Kuş Yeminden Pelet Yeme Alıştırma Serüveni

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Kuş Yeminden Pelet Yeme Alıştırma Serüveni​

pelet yeme alıştırmak
Kuşların diyetinin büyük parçası olan tohumlar; ihtiyaç duyulan doğru ürünler, takviyeler sunulmadığında yetersiz gelmektedir. Doğal olarak ana besin kaynaklı yaşanacak bir sorun, kuş sağlığını ve enerjik yapısını olumsuz etkileyecektir. Bunu garantiye almak ve beslenme kaynaklı olumsuzları en aza indirmek için pelet yemlere yönelmek gerekebilir. Dengeli beslenme için temel öneme sahip bir üründür pelet yemler ve zengin içeriği nedeniyle gündelik ihtiyaçlarının tamamını karşılar niteliktedir.

Denge ve bütüncül beslenme, her öğünde her şeyin mükemmel oranlarının gerekli olduğu anlamına gelmez (peletlerin sağlamaya çalıştığı şey bu olsa da). Bu sadece besinlerin, vücudun onlar için gereksinimine uygun bir zaman çizelgesinde alınması gerektiği anlamına gelir, böylece ihtiyaç duyulduğunda belirli bir besin maddesi kullanılabilir hale gelir. Uzun vadede bu tarz bir değişimin, kuşunuzda gözle görülür farkları olduğunu görebilirsiniz.

Ülkemizde popüler olmasa da kullanımı yavaş yavaş artma eğiliminde olan pelet yemlere geçiş hakkında değinmek istediğim bazı tüyolar mevcut. Elbette her kuşun karakteri farklı olduğu için kesin sonuç yaratır mı, orasını bilemiyorum.

Kuş Yeminden Pelet Yeme Geçiş Süreci​

1. En önemli nokta açlıkla sınama sorunsalıdır.
    Asla kuşunuzu aç bırakarak pelet yemeye çalıştırmayın; bu kuşunuz için tehlikeli olabilir ve stres yapabilir. Unutulmamalıdır ki bazı hayvan türleri, ana besinleri harici ürünler konsa ve aç kalıp ölme durumları dahi olsa tüketme yoluna gitmezler. Kuşlarda o canlılardan biridir.
    Kuş tüy döneminde ve hasta ise pelet yem geçişini mutlaka erteleyiniz!
  2. İlk aşama anlaşıldı ise ilk yapılması gereken temel şey kuşların vücut ağırlığının tartılıp not edilmesidir. Hızlı düşüşler kuşun beslenemediğini ve acilen diyet programını düzenlemeniz gerektiğini gösterir.
  3. Geçişi kolaylaştırmak ne yazık ki yetişkin kuşlar için zordur ancak imkansız değildir. Temel olarak yumuşak gıda tüketen çoğu kuş pelet yem için çok olumsuz bakmıyor gibi görünüyor. Yine de bir kaç taktik elbette söz konusu ki bu konuyu açma sebebim buydu. Bir kaçını sıralayacağım:
    - Kuşunuz çeşitli yiyeceklere alışkın değilse, pelet vermeden önce bazı yeni sebzeler ve diğer yiyecekler üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz. Kuşunuzu yeni tatlara ve dokulara alıştırmak, formüle edilmiş bir diyete geçişte yardımcı olabilir. Peletlerle birlikte başka yeni yiyecekler de eklemek mümkündür, ancak aynı anca çok çeşitli ürün kullanımı onlar için kafa karıştırıcı olabilir.
    - Yeni bir sunumda öncelikle peletlerin bir kısmını ince bir şekilde öğütün ya da ezin ve kuşun peletleri tatmasını sağlamak için sevdiği bir sebze ya da meyve üzerine yahut normal yemiyle birlikte karıştırıp sunmayı deneyin. Yemeseler bile ilk aşamada dilleriyle tadını test edip bir deneyim elde edeceklerdir. Bu aşamada başarı sağlanırsa eğer bir süre bu şekilde yapıp zamanla ezilen pelet oranını ve tohumları azaltarak devam etmelisiniz.
    - Farklı türde, iriliklerde peletlerle denemeler yapılabilir. Bazı kuşların farklı şekil ve boyutlardaki topaklar, dokular, renkler veya tatlar için güçlü tercihleri vardır.
    - Pelet yemlerin mama yapar gibi ılık suyla biraz nemlendirip kullanma yoluna gidenlerde mevcut. Ancak bu yöntem seçilirse bozulma riskinden dolayı bir kaç saatlik kafeste kalacağını düşünerek ürün hazırlamak gerekir.
    - Evcil bir kuş sahibiyseniz, ödül yemi gibi elde besleme ya da ona sunma yöntemini deneyebilirsiniz.
    - Bazı canlılar -özellikle kuşlar- bir ürünü sahibinin de ya da ortak arkadaşlarının da yediğini gördüğünde yönelme ihtiyacı hissedebilir. Bu nedenle sevebileceği bazı gıdaları yiyerek onun dikkatini çekebilirsiniz. Bunu pelet için de hile yaparak uygulayabilirsiniz :D

