denediğiniz halde ishali geçmedi ise (probiyotik, yulaf, aspur vs vs).
Probiyotik veriliyor, Yulaf kapalı bulamadım açık almadım ama fazla kuruntu yaptım bu seferlik açık almak öldürmezdi sonuçta, aspuru hiç denemedim, yarın veterinere gideceğim reklam gibi gözükür diye isim veremiyorum gidiceğim yerin fakat floryada olduğunu söyleyeyim en azından. İlk defa gidiyorum vete.

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.50 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.50 (2).jpeg
    158.1 KB · Görüntüleme: 9
  • WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.55.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.55.jpeg
    213.9 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.54.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.54.jpeg
    74.3 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.53.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.53.jpeg
    180.6 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.52.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 04.40.52.jpeg
    136.1 KB · Görüntüleme: 6
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Hafif bakteriyel bir durum gibi. Veterinere götürünce durumu yazarsanız iyi olur.

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi
Veteriner ismi verebilirsiniz. Güzel haberlerinizi bekliyoruz
Hafif bakteriyel bir durum gibi. Veterinere götürünce durumu yazarsanız iyi olur.
Günaydın, İstanbul Kuş , Egzotik ve Pet Sağlığı Hizmetleri'ni aradım 150TL muayene 170 TL 2 dışkı tahliline istediler. Gitmem mümkün değil en korktuğum şey başıma geldi. Kuşun resmini ekliyorum belki neyi olduğunu buradan bulabilirim. Teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-08-08 at 12.41.24 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 12.41.24 (1).jpeg
    110.7 KB · Görüntüleme: 4
  • WhatsApp Image 2020-08-08 at 12.41.24.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 12.41.24.jpeg
    124.3 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2020-08-08 at 12.40.10.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-08 at 12.40.10.jpeg
    131.8 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Rica etsem yem karışımınızdan bir fotoğraf istiyorum. Ayrıca kuşun ağırlığını tartar mısınız?
Genelde bu tip sulu dışkılar 2-3 günde en kötü normale yakın olması lazım. Boyama durumu olmadığından sadece sıvı verdiği için ilaçtan önce önereceğim bir kaç şey var. Kafesi, tünekleri, sulukları tüm aksesuarları kaynar suyla dezenfekte edin. Ardından yem karışımına ishali tutucu etkileri olan yulaf, aspur gibi tohumları ekleyiniz. Doğal ürünlerden önce çare bulabilirsek eğer ilaca gerek kalmayacaktır. Bir dilim soyulmuş elma (çekirdekleri alınmış), havuç, demlenip soğutulmuş siyah çay (az oranda suyuna ekleniyor) kullanılabilir. Probiyotik ve elektrolitte ayrıca ishal keser. İyot eksiklikleri bu tip dışkılamaya sebep olabiliyor. Bu nedenle himalaya kayası alıp kullanmayı deneyiniz ya da mama ve ya kumuna çoooook az ilave ediniz. 1-2 küçük tane.

Eğer 2 güne kesmezse ilaç önermek gerekiyor. Derseniz şuan petshopa gider ve Divitsol alabilirim derseniz oda iyi ishal kesiyor. sKT'sini kontrol ediniz.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Günaydın, İstanbul Kuş , Egzotik ve Pet Sağlığı Hizmetleri'ni aradım 150TL muayene 170 TL 2 dışkı tahliline istediler. Gitmem mümkün değil en korktuğum şey başıma geldi. Kuşun resmini ekliyorum belki neyi olduğunu buradan bulabilirim. Teşekkürler şimdiden.

Aslında fiyatlar makul sayılır ama insanın üstünde her zaman para olmayabiliyor. Tak diye 300-400 lira çıkarıp veremiyoruz haklısınız. Doğanay'ın dediği gibi önce doğal yöntemlerden başlıyalım daha sonra olmadı ilaçta öneririz.

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Eczaneden sitraks alın. İç parazit için 1 gün 1 damla ağızdan verin bununla başlayın. Ardından 3 er gün Vitamin ve probiyotik (Toplam 6 gün). Ardından 2 gün temiz su verin.
Sulphamezathine, vetakoksin gibi sulfanamidlerden birini edinin. Veteriner ilaçları satqn yerlerde olur. 5-7 gün arası kesintisiz. Yarım suluğa 6-8 damla şeklinde uygulayın. Ardından tekrar 3 gün vit., 3 gün probiyotik ekleyin. Muhtemelen geçer. Ciddi bişey değil bakteriyel

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Rica etsem yem karışımınızdan bir fotoğraf istiyorum. Ayrıca kuşun ağırlığını tartar mısınız?
Genelde bu tip sulu dışkılar 2-3 günde en kötü normale yakın olması lazım. Boyama durumu olmadığından sadece sıvı verdiği için ilaçtan önce önereceğim bir kaç şey var. Kafesi, tünekleri, sulukları tüm aksesuarları kaynar suyla dezenfekte edin. Ardından yem karışımına ishali tutucu etkileri olan yulaf, aspur gibi tohumları ekleyiniz. Doğal ürünlerden önce çare bulabilirsek eğer ilaca gerek kalmayacaktır. Bir dilim soyulmuş elma (çekirdekleri alınmış), havuç, demlenip soğutulmuş siyah çay (az oranda suyuna ekleniyor) kullanılabilir. Probiyotik ve elektrolitte ayrıca ishal keser. İyot eksiklikleri bu tip dışkılamaya sebep olabiliyor. Bu nedenle himalaya kayası alıp kullanmayı deneyiniz ya da mama ve ya kumuna çoooook az ilave ediniz. 1-2 küçük tane.

Eğer 2 güne kesmezse ilaç önermek gerekiyor. Derseniz şuan petshopa gider ve Divitsol alabilirim derseniz oda iyi ishal kesiyor. sKT'sini kontrol ediniz.
Muhterem hocam ben gene dağdan inme gibi daldım :D mesajı görmedim :D konu sahibi böyle başlayabilirsiniz.

Oyla 0

BrkDR

iyikus.com Üyesi

Şimdi Petshop'a gidip yulaf ve aspur bakıcam. Başka öneriniz var mı oradan alabileceğim, vitamin ilaç felan önerebilirsiniz ama önce dediğiniz gibi doğal yollarla yapmak istiyorum.

Oyla 0