Kuşlarda Trikomonas Enfeksiyonu (Düzenli Tıksırma)

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
TRİCHOMONİASİS Hastalığı ve Tedavisi
Kuşlarımız da en çok rastladığınız hastalıklardan bir taneside Trikomonas'tır. Bulaşıcı bir enfeksiyondur ve iyi gözlemlenmelidir. Veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim fakat tanıdan eminseniz, evinizde programlı bir tedaviye gidebilirsiniz ve iyileştirebilirsiniz.

Enfekte hayvanlarda izlenebilen bulgular:
  • Çevre ile ilgisizlik,
  • Halsizlik ,
  • Zayıflama,
  • Tüylerin kabarması,
  • Yem yeme ve su içmede güçlük,
  • Ağızlar açık, güç soluma,
  • İshal
  • Kötü performans,
  • Göz yaşarması, göz civarında şişkinlik,
  • Ağızdan gri-yeşil akıntı,
  • Hafif kuyruk sallantısı,
  • Düzenli tıksırma
tri.jpg
Nedenleri :
Hastalığa, burun kanallarında, ağızda, boğazda, yutakta ve diğer organlarda yaşayan kamçı biçiminde tek hücreli Trichomonas gallinae adında bir organizma neden olur.
Şiddetli salgınlar tavuklarda ve hindilerde bazen rastlansada, bu hastalık genelde kafes hayvanlarında daha sık rastlanmaktadır.
T gallinae'nin bazı türleri, güvercin ve kumrularda yüksek miktarda ölüme neden olmaktadır.

Hastalığın yayılımı:

Hastalık hızlı bir şekilde yayılır.
Hastalığın neden olduğu ilk ur, küçük olup ağız mukozasının sarı bölgelerinde ortaya çıkar.
Toplu halde yaşayarak, hızlı yayılırlar ve sürekli ve tamamen yemek borusunu tıkarlar, ayrıca kuşun ağzını kapatmasına engel olurlar.
Kuşun ağzında çok fazla sıvı oluşumu ortaya çıkabilir.
Gözlerde yoğun sıvı akıntısı olur ve daha ileri safhalarda bu akıntı kuşlarda körlüğe neden olabilir.
Kuşlar çok çabuk kilo kaybına uğrar, güçsüzleşir ve halsizleşir ve bazen 8-10 gün içinde ölürler.
Kronik bulaşmalarda, trichomonads boğazın mukoza zarlarında faaliyetini sürdürsede, kuşlar sağlıklı gözükür.
Ağız ve yutakda bol miktarda görülen virüsün yayılımı kafatasına kadar ilerleyebilir ve bazen boynu saran dokulara kadar ilerler.
Yemek borusu ve kursakta görülen zedelenmeler sarı, yumru şeklinde, merkezi koni biçiminde peynirimsi yapıda, ucunda memesi olan ve "sarı düğmeler" olarak adlandırılan bir yapıdır.

Teşhis:

T gallinae virüsünün neden olduğu urlar ve bereler şeklen kendine özgüdür ama belirtileri frengi ve diğer hastalıklara benzer.

Trichomonads'ın varlığını görmek için, boğazdaki sümük dokusundan parça alınıp, mikroskopik testler yapılarak hastalık doğrulanır.

Doğrulanma sonrasında hekimin verdiği ilaç kullanılmalıdır.

Birçok üretici arkadaşların önerileri ve araştırmalarım sonrasında edindiğim bu küçük tedavi yöntemini belirtmek istiyorum. Fakat öncelikle teşhisten emin olmanız gerekir. Alttaki video bir örnektir ve genelde bu tıksırma hareketinin düzenli yapılması ve görselde paylaştığım dışkı bozukluklarında tedaviye başlanmalıdır. Kuş diğer kuşlardan ayrı tutulmalıdır bu süreçte ve yeşillik ve mama verilmemelidir.
[GALLERY=media, 59][/GALLERY]
Hangi ilaç?
Veteriner hekimin size önerdiği birçok ilaç olabilir. Fakat genel olarak kullanılan Flagyl'dir. [Düzeltme: Metranidazolün tek başına etki etmediği durumlar için alternatif bir tedavi yöntemi olarak oksitetrasiklin ile kombine tedavi uygulanabilir. Bkz. Haydardedeoğlu, Ali. (2007). Güvercinlerde Trikomoniazisin Metranidazol ve Oksitetrasiklin Kombinasyonu ile Sağaltımı)

Kullanımı
İlaca başlandığı gün sadece ağızdan 1 damla uygulanır. Ertesi gün yarım su kabına 10 damla civarı damlatılmalıdır. 12 saat arayla su tazelenmesi gerekir. Tedavi 5 gün ilaçlı su, ardından 2 gün multivitamin , son gün probiyotik şeklinde devam etmelidir. 8. gün sonunda sonuç aynı ise veterinere danışmanız gereklidir.

