Kuşlar İçin Bazı Faydalı Yiyeceklerin Besin Değerleri

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hasan.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar. Bugünkü konumda, evcil dostlarımıza ikram ettiğimiz bazı yiyeceklerin besin değerlerini paylaşmak istedim. Umarım faydalı bir konu olur.

Havuç:
Listeye, kuşuma sıklıkla verdiğim bir yiyecek olan havuçla başlamak istedim. Havucun hem kuşların göz sağlığına, hem kilolu olan kuşları zayıflatmaya, hem de kızıştırmaya fayda sağladığını biliyordum. Fakat detaylıca araştırma fırsatım olmamıştı. Bugünkü araştırmam sonucunda, havucun aşağıdaki besin değerlerine sahip olduğunu öğrendim. Bu değerler, havucun kuşlar için ne kadar faydalı olduğunun bir göstergesidir diye düşünüyorum.
Adsız.png

Ispanak:
Bana göre tüylü dostlarımızın yemekten en çok hoşlandığı sebzeler arasındadır Ispanak. Düzenli olarak vermeye çalışırım bu sebzeyi. Size de öneriyorum. Besin değerleri bu şekilde.
Adsız.png

Salatalık:
Kuşlarımızın yemeyi sevdiği bir başka yiyecek de Salatalık. Bu sebze her ne kadar kuşlar için karşı konulamaz olsa da, sıklıkla ve fazla verdiğiniz takdirde kuşunuzu ishal tehlikesine sokabilir. Bu yüzden dengeli bir biçimde vermek en iyisi olacaktır. Zaten çok da zengin bir içeriğe sahip olduğu söylenemez.
Adsız.png

•Turp:
Kış mevsimi geldiğine göre de, kuşlarımıza verebileceğimiz başka bir yiyecek Turp! Ben Beyaz Turp'u baz aldım. Belki diğer turp türleri farklı besin değerleri içeriyor olabilir bir bilgilendireyim dedim. C vitamini açısından zengin olan Turp, her ne kadar benim kuşum yemese de yararlı bir yiyecek olduğunu kanıtlar nitelikte.
Adsız.png

Kırmızı Domates:
Asitli yapısı, kuşumuzu tehlikeye sokabilir diye domatesi fazla vermekten kaçınıyorum. Besin değerleri bu şekilde.
Adsız.png

•Haşlanmış Patates:
Hafif ishal vakalarında kullanılan ve potasyum açısından zengin olan patatesi de listeme eklemek istedim.
Adsız.png

Not: Besin Değerleri 100 Gramdan Hesaplanmıştır.

Son düzenleme:
@Doğanay Y. hocam, iyi gidiyor mu? Geçen ki konumda, listeyi biraz kısa bulmuşlardı. Daha da fazla uzatmak istiyorum. Sizin de fikrinizi almak istedim.