Kuşlar Nasıl Tutulur?

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlar Nasıl Tutulur?
Değerli dostlar, kuşlarımızı sadece gözleyerek değil, zaman zaman elimize almamız ve incelememiz de gereklidir. Bu nedenle bir kuşun doğru tutumu nasıl olur bu konuda görsellerle anlatmaya çalışacağım. Tırnak kesme, muayene, tüy köklerinin kontrolü, elle besleme ya da bir çok işlemi yaparken bu tutuşu yapmak kuşları daha az strese sokacaktır ve elinizden kaçmasını önleyecektir.

Tutma işleminden önce ellerimize bir göz atalım. Ellerimizin temiz olmasına özen gösterdikten sonra parmaklarımızla kuşu tutmadan pratik yapalım.
Kafa bölgesini hareketsiz hale getirdiğinizde, vücut hareketlilik durumu azalacaktır. Bu nedenle öncelikle o kısma odaklanmalıyız.

59615962
5963

Kolay gibi görünse de kimi kuş çok cengaver bu konuda :D. Sizlere zorluk çıkartabilir.
59645965

Gördüğünüz gibi kuşu tuttuktan sonra gerekli incelemeleri yapabilirsiniz.
59665967
59685969
5970

Son olarak kimi kuşlar aslında pek rahatsız olmaz tutulmaktan. Ufak denemelerle parmaklardan bazılarını serbest bırakırsanız kaçmayacağını göreceksinizdir.
Görseller PrensesGouldian'a aittir

Son düzenleme:
Benim de bazenleri kuşumu elime alıp kontrol etmem gerekebiliyor. Ama ben güvenini kaybedeceğim diye avucuma şu 4 yılda hemen hemen hiç almadım. Çoğu sitede elime alırsam güvenini kaybedeceği yazıyor. Sizce yukarda söylediğiniz gibi muhabbet kuşumu avucuma alırsam güvenini kaybeder mitim?

Genelde kuşlar kafeste, oda içinde yakalamak için koşturulduğun da ve devamlı avuçlanıldığında strese giriyorlar.
Güven sorunu pek olmuyor benim gözlemlerim doğrultusunda. Muazzam evcil bir kuşum var ve 2-3 günde bir elime alıyorum. Kendisini direk sevdirmediği için avuç içinde rahatlatıp öyle kontrol ediyorum. Tabi azıcık mızmızlanıyor ama kaşıyınca kafasını ve yanaklarını hemen stresi kesiliyor.

Benim de bazenleri kuşumu elime alıp kontrol etmem gerekebiliyor. Ama ben güvenini kaybedeceğim diye avucuma şu 4 yılda hemen hemen hiç almadım. Çoğu sitede elime alırsam güvenini kaybedeceği yazıyor. Sizce yukarda söylediğiniz gibi muhabbet kuşumu avucuma alırsam güvenini kaybeder mitim?
Bu kusunuzun size olan bağına ve sizin yaklasiminiza göre değişir şükür benim kuşum bu konuda çok fazla tolerans gösteriyor , avcumdayken konuşuyor karşılık veriyor ama kurcalarsam sağını solunu rahatsiz oluyor :)