Son düzenleme:
merhabalar flagyl işe yaramadı.bu oksitetrasiklin içeren ilaç hangisi acaba.tıksırması gün geçtikçe artıyor

Hocam bu tıksırmayı arada sırada yapıyorsa da şüphelenmeli miyiz? Çiçi daha önce arada yapıyordu, arkasından kusma ile birlikte kuş kumunu değiştirince bırakmıştı. Bugün aynı hareketi yaparken gördüm, konu da üzerine gelince acaba mı dedim :/

Hocam bu tıksırmayı arada sırada yapıyorsa da şüphelenmeli miyiz? Çiçi daha önce arada yapıyordu, arkasından kusma ile birlikte kuş kumunu değiştirince bırakmıştı. Bugün aynı hareketi yaparken gördüm, konu da üzerine gelince acaba mı dedim :/
Limonda yıllardır yapıyor ama hastalık olduğunu bilmiyordum. Şimdi bazen su ictikten sonra yapıyor bazen uyuklarken :/

Limonda yıllardır yapıyor ama hastalık olduğunu bilmiyordum. Şimdi bazen su ictikten sonra yapıyor bazen uyuklarken :/
Biz boğazına yem takılmıştır, ne bileyim bizdeki gibi su kaçmıştır diye düşündük hep. Veya yem kusmaya çalışma çabası olarak hiç hasta diye düşünmedik

merhabalar flagyl işe yaramadı.bu oksitetrasiklin içeren ilaç hangisi acaba.tıksırması gün geçtikçe artıyor
tetramazetin olabilir

Ara ara her kuş bunu yapıyor ancak bu şekilde kırgın ve kuş duruşunu bozan şiddette ise mutlaka tedavi gerektirir.
bazen normal.

benim kuşum adeta katılıp kalıyor bunu yaparken ve 30 saniye kadar sürüyor.boğulacak gibi.

Merhaba, ben muhabbet kuşumda solunum yolunu hastalığı var sanmıştım o nedenle hipradoxi s kullanıyordum. Sürekli videodaki gibi benim kuşumda tıksırıyor aynı zamanda dışkısı da fotoğraftaki gibiydi. Tıksırması 2 aydır var ama çok nadirdi. Son bir ayda çok fazla oldu, nefeste hırıltı ve soluk almada zorluk yaşıyordu. Kuyruk sallantısı da son 2 haftadır var. Yemek yemede ve su içmesinde ara ara azalma görüyorum. Ama haşlanmış patates veriyorum, onu yiyor.
Bugün (24 Nisan cumartesi) hipradoxi s ilacı kullanmamın 3. günü.
Şimdi tekrar araştırdım ve kuşumda bu hastalıktan olduğunu anladım. Çok araştırdım ama bu tıskırmayla ilgili hastalığı hiç bulamamıştım.
Şimdi hiprodox li suyunu hemen döktüm. Bu ilaçtan alacağım, hemen başlasam sorun olur mu ya da kaç gün sonra başlamalıyım? Bu arada kuşum 10 yaşında.
TRİCHOMONİASİS Hastalığı ve Tedavisi
Kuşlarımız da en çok rastladığınız hastalıklardan bir taneside Trikomonas'tır. Bulaşıcı bir enfeksiyondur ve iyi gözlemlenmelidir. Veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim fakat tanıdan eminseniz, evinizde programlı bir tedaviye gidebilirsiniz ve iyileştirebilirsiniz.

Enfekte hayvanlarda izlenebilen bulgular:
  • Çevre ile ilgisizlik,
  • Halsizlik ,
  • Zayıflama,
  • Tüylerin kabarması,
  • Yem yeme ve su içmede güçlük,
  • Ağızlar açık, güç soluma,
  • İshal
  • Kötü performans,
  • Göz yaşarması, göz civarında şişkinlik,
  • Ağızdan gri-yeşil akıntı,
  • Hafif kuyruk sallantısı,
  • Düzenli tıksırma
Ekli dosyayı görüntüle 1467
Nedenleri :
Hastalığa, burun kanallarında, ağızda, boğazda, yutakta ve diğer organlarda yaşayan kamçı biçiminde tek hücreli Trichomonas gallinae adında bir organizma neden olur.
Şiddetli salgınlar tavuklarda ve hindilerde bazen rastlansada, bu hastalık genelde kafes hayvanlarında daha sık rastlanmaktadır.
T gallinae'nin bazı türleri, güvercin ve kumrularda yüksek miktarda ölüme neden olmaktadır.

