Kuş ekmeği tarifi

Harlequin

Forum Sakini
Yine bir tarif ile geldim. :) Her şeyi açıkladığımı sanıyorum ama ekstra sormak istediğiniz birşey olursa cevaplarım.

-1 yumurta ( kabuğun yarısını iyice temizleyip içine atabilirsiniz)
-1 su bardağı tam buğday unu
-1 çay kaşığı kabartma tozu
(kekin hamurunu kıvamlı yapmak için su koyabilirsiniz, ben havuç ve elma suyu koydum)
-Badem
-Fındık
-Ceviz
(Kuruyemişlerin hepsinden toplam bir avuç)
-4 adet kuru kayısı (küçük küçük doğrayın)
-Yarım avuç kuru üzüm
-Pelet yem(bir avuç)
-4 adet çilek
-2 yemek kaşığı yulaf
-1 çay kaşığı keten tohumu
(malzemeleri ekleyip çıkarabilirsiniz nasıl isterseniz öyle)
Kek hamurunu hazırladıktan sonra mutfak robotunda küçülttüğünüz malzemeleri hamurun içinde karıştırıp 180 derece fırında 30 (yine de kontrol ederek pişirin) dakika pişirin.
Piştikten sonra iyice soğumasını bekleyip ince ince dilimleyerek buzlukta muhafaza edebilirsiniz.
Afiyetler olsun ✨ ?
IMG_20210421_133128.jpgIMG_20210421_134410.jpg

IMG_20210421_141006_edit_436914955323956.jpg

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Yine bir tarif ile geldim. :) Her şeyi açıkladığımı sanıyorum ama ekstra sormak istediğiniz birşey olursa cevaplarım.

-1 yumurta ( kabuğun yarısını iyice temizleyip içine atabilirsiniz)
-1 su bardağı tam buğday unu
-1 çay kaşığı kabartma tozu
(kekin hamurunu kıvamlı yapmak için su koyabilirsiniz, ben havuç ve elma suyu koydum)
-Badem
-Fındık
-Ceviz
(Kuruyemişlerin hepsinden toplam bir avuç)
-4 adet kuru kayısı (küçük küçük doğrayın)
-Yarım avuç kuru üzüm
-Pelet yem(bir avuç)
-4 adet çilek
-2 yemek kaşığı yulaf
-1 çay kaşığı keten tohumu
(malzemeleri ekleyip çıkarabilirsiniz nasıl isterseniz öyle)
Kek hamurunu hazırladıktan sonra mutfak robotunda küçülttüğünüz malzemeleri hamurun içinde karıştırıp 180 derece fırında 30 (yine de kontrol ederek pişirin) dakika pişirin.
Piştikten sonra iyice soğumasını bekleyip ince ince dilimleyerek buzlukta muhafaza edebilirsiniz.
Afiyetler olsun ✨ ?
Ekli dosyayı görüntüle 15977Ekli dosyayı görüntüle 15978

Ekli dosyayı görüntüle 15981
Harika görünüyor elinize sağlık.Bir kaç ekleme çıkartmayla ben de deneyeceğim.

Tarçın&Duman

iyikus.com Üyesi
Çok güzel olmuş. Birdie bread diye geçiyor bu yabancı kaynaklarda, mama yemeyen kuşlara özellikle tavsiye ediliyor. Üzerine verilmek istenen yem premiksleri ya da katkı maddelerinden biraz yediriyorum ben de pişirdikten sonra, çok işime yarıyor. İçine kabak ya da muz püresi de koyup kıvam verebilirsiniz. Ben de yapmıştım. Çok hoşlarına gidiyor. Kuşlar için en güzel ekmek (y)

Harlequin

Forum Sakini
Çok güzel olmuş. Birdie bread diye geçiyor bu yabancı kaynaklarda, mama yemeyen kuşlara özellikle tavsiye ediliyor. Üzerine verilmek istenen yem premiksleri ya da katkı maddelerinden biraz yediriyorum ben de pişirdikten sonra, çok işime yarıyor. İçine kabak ya da muz püresi de koyup kıvam verebilirsiniz. Ben de yapmıştım. Çok hoşlarına gidiyor. Kuşlar için en güzel ekmek (y)
Aynen öyle

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
leziz görünüyor. Ellerinize sağlık. Ne süre saklıyorsunuz bu şekilde

Tarçın&Duman

iyikus.com Üyesi
leziz görünüyor. Ellerinize sağlık. Ne süre saklıyorsunuz bu şekilde

Şöyle bir kaynak bulmuştum ben bu ekmeği yapmadan evvel. Harrisons bird food'un kendi kuş keki ürünü. Sayfasında buzdolabında bir haftaya kadar; dondurucuda da 6 haftaya kadar saklanabilir diyor. Bundan hareketle güzel bir paketleme ile bir aya yakın saklanabilir, özellikle de dondurucuda.

Bazı yerlerde dondurucudan çıkarınca mikrodalgada ısıtın falan diyor ama ben öyle yapmıyorum; çıkarıp önceden kendi kendine oda sıcaklığına gelmesini bekliyorum.

Harlequin

Forum Sakini
Şöyle bir kaynak bulmuştum ben bu ekmeği yapmadan evvel. Harrisons bird food'un kendi kuş keki ürünü. Sayfasında buzdolabında bir haftaya kadar; dondurucuda da 6 haftaya kadar saklanabilir diyor. Bundan hareketle güzel bir paketleme ile bir aya yakın saklanabilir, özellikle de dondurucuda.

Bazı yerlerde dondurucudan çıkarınca mikrodalgada ısıtın falan diyor ama ben öyle yapmıyorum; çıkarıp önceden kendi kendine oda sıcaklığına gelmesini bekliyorum.
Bundan kullanıyorum, içeriğinin daha farklı olmasını istediğim için kendim yaptım. Bu arada Harrison peletleri çok güzel tavsiye ederim.