Kuşlarda beşeri ilaç kullanımı ve kullanımda dozaj aşımı tehlikesi;

Atilla Algansoy

Veteran
Bilindiği gibi kuşlarda beşeri yani insanların kullanımı için üretilmiş ilaçların kullanımı oldukça yaygın.Veterinere gidildiği zaman veteriner bile çoğu kez kuşlar için kullanılan ilaçlar yerine beşeri ilaçlar ile tedavi ediyor veya hastaya reçete ediyor.
2. sorun;hayvanlar için üretilmiş ilaçlar içinde kafes kuşları için üretilmiş ilaçların sayısı az.
Ya da Türkiye'de bulunması zor oluyor,olsa da fiyatları yüksek oluyor.
Bu yüzden kafes kuşlarına zaman zaman tavuk hatta koyun,inek gibi büyük baş ilaçlarının dozu azaltılarak veriliyor.
Burada 2 büyük sorun var;
1)Dozaj
2)Değişik hayvanlarda oluşabilecek olan olası değişik yan etkiler
Özellikle amatör olarak kuş besleyenler,ilaç kullanımına hakim olmadıkları için besledikleri kuşlar için çok büyük riskler var..
Bu konuda fikirleriniz nelerdir?

Kuşlar bu kadar yaygın beslenilmesine rağmen daha çok evcil olan kedi ve köpeklere odaklanilmis. Bir çok ilaç öncelikle tavuklar ve güvercinler için çalışılmış, araştırılmış. Bu nedenle her sorunda kuşlar için uygun ürün yok ya da bulunmuyor piyasada. Neyse ki tavuklar için yapilan çalışmalar bugüne kadar sorun yasatmamis görünüyor. Beşeri ilaçların dozajlamasi da kuşun durumuna göre ve veteriner desteği ile sağlanmalı. Her zaman sıkıntılı bir konu değil aslinda dozaj. Bir çok ilaç için belirlenmis, deneyimlenmis dozajlar çalışıyor gibi görünüyor

Oyla 0
Kuşlar bu kadar yaygın beslenilmesine rağmen daha çok evcil olan kedi ve köpeklere odaklanilmis. Bir çok ilaç öncelikle tavuklar ve güvercinler için çalışılmış, araştırılmış. Bu nedenle her sorunda kuşlar için uygun ürün yok ya da bulunmuyor piyasada. Neyse ki tavuklar için yapilan çalışmalar bugüne kadar sorun yasatmamis görünüyor. Beşeri ilaçların dozajlamasi da kuşun durumuna göre ve veteriner desteği ile sağlanmalı. Her zaman sıkıntılı bir konu değil aslinda dozaj. Bir çok ilaç için belirlenmis, deneyimlenmis dozajlar çalışıyor gibi görünüyor
Peki hocam kuştan kuşa farklıklar da var.Güvercin de bir kuş forpus ta.
Ben forpus ve sevda besleyen birisi olarak çok zorlanıyorum işin açıkçası.Muhtemelen benim gibi bir çok farklı çeşitteki kuş sahibi de zorlanıyordur.İlaç prospektüsleri de yetersiz.Tavuk ilaçları ton/su üzerinden tarif veriyor.Ton ile tek bir suluk arasındaki ilişkiyi kurmakta zorlanır insanlar.Dediğiniz gibi kuş bakımı meselesi 2.plana 3. plana atılıyor gibi hissediyorum.Kuşlara yeterli önem verilmiyor.
''Kuştur,ölür'' diye mi bakılıyor anlamıyorum.Maalesef her konuda olduğu gibi bir çok açık nokta var kuşçulukta..

Oyla 0
kesinlikle katılıyorum. Ancak bir çok premikste 5-20 damla arası kullanım biraz oturmuş. Örneğin güvercin muhabbetlerin 3-4 katı ağırlık ve irilikte. Bunu ağırlık, oran olarak böldüğümüzde kullandığımız miktara denk gelebiliyor.

Oyla 0