Hastalığın yayılımı:

Hastalık hızlı bir şekilde yayılır.
Hastalığın neden olduğu ilk ur, küçük olup ağız mukozasının sarı bölgelerinde ortaya çıkar.
Toplu halde yaşayarak, hızlı yayılırlar ve sürekli ve tamamen yemek borusunu tıkarlar, ayrıca kuşun ağzını kapatmasına engel olurlar.
Kuşun ağzında çok fazla sıvı oluşumu ortaya çıkabilir.
Gözlerde yoğun sıvı akıntısı olur ve daha ileri safhalarda bu akıntı kuşlarda körlüğe neden olabilir.
Kuşlar çok çabuk kilo kaybına uğrar, güçsüzleşir ve halsizleşir ve bazen 8-10 gün içinde ölürler.
Kronik bulaşmalarda, trichomonads boğazın mukoza zarlarında faaliyetini sürdürsede, kuşlar sağlıklı gözükür.
Ağız ve yutakda bol miktarda görülen virüsün yayılımı kafatasına kadar ilerleyebilir ve bazen boynu saran dokulara kadar ilerler.
Yemek borusu ve kursakta görülen zedelenmeler sarı, yumru şeklinde, merkezi koni biçiminde peynirimsi yapıda, ucunda memesi olan ve "sarı düğmeler" olarak adlandırılan bir yapıdır.

Teşhis:

T gallinae virüsünün neden olduğu urlar ve bereler şeklen kendine özgüdür ama belirtileri frengi ve diğer hastalıklara benzer.

Trichomonads'ın varlığını görmek için, boğazdaki sümük dokusundan parça alınıp, mikroskopik testler yapılarak hastalık doğrulanır.

Doğrulanma sonrasında hekimin verdiği ilaç kullanılmalıdır.

Birçok üretici arkadaşların önerileri ve araştırmalarım sonrasında edindiğim bu küçük tedavi yöntemini belirtmek istiyorum. Fakat öncelikle teşhisten emin olmanız gerekir. Alttaki video bir örnektir ve genelde bu tıksırma hareketinin düzenli yapılması ve görselde paylaştığım dışkı bozukluklarında tedaviye başlanmalıdır. Kuş diğer kuşlardan ayrı tutulmalıdır bu süreçte ve yeşillik ve mama verilmemelidir.
[GALLERY=media, 59][/GALLERY]
Hangi ilaç?
Veteriner hekimin size önerdiği birçok ilaç olabilir. Fakat genel olarak kullanılan Flagyl'dir. [Düzeltme: Metranidazolün tek başına etki etmediği durumlar için alternatif bir tedavi yöntemi olarak oksitetrasiklin ile kombine tedavi uygulanabilir. Bkz. Haydardedeoğlu, Ali. (2007). Güvercinlerde Trikomoniazisin Metranidazol ve Oksitetrasiklin Kombinasyonu ile Sağaltımı)

Kullanımı
İlaca başlandığı gün sadece ağızdan 1 damla uygulanır. Ertesi gün yarım su kabına 10 damla civarı damlatılmalıdır. 12 saat arayla su tazelenmesi gerekir. Tedavi 5 gün ilaçlı su, ardından 2 gün multivitamin , son gün probiyotik şeklinde devam etmelidir. 8. gün sonunda sonuç aynı ise veterinere danışmanız gereklidir.

Tedbiri elden birakmamak adina solunum ilacının tedavi suresini doldurunuz. 4-5 gün mutlaka. Ardindan kullananilirsiniz

Tedbiri elden birakmamak adina solunum ilacının tedavi suresini doldurunuz. 4-5 gün mutlaka. Ardindan kullananilirsiniz

video linki: Muhabbet kuşu
dışkı fotoğrafı linki: Kuşum - Eksi Up

Merhaba, ben kuşumun videosunu ve dışkısını yükledim. Kuşum 10 yaşında.
Dışkı yaklaşık 5 gün önce sulu gibiydi ama şimdi bu şekilde. Haşlanmış patates vermiştim 2 gün belki o yüzden de bu hale gelmiş olabilir. Yem yiyor ama su pek içmiyor. O zaman da ben ağzına biraz veriyorum.
Tıksırmayı da 2 aydır, özelliklede geceleri yapıyordu. Son 1 ayda sıklaştı. Burun tıkanıklığı olabileceğinden bir kaç defa tüyü ile tuzlu su damlatıyordum, iyi gibi oluyordu. Bir kaç gün sonra tekrar başlıyordu.