Kuşum Pelet Yemi Günde Ne Kadar Yer Peki?​

Yeni öğrenen bir kuş için başlangıçta az bir oranda sunup ne kadar yediğini ve verdiğiniz oranı not tutun. Bir hafta, belki on günün sonunda pelet yemi günde ne kadar tükettiğini çözebilirsiniz.

Geçiş sırasında çok zorlanılıyorsa eğer, kuşun yemine ilave ederek ya da ayrı bir kapta sunumunu yapıp zamanla tohumu azaltarak süreci pelete döndürebilirsiniz. Pelete alışma sürecinde ve bazı dönemlerde dışkısında değişiklikler olabilir. Özellikle kahve tonlu dışkıların görülme sıklığı artacaktır.

Geçiş Takvimi oluşturabilirseniz eğer bir ya da iki aylık bir periyotta olayı çözmüş olabilirsiniz. Her hafta çeyrek dilim olarak yem oranı azaltıp, pelet oranını arttırmalısınız.

Çok zorlanıyor, artık pes etmek üzereyim diyorsanız...​

Bu aşamaya gelindiyse eğer biraz kuralları değiştirip sertleşmek gerekiyor.
- Sabah erkenden normal yemi tamamen çekip pelet yem sunmalısınız. İlk başlarda gözlem yapmak ve dillemek için oraya yanaşacaktır.
- İlerleyen saatlerde ortalama 6-8 saat sonra, yemle karışık bir sunum yapınız. Pelet karışımının içindeki yem oranı %15'i geçmemeli. Yani ortalama 1 çay kaşığı kadar olmalı en fazla. Muhtemelen açlık hissini burada gösterecektir ve pelet içerisinde ki yemi karıştıracaktır. Önemsiz görünse de o esnada peletin kokusuna ve temaslarından kaynaklı yeme eğilimine gidebilir.
- Eğer azda olsa pelet yenildiğini düşünüyorsanız bu yöntemi 3-5 gün civarı devam ettiriniz.
- Program sonunda hala yenmiyorsa pelet yem, zorlamak yerine farklı yöntemlerle bu davranışı kazandırmak için kafa yormak gerekebilir.
- Bu uygulamalar yapılırken en önemli kriter sabırlı olmaktan geçiyor. Kuş pes etmemişken bizim pes etmemiz doğru olmaz. Kademeli geçiş süreci haftalar yerine aylar alabilir. Lütfen bunu göz ardı etmeyelim ve geçiş sürecinde kuşunuzun ağırlığı ölçmeyi ihmal etmeyiniz.

Hangi Marka Pelet Yem Kullanmalıyım?

Kuş türüne göre bir pelet seçmek uygun olacaktır. Örneğin muhabbet kuşları için B14-versele laga seçimi başlangıç için uygun olacaktır. Piyasada fazla çeşit olmaması ve en sık bunu gördüğümüz için önerebileceğim tek markadır. Zamanla bu liste uzayacaktır.
iyikus.com pelet yem

Son düzenleme:
Abi pek bilmiyoruz ama pelet yem çokta iyi birşey değil gibi duruyor... Her can gibi küçük canlar da mekanik varlıklar değiller... Sadece vitamin mineral olarak bakmamalıyız... Muhabbet kuşlarının da damak tadı var... Tohum çeşitliliği ve sebzeler vermek daha önemli değilmi...
Eskiden kedilere yemek verilirdi...
Orda da aynısını yaptılar. Hele ev ortamında sağlıklı olan muhabbet kuşları için pelet yem ne kadar doğru olur...
Bize de yemek yerine bir çok gıdanın pelet bileşimini verseler nasıl olurdu...
...

