Kuşlarda Haziran - Ekim Geçiş Dönemi

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarda Haziran - Ekim Geçiş Dönemi

Ülkemiz için Haziran ve Ekim ayı aralığı kuşların dinlendirilmesi ve bakımının biraz değişmesi gereken dönemdir. Geçiş dönemi olduğu için tüy değişimleri gözlemlenebilir. Bu tarihler arasında olağan dışı bir durum yoksa kuluçkaya son verilmeli ve kuşlar daha geniş kafeslere yerleştirilmesi gereklidir.

Bu 4 aylık sürede kuşları iyi takip ederek gerekli kürler yapılmalıdır. Bu yapacağımız kür kuşlar için genel uygulanmalı, durumu iyi görünmeyen ya da tedavi ihtiyacı olan kuşlar başka bir kafese alınarak tedavi edilmelidir.

Bu dönemde kuşların bakımına daha özen göstermelisiniz çünkü sıcak havayla birlikte bakteriler ve zararlı virüsler daha çabuk çoğalıp, bulaşabiliyor.

Yaz ayları için yem karışımı
İlk düşünülmesi gereken budur. Dinlenmeye alınan kuşlara yağlanmaması için bol bol serbest uçuşlar yaptırmalı ve yağlı tohumları azaltmanız gerekir.
Örnek bir karışımdan bahsedecek olursak;
%60 Ak darı, %10 kızıl darı, %10 aspur, %10 yulaf %5 japon darısı ve geri kalanına sağlık tohumları dedikleri karışım uygulanmalıdır. Bu oran muhabbet kuşları baz alınarak söylenmiştir.
Siz nasıl yaz aylarında sıcak su sevmiyorsunuz, onlarda sevmiyor
Yaz döneminde gün aşırı sular tazelenmelidir.
Banyo yapmadan duramaz onlarda.
Mutlaka banyoluk takılmalıdır. İhtiyaçları olduğunda kullandıklarını göreceksinizdir.
Geçiş dönemi olduğu için vitamin desteğine gidilmelidir fakat ağırlık verilmesi gereken B vitaminidir.
yavru sezonunda verimi artırmak için E vitaminine daha çok ihtiyaç varken, tüy sezonunda Biotin daha gerekli hale gelir. Bu göz önüne alınarak yıllık ihtiyaca göre program hazırlanmalıdır.
Yuvalıklar çıkartılması gerekir.
Kuluçka dönemi sonlandırıldığı için yuvalıkların çıkartılması gerekiyor.
2'den çok kuşunuz varsa dişi ve erkek kuşların ayrılması tavsiye edilir. Bu tercih size bağlı.
Üretim sezonu başladığında bu ayırma sayesinde kuşlar hızlı bir şekilde kuluçkaya başlayacaktır.
Yaz aylarında mama oranı aza indirilmeli, yeşillik ve az meyve oranı arttırılmalıdır.
Kuşların kızışmasını istemediğimizden, mama oranını haftada 1'e düşürmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken içerisine kızıştıracak ürünler eklememek gerekiyor. Yeşilliğin mevsimi olduğundan bol bol verilebilir. Nane, roka, taze kekik, marul, ıspanak gibi (yıkadıktan sonra kurulamayı, suyunu almayı unutmayın).
İç Dış Parazitlerle Mücadele
Herhangi bir durum gözlenmese dahi buna dikkat etmek gerekir. Sprey parazit ilaçlarından uzak durmalıyız. Enseye damlatılan vilmectin gibi ürünler kullanmalıyız. Buda ayda 1 kez uygulanmalıdır. Kullandıktan üç gün sonra bir damla daha uygulanması gerekir.
 
Üst