Kuşlar için kenevir tohumu ve faydaları

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan İpek.s
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Herkese merhaba ☺️ sizin için kenevir tohumununun faydalarını paylaşmak istedim. Kuşum için araştırma yaptığımda Google de karşıma bir çok tohum çeşitleri çıkmıştı faydalı diye her tohumdan aldım neredeyse 🤭 Nijer, kenevir, kişniş, çörek otu ,ve aklıma gelmeyenlerde var tabi kuşların bazılarını tüketmedigini fark ettim bu yüzden yemlerini azar azar ilave ederek yemelerini sağladım 🙂 sizinde kuşlarınız için aldığınız ve severek tükettiği tohumlar varmı benim var ☺️ özellikle benim kuşlarım kişnişi çok seviyorlar yem yerine sadece onu versem hayır demezler Nijer tohumunuda düzenli tükettiklerini fark ettim. gelelim asıl konumuza:m17::m17::m27:
Muhabbet kuşları kenevir tohumu yer mi?

tropikal finch, küçük paraket ve muhabbet kuşları için, tamamlayıcı ek besindir. * Kenevir karbonhidrat ve yağ içerdiğinden enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ürünün Kullanım Şekli; Haftada 3 – 4 defa yeme karıştırılarak verilmesi tavsiye edilmektedir.
IMG_20230512_015119.jpg

2004 yılında yayınlanan bir araştırma sonuçlarına göre, kenevir tohumunun yapısında %30’dan fazla oranda yağ ve yaklaşık %25 oranında protein bulunur.

Ülkemizde yayınlanan bir başka araştırmada ise buna ek olarak, soyulmuş (hüllenmiş) kenevir tohumunda yağ oranının %44’e, proteinin ise %33’e kadar artabildiği açıklanmıştır.

Aynı araştırmada, kenevir tohumunun %28’ini karbonhidratların, yine %28’lik bir kısmını da diyet liflerinin oluşturduğu belirtiliyor.

B1, B2, E vitaminleri ve folik asit (B9) bakımından zengindir.

Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, bakır, potasyum, sodyum ve çinko minerallerini içerir.

Çok yaygın olmasa da bazı muhabbet kuşları kenevir tohumunu çok seviyor. Bu tohumu temel besinine karıştırıp verebilirsiniz. Kuşlar için tohumlar sağlıklıdır. Ancak sadece tohumla beslenmeleri de doğru olmaz. Ek olarak vitamin, kalsiyum ve mineral almaları gerekir.

Çok gerekli bir tohum bence. Kimisi bu tohumu ezip mamalara toz olarak ilave ediyor 🤗
Konu için teşekkür ederim

Bilgisine güvendiğim birisi yanlış hatırlamıyırsam kenevir kalitesiz olursa kuş yemez, iyi keneviri kolaylıkla yerler tarzı birşey demişti. İçerik bakımından gerçekten çok besleyici.

Dediğinize katılıyorum, yem içinde olmasa bile tozu ile mamalarda yerini almalı bence :)

Bilgisine güvendiğim birisi yanlış hatırlamıyırsam kenevir kalitesiz olursa kuş yemez, iyi keneviri kolaylıkla yerler tarzı birşey demişti. İçerik bakımından gerçekten çok besleyici.

Dediğinize katılıyorum, yem içinde olmasa bile tozu ile mamalarda yerini almalı bence :)
Markalı bir ürün almıştım ama şuan hatırlamıyorum 🙂 kişniş ile aynı boyutta mesela kişnişin kabuğu daha sert olmasına rağmen benim kuşlarım bayılıyor 😃 kuştan kuşa değişiyor bu durum sanırım