Demek istediğini anladım ancak pelet içeriği genelde tohum ağırlıklı bir sıkıştırmayla elde ediliyor. Bilimsel olarak pelet kullanımının daha uygun olacağı kanıtlanmıştır. Ancak fikrinin kesinlikle duygusal bir çekiciliği var. Amaçlanan şey dengeli bir besin sunma kısmına geldiğinde dediğin gibi bir sebze, meyve ya da diğer püre kullanımını iyi ayarlamak ve her gün taze yapıp sunmak çok güç. Bugün hala kuşların temel beslenmesi için günde ne kadar, ne miktarda takviye verilmesi gerektiği tartışma konusudur.

Versele Laga Nutri Bird B14'ü akyolkardeşler üzerinden bölünmüş olarak aldım. paketleme vs hiçbir problem yok ancak kokusu böyle nasıl desem meyveli parfüm(?) gibi. sizde de öyle mi?

Meyveli bir kokusu var ancak çok öncesi kullandığım bir ürün olduğu için iyi hatırlayamıyorum. @Hazal bir bakar mısın*

Versele Laga Nutri Bird B14'ü akyolkardeşler üzerinden bölünmüş olarak aldım. paketleme vs hiçbir problem yok ancak kokusu böyle nasıl desem meyveli parfüm(?) gibi. sizde de öyle mi?
Bende aldım aynen öyle.Hatta kullanmaya çekindim ama burda iyi olduğunu okuyunca yavaş yavaş vermeye başladım

Evet kokusu bahsettiğiniz gibi. Eskiden çocukların yediği silgiler gibi kokusu. :LOL: Yaklaşık 5 aydır kullanıyoruz. Kilosundan sindirimine ve tüyüne kadar her şekilde faydası oldu. Alışmama durumunda sabırlı olmanızı ve pes etmemenizi tavsiye ederim.

Edit: Soru sorulalı bir hayli olmuş şimdi fark ettim ama olsun artık :giggle:

Son düzenleme:
Evet kokusu bahsettiğiniz gibi. Eskiden çocukların yediği silgiler gibi kokusu. :LOL: Yaklaşık 5 aydır kullanıyoruz. Kilosundan sindirimine ve tüyüne kadar her şekilde faydası oldu. Alışmama durumunda sabırlı olmanızı ve pes etmemenizi tavsiye ederim.

Edit: Soru sorulalı bir hayli olmuş şimdi fark ettim ama olsun artık :giggle:
Merhaba hangi marka pelet yem kullanıyorsunuz ve nerden aldınız acaba.Bende kullanmaya başladım ama sanki bitince bulmakta sıkıntı çekecekmişim gibi bir his geldi.

Merhaba hangi marka pelet yem kullanıyorsunuz ve nerden aldınız acaba.Bende kullanmaya başladım ama sanki bitince bulmakta sıkıntı çekecekmişim gibi bir his geldi.
Merhaba. Versele Laga B14 kullanıyorum. İnternet üzerinden Akyol Kardeşler'den almıştım. Maalesef doğru hissetmişsiniz. Stok sorunu var. Sürekli takip edip stoklara girer girer girmez 2-3 kg almanızı tavsiye ederim. Dönem dönem stoklara giriyor.

Merhabalar, sultan papağanı için hangi pelet yemi önerirsiniz acaba? internette bir kaç yerde lintu ve versele laga nutribird markalarını gördüm fakat çeşitleri de çok fazla eğer deneyimleyen varsa tavsiyelerinizi dinlemek isterim.

Merhabalar, sultan papağanı için hangi pelet yemi önerirsiniz acaba? internette bir kaç yerde lintu ve versele laga nutribird markalarını gördüm fakat çeşitleri de çok fazla eğer deneyimleyen varsa tavsiyelerinizi dinlemek isterim.
İki marka üründe oldukça iyi ancak Versele laga pelet yem için oldukça kolay ulaşılabilir olduğundan onu tercih etmenizi öneririm. G14 olması lazım

Bir de rasyon var yerli üretim ancak pek olumlu dönüşler gelmediği için yazmak istemedim.

Pelet yemler çok pahalı. Sizce mama ve açık yem yeterli değil mi? Ben bravo 302'nin yeterli olacağını düşünmüştüm. Yavru falan olursa da mama takviyesi yaparım? Bir de bu pelet yem alınca diğer yemlere hiç gerek yok mu?

