Muhabbet Kuşları Kuşlar İçin Işık Ve Ultraviyole Işının Önemi

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Temel olarak insanların göz retinası 3 renk merkezine sahiptir. Bu merkez kırmızı, yeşil ve maviyi algılar. Bu denkler dönüşümle bize binlerce ton renk olarak geri döner.

Kuşlar da ise 3 merkeze ek olarak 4. merkez bulunur ve bu sayede Ultraviyole ışınlarını görebilirler. Ve buna üreme ve beslenme için ihtiyaç duyarlar. Bundan yoksun olan kuşları, tıpkı bir insanın yaşamı siyah-beyaz görmesi olarak değerlendirebiliriz.

Bu ışın 100 ile 400 nm arasındadır. İnsanlar 400 ile 700 arasını algılayabilirler, bu nedenle UV ışınını algılamazlar. Kuşlar ise 100 ile 400 arasını algılayabilirler.

Peki muhabbet kuşları üzerinde ki etkisi görsel olarak nasıldır?

images (57).jpeg
images (59).jpeg
images (58).jpeg

Oldukça etkileyici değil mi?

Ultraviyole ışığın kuşlar için etkileri ve önemi :

UV' den kısmen yararlanan yahut hiç yararlanmayan kuşlar da hipofiz ve epifiz döngüsü olumsuz yönde erkilenir. Bunun neticelerin de ;

-İskelet ve kas gelişimi
-Kan basıncı
-Erkek ve dişi de cinsel fonksiyon
-Besinlerin enerjiye dönüşümü
-Uyku, uyanıklık arasında ki denge
-Vucutta su düzenlenmesi

Gibi durumların yetersiz işleyişinden ötürü problemler oluşabilir. Ayrıca endokrini dolaylı yoldan bağlan birşeydir. Bu sebeple bütün metobolizmayı ilgilendirir niteliktedir.

Yeterli gün ışığı alamayan ortamlar da bakılan kuşlar yeterli seviye de UV ışını alamazlar. Örneğin ev oratamın da beslenen kuşlar için pencerelerimizi açarız, fakat pencere camları UV ışınını filtreler ya da tamamen iletmez. Kullandığımız normal ışık kaynakları ise yeterli UV ışını üretmezler.

Kuşlar tüylerin de UV ışınını yansıtabilirler. Yeterli UV ışını alabilen kuşlar, eş seçme ve üreme konusun da ciddi anlam da olumlu yönde etkilerle karşılaşırlar ayrıca.

Yeterli düzey de aydınlatma da bulunmayan kuşlar da stres, tüy yolma, metabolik sorunlarla birlikte genel anlam da davranış sorunları oluşabilir.

Ayrıca, kuşların gıda seçiminde de önemli rol oynar UV ışını; örneğin bizlere görünen kırmızı bu saye de kuşlara daha kırmızı ve cezbedici görünebilir. Herhangi bir sağlık probleminden bağımsız, iştah konusun da problem yaşayan kuşlar da yem ve mama konusun da iştah açma konusun da tetikleyici bir etmendir.

Peki ne yapılabilir :

Kuşlar için UV ışını yayan lambalar kullanılabilir takviye olarak.

-D3 vitamininin üretilmesi
-Görüş kabiliyetinin genişlemesi
-Besin almayı güçlendirmesi
-Davranışlar da olumlu etkiler
-Kuluçka davranışların da olumlu etkiler

Gibi olumlu etkileşimler kaçınılmazdır böylelikle.

UV lamba desteği sağlandıktan sonra, gün doğumundan 1 saat sonra çalıştırılabilir ve günbatımından 1 saat sonra sonlandırılabilir. Böylelikle mümkün olan en iyi sağlık durumuna bu çember de erişilebilir. UV lamba desteği sağlanamıyor yahut tercih edilmiyorsa, bir başka seçenek olan 5500k 90cri üzeri tam spektrumlu bir lamba, standart lambalardan daha verimli olacaktır.

Not : Bu tarz bir ürün kullanma gayeniz var ise, ürün arayışı ve kullanım sürecine girmeden önce konu altından durumu istişare edebilirsiniz.

En iyi seçenek doğal gün ışığı :

Mümkünse eğer, kuşlarınızın doğal gün ışığından yararlanmasını sağlamalısınız. Pencereden bağımsız dışar da ( balkon ya da bahçe ) olması en iyi seçenektir. Fakat bu koşullarımız gereği herkes tarafından pek mümkün olmamaktadır.

Bizler için çok parlak olan yapay aydınlatma, kuşlar için çok düşük seviye de bir ışık etkisi yaratabilir. Bu sebeple, yapay normal aydınlatma bir çözüm olmayacaktır bu yönde.

Dipnot : UV ışınlarının bilinen 3 çeşidir vardır. Bunlar UV-a, UVb ve UVc olarak tanımlanır.

UVa : UV ışınlarının %95 i kapsar. İnsan sağlığı açısından fazla derece de maruz kalınmadığı müddetçe zararı yoktur diyebiliriz.

UVb : İnsanlar için tehlikelidir. %5 gibi bir oranı vardır.

UVc : İnsanlar için en tehlikeli olanıdır. Ozon tabakası tarafından geçişine izin verilmez.

Son düzenleme:

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Teşekkürler konu için. Kaş yapalım derken göz çıkarmayız değilmi? :) Bu lambalar sağlıklı mı?
Eyvallah...

Açıkçası ben direkt gün ışığından yararlanmaları için elimden geleni yapıyorum. Kafeslerim katlı. Çoğu zaman dışarı alıyorum, asla gün aydınlığın da perdem kapalı olmuyor tamamen açık...balkon kapısını tam açarak direkt gün ışığı almalarını sağlamaya çalışıyorum haricin de.

Ülkemiz de bu konuda ki ürün bilgisi malesef yetersiz. UV lambalarının birçok türü var, kimisi sterilazyon amaçlı, kimisi başka tür hayvanlar için üretilmiş...Örneğin sürüngenler için olanları var fakat bu kuşlara göre değil malesef.

5500k 90 ve üzeri cri değerine sahip tam spektrumlu bir ampul hiç yoktan ya da evde kullandıklarımızdan çok daha iyi bir seçenektir.

Bu ampuller gün ışığını taklit ederler tabiri caizse. Kullanılan sıradan ampullerden çok çok daha faydalıdır.

Araştırmadayım...

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Güzel bir konu olmuş.
Ek olarak 3 adette benim konum mevcut bu konu ile alakalı.

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Hocam açıkçası sonradan denk geldim konularına. Normal de bakardım oysaki öncesinden :D En kötü hortlatırdım ama o da pek sağlıklı olmuyor bazen:)

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Son düzenleme: