Kuşlara meyve sebze hangi şekilde verilmeli? (doğrama, iri parçalar halinde vb.)

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Sultan papağanıma meyve sebze verirken, veya vermeye niyetlenince hangi şekilde versem diye düşünüyorum her seferinde. Her hafta halk pazarından eve alınan mevsimin meyve, sebzelerini farklı şekillerde kuşun yedek yemliğine ekleyip, mevcut yemin yanına yerleştiriyorum. Şu ana kadar sadece bibere 3-4 ısırık attığını gördüm. (urfalı kuşu öyle olur zaten:) )
Örneğin kavun ve karpuz ne şekilde versem iyi olur? havucu rendeleyip suyunu sıkmadığım zaman yemiyor, aynı şekilde karpuz ve kavuz için suyunu sıksam yer mi? Nane, marul, dere otu vb. gibi yeşillikleri hiç yemiyor ve yaklaşmıyor.
Kuşumun vitamin, mineral ve diğer tüm ihtiyaçlarını doğal beslenmeden karşılayabilmesi adına beslenme alışkanlığını değiştirmek konusunda kararlıyım, bu konuda tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim iyi forumlar.

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlar eğer sevdiği bir sebze ise onun için fark etmiyor. Ben asılabilecek formdaki sebzeleri bölmüyorum. Örneğin roka, kekik, nane, tere gibi sebzeleri direk asıyorum.
Mamaya ekleyeceksem eğer küçük parçalara bölüyorum ve karıştırıyorum. Bazen havucu 2 ye bölüp tellerin arasından sunuyorum. İnanılmaz kısa sürede tüketiyorlar ve kemirme ihtiyacını gideriyorlar.
Bence kullanma şekliniz döneme göre değişmeli. Eşleşme dönemine yakınlar ya da içindelerse stres atabilecekleri yöntemlerde sunmak onlara iyi geliyor. Daha az agresif oluyorlar. Tabi tercih meselesi.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Yeşillikleri kafese asıyorum. Her seferinde farklı yeşillik asıyorum (nane, roka, maydanoz, kıvırcık, dere otu, semiz otu) Yeşilliklere bayılıyorlar. Eğer kafese asınca yemiyorsa korkuyorsa ozaman güzel bir sebzeli mama hazırlayın. Herşeyi küçücük küçücük doğrayın inceltebildiğiniz kadar inceltin. Rendelenicek olanlarıda rendeleyin havuç vs. gibi. Rendeledikten sonrada bıçakla tekrar inceltin küçük küçük. Ama kesinlikle suyunu SIKMAYIN! Meyveyi sebzeyi suyuyla beraber verin yoksa bir anlamı kalmaz. Meyveleri daha az verin tatlı olduğu için fazlası zararlı, ancak sebzede sınır yok ;) Vermeden önce mutlaka iyice yıkayın ve 5-10 dakika mutlaka elma sirkeli suda bekletin. Beklettikten sonra tekrar suda durulayın...

Oyla 0

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Sultan papağanıma meyve sebze verirken, veya vermeye niyetlenince hangi şekilde versem diye düşünüyorum her seferinde. Her hafta halk pazarından eve alınan mevsimin meyve, sebzelerini farklı şekillerde kuşun yedek yemliğine ekleyip, mevcut yemin yanına yerleştiriyorum. Şu ana kadar sadece bibere 3-4 ısırık attığını gördüm. (urfalı kuşu öyle olur zaten:) )
Örneğin kavun ve karpuz ne şekilde versem iyi olur? havucu rendeleyip suyunu sıkmadığım zaman yemiyor, aynı şekilde karpuz ve kavuz için suyunu sıksam yer mi? Nane, marul, dere otu vb. gibi yeşillikleri hiç yemiyor ve yaklaşmıyor.
Kuşumun vitamin, mineral ve diğer tüm ihtiyaçlarını doğal beslenmeden karşılayabilmesi adına beslenme alışkanlığını değiştirmek konusunda kararlıyım, bu konuda tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim iyi forumlar.
Mamaya ekleyebilirsin ya da sebze, meyve, bakliyat ve tohumlardan püre yapabilirsin. Araştırsan konusunu bulursun, ben püre yaparak veriyorum. Her şeyden yemiş oluyorlar.

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Yumurta maması gibi sebze maması hazırlayacağım önümüzdeki süreçte gelişmeleri yazacağım.

Oyla 0