Merhaba, normal yem harici ek gıdalar veriliyorsa pelet yem gerekli değil ancak dengeli beslenmesi için en iyi yol pelet olabilir. Alıştırması bir hayli zordur.
Pelet yem alışsalar dahi her duruma karşı yem bulundurmanızı tavsiye ederim ben.

Merhaba,
Özellikle kuşlarımız için gittiğimiz kuş veteriner hekimi Burak Uçar bize %40 pelet yemi önerdi. Şu an alışma sürecindeler ve pelet yemin faydaları normal tohumla beslenmeye nazaran oldukça etkilir. Pelet yemi kullandığınızda birçok besin ihtiyacını karşılamış oluyorsunuz. Birçok kuşta birkaç ay içinde tüylerinde bile farklılığı gözle görebiliyorsunuz. Tabiki tohumları daha çok sevecektir ama bu tekdüze beslenmeden çıkmaları gerekiyor. Taze sebze meyve ve taze doğal kaynak suyu ile bakarsanız kuşlarınız ortalama 20 yıl sizinle yaşlanacaktır! Lütfen kuşunuza çekirdek ve vitaminli su vermeyin!!!! Kuşlar kokusundan dolayı az su tüketecektir. Kuşlar kokularını beğendiği besinleri tüketirler. Ayrıca İçerisinde çekirdek olan yemden kesinlikle uzak durun uzun süreli kullanımda geri döndürülemez yağlanmalara yol açacaktır!! Formülasyon şudur ki Taze kaynak suyu + Pelet yemle karışık tohumlar. Çekirdek hariç! Ve taze sebze meyve, sebzeler daima steril olmalı ve probiyotikler verilmeli.
Bakıyorsak onlara en iyi şekilde bakmalıyız :)

Merhaba ben muhabbet kuşum için b14 kullanıyordum 1 senedir, bu hafta lintu yeme başladık. Boyutlarının daha önce forumda paylaşılmış bir görseldeki gibi olduğunu düşünürken daha büyük boyutlarda olduğunu görünce bir yanlışlık olabileceğini düşünüp satıcıyla iletişime geçtik ancak satıcı çok ilgili davranmadığı için sorunumuzu henüz çözüme kavuşturamadık, şimdilik kırarak sunuyorum kuşuma. Ürünü tam olarak test etmeden değerlendirmek istemiyorum bir süre daha kullanmaya devam edeceğiz ama kuşun b14 ü tüketirken gösterdiği iştahlılık bu üründe henüz olmadı. Tekrardan b14 e döneceğim fakat sitelerde ürünlerin sktsini göremediğim için almaya çekiniyorum. Şimdilik denemeye devam edeceğiz ilgilenirseniz tekrardan deneyimimizi paylaşırız.

Merhaba ben muhabbet kuşum için b14 kullanıyordum 1 senedir, bu hafta lintu yeme başladık. Boyutlarının daha önce forumda paylaşılmış bir görseldeki gibi olduğunu düşünürken daha büyük boyutlarda olduğunu görünce bir yanlışlık olabileceğini düşünüp satıcıyla iletişime geçtik ancak satıcı çok ilgili davranmadığı için sorunumuzu henüz çözüme kavuşturamadık, şimdilik kırarak sunuyorum kuşuma. Ürünü tam olarak test etmeden değerlendirmek istemiyorum bir süre daha kullanmaya devam edeceğiz ama kuşun b14 ü tüketirken gösterdiği iştahlılık bu üründe henüz olmadı. Tekrardan b14 e döneceğim fakat sitelerde ürünlerin sktsini göremediğim için almaya çekiniyorum. Şimdilik denemeye devam edeceğiz ilgilenirseniz tekrardan deneyimimizi paylaşırız.
Ürün yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım

Merhaba. Lintu medicine bende almayı düşünüyorum. Bizim kuşumuzda da yağlanma sorunu var. Kuşunuz lintuya alıştı mı diyeti nasıl gidiyor ilerleme kaydedebildiniz mi?

Merhaba veterinerimiz pelet yem de kullanmamız gerektiğini söyledi. 2 yemligimiz var birine tohum karışımı birine pelet koymamız gerekiyormuş. Kuşum için bölünmüş versele laga pelet yem alacağım. Sever mi sevmez mi hic bilmiyorum başlangıç olarak kaç gram almalıyım sormak istedim sonuçta ürün de param da boşa gitmesin