Kus biti

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Curcu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Curcu

iyikus.com Üyesi
Kusumun bitlendigini dusunuyorum cok kasiniyo silkeleniyo iki uc defa tuylerinde siyah kucuk noktalar gordum zipliyo gibilerdi. Kafesinin icindede ufak siyah noktalar var ama kanatlarinin altina baktim iyice tertemiz bisey yok. napcagimi bilmiyorum. Ve bugun 13 gun oldu geleli hala kafesinden cikmiyor. Kafes icinde parmaga geliyo ama disari cikmiyo

Ekli dosyalar

• 20171213_173559.jpg
    20171213_173559.jpg
    766.4 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Bit probleminiz var. Tavsiyem kuşu gözlerine gelmeyecek şekilde sirkeli su ile temizlemeniz önce. Ardından kuşun ensesine 2-3 damla vilmectin damlatın ve bunu 1 hafta arayla uygulayın. Kuşu yıkadıktan sonra ( ılık su tabi ) serin bir yerde bırakmayın

Kafesi ve ekipmanları çoğalmadan temizlemenizi öneririm. Kolay değil kurtulmak fakat azaltılabilir. Uğraş sonunda temizlenir.

Oyla 0
Bit olduguna emin misiniz. Abim kuslardan anlar. biraz bakindi oda ensesine kanat altlarina ama temizdi. Icim rahatlamisti ama evhamlandim yine. Kabuksuz yem almistim icinde siyah vitaminler var acaba onlari kirarken etrafa sacilmis olamaz mi

Oyla 0
yani fotoğraftan ve anlatımınızdan o şekilde anladım. Bitlerde bu boyutta oluyor ve hareketliler. Genelde akşamları hareket halinde olurlar. İyi gözlem gerekiyor. Eğer hareketli olduklarını görür ve belirli yerlere toplandıklarını görürseniz mutlaka müdahale etmelisiniz.

Yukarıda bahsettiğim işlemi zaten 2 haftada bir yapmanız gerekli. Hijyen açısından. Eğer bizlere bu bit atlar mı gibisinden endişeniz varsa kuş bitidir. Bizlere geçmiyor.

Abiniz yok diyorsa onu dinleyin. Çünkü gözlemlemek gerek. Kanat kontrolü doğru bir yöntem. Denemediyseniz eğer Uyumadan beyaz örtü örter misiniz kafesin üzerini tamamen kapatmayacak şekilde? Sabah uyandığınızda hareketli ve siyah noktacıkları orada görürseniz anlamış oluruz.

Oyla 0
Gunaydin. Ortuyu sabah kaldirdir. Toz tanesi bile yoktu.ama Kafesinin tabaninda siyah noktalar var seyrek seyrek(kafesi gece temizlemistim). Yemini kirarken dokulmus olabilir mi

Oyla 0
Temiz olmasına sevindim. Yemden dolayı olabilir. Canlı görmek gerekiyor. Şu aralar düzenli kontrol edin yinede ne olur ne olmaz. Eğer buluşmışsa önlemimiz kolay olur. Geçmiş olsun.

Oyla 0