kuşlar için ultraviole ışık

Canan S.

iyikus.com Üyesi
herkese merhaba, hizmet aldığım veteriner muhabbet kuşum için ultraviole ışığı kullanmamın çok faydası olacağını belirtti. (gündüz kullanmak üzere)
yerli sitelerden ulaşamıyorum, yanlış ürünüde almak istemiyorum.Bu tarz ürünlerde çok teknik kelimeler kullanıldığı için ve maliyetli birşey olduğu için, iade sorunu olmaması için bu konuda tecrübeli kişiler beni yönlendirebilir mi? almam gereken ürün hangisi? yabancı sitelerde daha çok bulunuyormuş kuşlar için zararlı olanlarda varmış, beni yönlendirirseniz çok sevinirim. Kızgınlığı hiç bitmeyen ve gonat büyümesi olan bir dişi kuş sahibiyim:((((

alttaki ürün olabilir. Ancak stokta yok sanırım, farklı bir siteden bulmayı deneyiniz. Amazon üzerinde sıkça rastlıyorum

alttaki ürün olabilir. Ancak stokta yok sanırım, farklı bir siteden bulmayı deneyiniz. Amazon üzerinde sıkça rastlıyorum
bu iki üründe önerildi, bu konu biraz teknik terimlerin çok geçtiği bir konu olması sebebiyle yanlış adım atmamak adına paylaşıyorum, @Doğanay Y. hocam bunları da inceleme şansınız var mı? ürünlere ilşkin görüşlerinizi rica ediyorum, tüm canlılar için sağlıklı günler dilerim.

https://www.featherbrite.com/

Avian Sun™ 5.0 UVB Compact Fluorescent | Zoo Med Laboratories, Inc.

İşin özünde tam spektrumlu bir ampul veya florasan almak yeterli oluyor. 45 derecelik bir açıyla ışığa maruz kalmalılar.
İki üründe uygun olur. İnanılmaz ithal ürün kıtlığı var ülkemizde. Bu nedenle doğrudan bir link paylaşmak o kadar güç ki...

İşin özünde tam spektrumlu bir ampul veya florasan almak yeterli oluyor. 45 derecelik bir açıyla ışığa maruz kalmalılar.
İki üründe uygun olur. İnanılmaz ithal ürün kıtlığı var ülkemizde. Bu nedenle doğrudan bir link paylaşmak o kadar güç ki...
Aşırı ağresif ve kızgınlığı hiç bitmeyen bir kuş sahibi olarak veteriner sakinleşmesi için önermişti ancak paylaştığınız notları okuduğumda yanık vs neden olabiliyor gibi cümleler vardı, bu tarz bir ampülü alıp kullanmak riskli mi? kaş yapıyım derken göz çıkartmak asla istemem, stresli ve riskli bir uygulama ise hiç yanaşmayım hocam. ben böyle stresli süreçleri hiç yönetemiyorum:(((

Tüm gün açık kalması önerilmiyor. Günde 2-3 saat kullansa yeterli gelecektir. Tabi bu ışık sağlanıyuorsa kalsiyum takviyesini de arttırmanız gerekiyor doğru orantılı.

@Doğanay Y. hocam bir süredir ürün araştırması yapıyorum ancak dediğiniz gibi ithal ürün stoğunda sorun var.Örneğin veteriner hekimin tavsiye ettği ürünü amazon uk de buldum ancak bu kezde 110 voltun türkiyede kullanılamayacağı bilgisini öğrendim. (https://www.amazon.co.uk/Zoo-Med-AS-C5-Avian-Compact/dp/B000KH9S88?th=1 )avian sun markayı vet tavsiye etmişti, bütün maliyete katlanıp sipariş verecekken , volt sorunsalı ortaya çıktı.

Alternatif olması açısından birazdan paylaşacağım ürün olur mu? yorumlama şansınız var mı?
bir de kalsiyum tavsiyesi derken biraz detay alabilir miyim?

Linkteki ürün olabilir ancak bu fiyatlara gerçekten gerek var mı tartışılır. Genelde ampüllerin kargo esnasında patlama/kırılma sorunları çok yaşanıyor :(
Bir konuda eklemiştim
UV lamba desteği sağlanamıyor yahut tercih edilmiyorsa, bir başka seçenek olan 5500k 90cri üzeri tam spektrumlu bir lamba, standart lambalardan daha verimli olacaktır.
Bu tip bir durumda örneğin şu lamba da düşükte olsa iş görecektir.

D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilim ve vücutta tutulumunu destekliyor. Bu nedenle genelde D vitamini olarak satılan ürünlerde kalsiyum içeriği oluyor. Örneğin Nekton Msa gibi. D vitamini kuşlar için dışarıdan takviye verildiğinde riskli hale gelebiliyor bu nedenle takviyeyi kuş ürünü olarak almak iyi olacaktır ( alınamıyorsa 1000 IU değerinin altında bir vitamin alınabilir).

Linkteki ürün olabilir ancak bu fiyatlara gerçekten gerek var mı tartışılır. Genelde ampüllerin kargo esnasında patlama/kırılma sorunları çok yaşanıyor :(

Bu tip bir durumda örneğin şu lamba da düşükte olsa iş görecektir.

D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilim ve vücutta tutulumunu destekliyor. Bu nedenle genelde D vitamini olarak satılan ürünlerde kalsiyum içeriği oluyor. Örneğin Nekton Msa gibi. D vitamini kuşlar için dışarıdan takviye verildiğinde riskli hale gelebiliyor bu nedenle takviyeyi kuş ürünü olarak almak iyi olacaktır ( alınamıyorsa 1000 IU değerinin altında bir vitamin alınabilir).
@Doğanay Y. hocam ürün bugün elime ulaştı ve haftasonu kullanmaya başlayacağım., kafes tepesine 60 cm kafes yukarıda kalacak şekilde , gün içerisinde hava aydınlıkken her gün yarım saat verilecek şekilde uygulamaya geçebilir mişim? sizin eklemek göz önünde bulundurmam gereken önemli bir detay var mı? ve bu ürün tam spectrum mu? uvb ışık uygulaması ile ilgili bilgi rica ederim.Tüm canlılar için sağlıklı günler dilerim

45 derecelik bir açıyla yansıması gerekiyor. Buna uygun ayarlayabilirseniz daha sağlıklı olacaktır. Yarım saatten fazla kullanımı problem yaratmaz ama bizler için pek sağlıklı olduğunu söyleyemeyeceğim. Işığın yandığı sürelerde ortamda fazla ışığa maruz kalmamak iyi olacaktır.
Evet, bu ürün tam spektrumlu bir ürün