iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
9,170
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarımızın belirli dönemleri sancısız geçirmeleri, daha parlak ve güçlü tüy yapısına sahip olabilmeleri için biotin maddesi çok önemlidir.

Kuşlarda uygun dozda B7 vitamini (biotin) verilmesi tüy dökülmesini durdurmanın yanı sıra tüylerde canlanma, parlaklık artışı sağlar. Tüy dışında tırnak kalitesi artar.

Hani hep diyoruz ya çiğ yumurta vermeyin kuşlarınıza, iyi haşlanmış olsunlar diye. Bunu dememizin sebebi biotini bağlamasından dolayıdır. Kuşların bağırsaklarında oluşur biotin; hububat mayada ve fıstıklarda bulunan biotin, aynı zamanda haftada en az 2 kez haşlayıp vermemiz gereken yumurtada da bulunur. AVİDİN maddesi BİOTİN'e ters etki ettiğinden, kuşlara çiğ yumurta verilmez.

Biotin Eksiklikleri ve Oluşan Problemler
  1. Büyüme ve gelişme bozukluğu göz kapağı ve bacaklarda bozukluklar
  2. Tüy değiştirme ve tüy çıkarma bozuklukları
  3. Deri hastalığı deri çatlaması özellikle parmaklarda gaga kenarlarında bozukluklara neden olur.
Biotin Eksikliği Nasıl Giderilir?
Böyle durumlarda yumurta maması ihtiyacımıza koşar. Ek bir ihtiyaç duymadan dönemi atlatırlar fakat kimi zaman onlar için yorucu ve kötü geçebilir bu süreç. Bu nedenle ilk düşünmemiz gereken Biotin eksikliği olmalıdır. Özellikle çürümüş tüy kökü uçları, yuvalıkta yavru tüylerinin dökülmesi, tüy değişiminin çok uzaması gibi durumlarda Biotin takviyesine gidilmelidir. Muz verilebilir ama çok az verilmesi gerekir.
Ayrıca;
quiko-biotin-tuy-degisimi-vitamini-150gr-7561-75-B.jpg
Quiko'nun ve ya benzer firmaların biotin ürünleri temin edilebilirse kullanılabilir. Üzerlerinde kullanım şekli belirtilmektedir.

Biotin için İlaç önerisi
Biotin eksikliği için Bayerin gabiyotan önerilmektedir. Fakat bulması kolay bir ürün değildir. Bunun yerine Yukarıda bahsettiğim ürünleri temin etmenizi öneririm.
 
Son düzenleme:
Üst Alt