Kuşlar için Prebiyotikler

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Kuşlar İçin Prebiyotik Kullanımı

Probiyotik ile isimleri benzer olduğundan çoğu kesim tarafından bilinmez ya da kullanılmaz. Probiyotik diye geçeriz genelde ama benzer görünselerde aynı şey değillerdir. İsimler benzerdir ve eylemleri vücudun aynı bölgesinde gerçekleşir.

Probiyotikler, vücuda koyduğumuz faydalı mikroorganizmalardır; prebiyotikler, bağırsakta zaten bulunan yararlı mikroorganizmaların büyümesini ve aktivitesini teşvik eden gıdalardaki maddelerdir.

Prebiyotikler, konakçı organizma (bir kuş veya insan gibi) tarafından sindirilemeyen, ancak bağırsaktaki bakteriler tarafından fermente edilebilen ve bir besin kaynağı olarak kullanılabilen belirli gıda lifi türleridir. Ancak tüm gıda lifi türleri prebiyotik değildir ve farklı bağırsak bakteri türleri farklı prebiyotik türlerini tercih edebilir.

Oligosakkaritler en iyi bilinen prebiyotik türüdür. Ancak tam anlamıyla hangi bitkilerde rastlanabilir, kuşlar için hangileri uygundur diye sıralama yapıldığında fazla seçeneğimiz olmaz. Hindiba kökü, Kudüs enginarı, sarımsak, pırasa, soğan (hepsi konsantrasyonu artıran kuru formda), ardından kuşkonmaz, buğday kepeği, buğday unu ve muz olarak listelenebilir.

Moshfegh ve diğerleri, tüm bu gıdalardaki oligosakkarit miktarına ilişkin istatistikler sıralamasında arpa ve çavdar gözlemlenmektedir.

Beta glukan (tahılda bulunan bir madde) da bir prebiyotik olarak kabul edilmektedir. Görünüşe göre yulaf ve arpa diğer tahıllardan daha fazlasını içeriyor ancak diğer birçok tahılda incelendiğinde az miktarda da olsa içerdikleri gözlemlenmiştir.

Pektinin prebiyotik etkilere sahip olabileceği söyleniyor ki doğrudur. Tüm bitkilerin hücre duvarında bulunur. Bu yüzden her bitki tüketildiğinde bu madde alınır.
Pektin nedir?
"Pektin, meyveler de dahil olmak üzere bitkilerin yapılarını korumalarına yardımcı olan lifli bir karbonhidrattır. Bitkilerin hızla büyüyen alanlarında, özellikle meyvelerin çekirdeklerinde ve kabuklarında bulunur. Meyveler olgunlaştıkça pektin gelişir. Olgunlaşmamış meyvelerde pektoz bulunur veya protopektin, sonunda pektine dönüşür. Bazı meyveler pektin bakımından yüksekken bazıları düşük pektin içerir. Olgunlaşmadıklarında, tüm meyveler pektin içerir. Bununla birlikte olgunlaştıklarında, birçoğu bir miktar pektini tutarken, diğerleri neredeyse tamamını kaybeder.
Turunçgiller haricinde, tatlı sulu tropikal meyveler genellikle düşük veya çok düşük pektinli olarak derecelendirilir:
  • Yüksek: siyah frenk üzümü, kızılcık, bektaşi üzümü, greyfurt, limon, misket limonu, mandalina, portakal, hurma, kırmızı kuş üzümü
  • Orta: elma, böğürtlen, üzüm
  • Düşük: kayısı, yaban mersini, kiraz, incir, kavun, çarkıfelek meyvesi (nar), armut, ananas, erik, ahududu, ravent, çilek
  • Çok düşük: guava, kivi, litchee, mango, şeftali gibi.

Dirençli nişasta da prebiyotik özelliklere sahip gibi görünmektedir. Birkaç farklı türü vardır ve tam tahıllı gıdalar birincil kaynaktır. Diğer türler, kuşlara verilme olasılığı çok daha düşük olan yiyeceklerde bulunur. Bununla birlikte, belirli yiyecekler ısıtıldığında ve sonra soğutulduğunda oluşan dirençli nişasta hakkındaki bilgiler, evcil kuşlar için ekstrüde edilmiş peletlerin üretimi sırasında bazı dirençli nişastaların oluşabileceğini düşündürmektedir.

Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğundan, konuyu açık bırakıyorum ve katkılarınızı bekliyorum. Fark ettiğimizden daha fazla prebiyotik lifimiz olduğu ortaya çıkabilir.

Uzun bir antibiyotik kullanımı sonrası mahvolan sindirim sistemim için araştırmıştım bu probiyotik/prebiyotik konusunu.Tabi kuşlara verilecek gıdalar sınırlı olduğu için seçenekler azalıyor ama bazı aklımda kalanlar var.

