iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kuşlar için Bira Mayası Kullanımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,723
Çözümler
33
Tepki puanı
10,374
Yaş
29
Konum
Ankara
Kuşlar için Bira mayası
Bu makalede bira mayasının kafeslerinize nasıl girdiğini kronolojik olarak gösteren ve Kanaryalar için bira mayasının şaşırtıcı faydalarını anlatan bir yazıya değineceğim. Aynı zamanda diğer kuş türleri içinde uygundur.

Louis Pasteur; Avrupalı bira imalatçılarından daha kaliteli bir bira yapabilmek amacıyla gelen istekler üzerine, bira mayası üzerine araştırmalar yapan ilk ünlü kişidir.

BİRA MAYASI; Bir tip tek hücreli mantarın (Saccharomyces cerevisiae) hücrelerinin ezilip toz haline getirilmiş ve kurutulmuş halidir.
EKMEK MAYASI; Hamur fermantasyonun da kullanılan hakiki mayalar sınıfına (sacchoromyces cerevisia) dahil yuvarlak ve yuvarlağımsı şekildeki tek hücreli canlılar topluluğuna ekmek mayası denilir.

Bira mayası; B-kompleks vitaminler ve proteinler (tüm esansiyel amino asitler dahil- vücutta üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu amino-asitler), mineraller (özellikle krom) açısından zengin bir kaynaktır.
biramayasi.jpg

Beslenme ve diğer sahalarda mümkün olan her ilerlemeyi tatbik ederek kanaryaları incelediler. Norveç'te,İngiltere-Britanya adalarında-kuş yetiştirme merkezlerinde, New York ve Rochester'deki laboratuvarlarda kanaryalar için hangi gıdaların en elverişli olduğu ve hayatlarına, sıhhatlerine ve seslerine tesiri meselelerinde bilimsel araştırmalar en uygun biçimde tatbik edildi.
Bu inceleme ve deneylerde;bira mayasının kanaryaların gelişme değerinde muntazam ilerlemeler oldu. Bu geniş sahanın bildiği gelişme her ne kadar basit ve az masraflı ise de,beş yıl kadar bir zaman,yüzlerce kanaryayı deneysel bir inceleme ve tatbiklere tabi tutuldular.

Kanaryalar için bira mayasının şaşırtıcı faydaları
Kuşlarla bilimsel ve deneysel çalışmalar 1917'de,insanların beslenme problemlerini incelemekle başladı.

Bira mayası,balık yağı,yeşil sebzeler gibi bazı gıdaların vitamin bakımından zengin oldukları keşfedildi. Bira mayasının, B vitamininin kuvvetli menbaı olduğunu ispat edildi.
Bira mayası bisküviye katılmasıyla, kanaryalar için koruyucu bir gıda haline geldiği denemelerde sabit bir şekilde açıkca görüldü. Bu gıda sindirimi kolaylaştırıyor,iştah açıyor, bağırsaklardaki lüzumsuz maddelerin dışarı atılmasına yardım ediyor, üşütmeye ve diğer alelade rahatsızlıklara karşı vücudun mukavemetini artırıyordu. Bira mayası hayatın ve sesin uzamasına yardım eden vitaminleri temin ediyordu.

Yetiştirme denemelerinde: Bira mayası ile beslenerek daha fazla sayıda kanarya yetiştirilebiliniyordu. Özel bir yavru kuş gıdası ile beslenen kanaryaların sayısı aşağıda gösterildiği gibi iki mislinden fazla artmıştır. Kuş bisküvisine bira mayası ilave edilmekle;

a) Dişi kuş tarafından yumurtlanan yumurta sayısı çoğalır.

b) Yavru veren yumurta sayısı artar.

c) Çıkan yavrucukların yaşama oranı fazlalaşır.

d) Dişi kuş tarafından yetiştirilen yavru sayısı yükselir.
 
Üst Alt