Videodaki tıksırma gibi ise son 3-4 gündür yapıyor, saat başı bir atak gibi diyebilirim. O zamanda kafesini açıyorum. Dışarı çıkıp yanımıza geliyor. Üstümüzden ayrılmıyor. Rahatsız olduğundan dolayı iyi uyuyamıyor.
Ayrıca son 2-3 gündür de gıcırtı sesi çıkartıyor. Videoda var, sesi açarsanız duyulabilir. Rahat nefes alamıyor. Tüyleri kabarık duruyor.

Şunu da belirteyim. Veterinere götürdüm, o zaman bu kadar kötü değildi ama ilgilenmediler. Mide bulantısı için ilaç(Famodin 20mg) verdi sadece onu da 1 gün kullandım. Çok sık mide bulantısı olmuyor aslında. 1-2 gün yaptı.

Tedavi içinde, ben ilk olarak solunum yollarında hastalığı var sanmıştım. Hipradoxi s ilacını 4 gün kullandım hiç bir şekilde iyileşme olmadı.

Bu gün Flagyl ilacını aldım ve sabah ağzına bir damla verdim.
Şimdi bu hastalıktan şüpheleniyorum ama emin olmak istedim. Bu Flagyl ilacına devam etmeli miyim?
Yoksa kuşumun başka bir problemi mi var?
Yardımcı olabilirseniz çok çok mutlu olacağım gerçekten. Napacağımı bilemedim.

Son düzenleme:
Merhaba, solunum yolu sorunu gibi değil kuş. Dışkılar çok kötü olmasa da kuşun görünüşü iyi değil. Flagy deneyin elbette durumu inceleriz. Ek olarak vitamin ve probiyotik veriniz.

Dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Peki vitamin ve probiyotiği ilaçla aynı anda mı vereyim, yoksa ilaç kullanımından sonra mı?
Merhaba, solunum yolu sorunu gibi değil kuş. Dışkılar çok kötü olmasa da kuşun görünüşü iyi değil. Flagy deneyin elbette durumu inceleriz. Ek olarak vitamin ve probiyotik veriniz.

ilaç tedavisi bittikten sonra verilmesi daha uygun olur. Eğer ilaç ağızdan veriliyorsa akşamları 1 damla seyreltilerek ağızdan vitamin takviyesi yapılabilir.

ilaç tedavisi bittikten sonra verilmesi daha uygun olur. Eğer ilaç ağızdan veriliyorsa akşamları 1 damla seyreltilerek ağızdan vitamin takviyesi yapılabilir.
kuşum ve dışkı fotoğrafı: Kuşum-28-04-2021 - Eksi Up

Merhaba, bugün flagly ilacı kullanmamım 3. günü.
Suyunu içmediği için sabah akşam ağzına bir damla veriyorum.
Yem de yemiyor. Patates haşlaması veriyorum onu yiyor. Sabahları patatesle birlikte az da yumurta haşlaması veriyorum. Patatesi vermediğim zaman bekliyorum yem yemesini, yemi önüne koyuyorum ama yine yemiyor.

İlacı ağızdan verirseniz vitamin verin demiştiniz. Onun içinde toz avivit multivitamin vardı, suyla karıştırıp ağzına bir damla veriyorum.
Ayrıca kafesi çok sıcak olmamak şartıyla ılık tutmaya çalıştım.

2. günün bitiminde gece daha rahattı. Tıksırmada ve çıkardığı diğer seslerde azalma var. Nefes alıp vermede soluk soluğa kalıyordu, o da biraz azaldı. Bir haftadır normal uyuyamıyordu, dün gece ve bugün fotoğraftaki şekilde uyuyor, hastalık öncesi de hep böyle uyuyordu, sanırım rahatladı biraz. Ama biraz daha halsiz duruyor. Belki ilaçtan belki yem yemediğinden olabilir diye düşünüyorum. Çünkü ilaç kullanımı öncesinde yem yiyordu.

Şimdilik böyle, ilacı 2 gün daha kullanıp 5 güne tamamlayacağım.
Birde dışkı fotoğrafını yükledim dün akşam ve bugün bu şekilde sulu dışkıladı ve birkaçında sulu ve sadece beyaz kısım vardı, bu süreçte normal midir?