Ben arada haşlanmış fasulye ve bezelye veriyorum.Bu baklagillerde prebiyotik vardı sanırım.Ayrıca sık olmamak kaydıyla ceviz ve fındık katıyorum mamasına.Zaten çoğu yem de olan keten tohumu da prebiyotik içeriyormuş.Tam tahıllı ürünler de bizim için bu yönden faydalı ama kuşlara ekmek harici bunu nasıl verebiliriz bilmiyorum.

Yukarıda belirttiğim gibi sebzelerin ve meyvelerin bazıları sağlıyor. Ara ara onlarla takviye yapılabilir. Örneğin elma, muz gibi. Ayrıca kuşlara ara ara tam buğday ekmeği verilebilir.

Benim ki ekmeği hiç sevmiyor maalesef.Şimdi dirençli nişasta konusuna biraz göz attım da;piştikten sonra bir süre soğutulan pirinç,patates ve bakiyatlar bu yönden zengin oluyormuş.Bir de yeşil muz.Bunlar da arada verilebilir gıdalar zaten değil mi? Yeşil muz veririm artık,zaten bayılıyor meyveye.Çok yararlı oldu bu konu teşekkürler.

Benim ki ekmeği hiç sevmiyor maalesef.Şimdi dirençli nişasta konusuna biraz göz attım da;piştikten sonra bir süre soğutulan pirinç,patates ve bakiyatlar bu yönden zengin oluyormuş.Bir de yeşil muz.Bunlar da arada verilebilir gıdalar zaten değil mi? Yeşil muz veririm artık,zaten bayılıyor meyveye.Çok yararlı oldu bu konu teşekkürler.
verilebilir elbette ama az oranlar tercih ediniz. Fazlası başka sorunlar yaratabiliyor.

Muz benim favori ürünüm ve kuşlarımında tabiki. Muzun çok fazla faydası var, bu yüzden bir konu hazırlarım sizin için. Zira hem bilinmiyor hemde tercih edilmiyor. Halbuki faydası çok...

Ayrıca sık olmamak kaydıyla ceviz ve fındık katıyorum mamasına.

Cevizi tavsiye etmem. Azı bile kuşa dokunabilir. Hatta çok az bir miktar ceviz tüketen bir kuşun aylarca pankreas hastalığıyla mücadele ettiğini biliyorum. Bu yüzden ben cevizi kesinlikle kullanmam. Ama fındık, badem, kabak çekirdeği candır ;)

Valla ben muzu yediremiyorum :D
Elma harici hiç bir meyve tüketmiyorlar :D

Benimkiler muzun o iplikleri için bile kavga ediyorlar :D

Cevizi tavsiye etmem. Azı bile kuşa dokunabilir. Hatta çok az bir miktar ceviz tüketen bir kuşun aylarca pankreas hastalığıyla mücadele ettiğini biliyorum. Bu yüzden ben cevizi kesinlikle kullanmam. Ama fındık, badem, kabak çekirdeği candır ;)

Benimkiler muzun o iplikleri için bile kavga ediyorlar :D
Yaa cevizi bilmiyordum bu şekilde iyi ki söylediniz,gerçi çok çok az koyuyordum ama artık hiç vermem.Kabak çekirdeği denemedim varsa paraziti de döker belki :)

Benimki de bayılıyor muza,maruldan ve maydanozdan nefret ediyor.Muz,kavun ve kırmızı pancara deli oluyor.İlginç bir hayvan :)

Yaa cevizi bilmiyordum bu şekilde iyi ki söylediniz,gerçi çok çok az koyuyordum ama artık hiç vermem.Kabak çekirdeği denemedim varsa paraziti de döker belki :)

Cevizin kuşların pankreasını kötü etkilediğini söylediğimde, belki ne alaka ceviz ve pankreas diyebilirsiniz. Eğer google'a ceviz ve pankreas yazarsanız, bu ikisinin arasında bir ilişki olduğunu görürsünüz. Her ne kadar insanlar için bu ilişki olumlu olarak görünsede, kuşlar için tam tersi olduğunu net olarak söyleyebilirim. Zira dediğim gibi gayet sağlıklı olan bir kuşun az bir miktar ceviz tüketmesinin ardından direk dışkılarının beyaza döndüğünü ve aylarcada bununla mücadele ettiğini net olarak bildiğim için cevizi önermiyorum. Tabi bunun bilimsel bir çalışmasını görmedim zatende yoktur, ancak benim tecrübem bu yöndedir. Bilginize....

Tabi ki bizler için faydalı olan şeyler onlar için ölümcül bile olabilir,teşekkür ederim uyarınız için.Tecrübe en doğru kaynak zaten.Bir de mama tarifiniz de ruşeym vardı sizin de.Her mamaya koyuyor musunuz? Yoksa arada mı veriyorsunuz?

Tabi ki bizler için faydalı olan şeyler onlar için ölümcül bile olabilir,teşekkür ederim uyarınız için.Tecrübe en doğru kaynak zaten.Bir de mama tarifiniz de ruşeym vardı sizin de.Her mamaya koyuyor musunuz? Yoksa arada mı veriyorsunuz?

Evet ruşeymde olmazsa olmazımdır :) Ben genelde mamalarımda kullanıyorum.