Kuşlarda Tuz Kullanımı ve Tuz İhtiyacı

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlarda Tuz Kullanımı ve Tuz İhtiyacı
Kuşlar için tuz önemli olduğu kadar yanlış tuz kullanımı da bir o kadar tehlikelidir. Kuşların sıvı dengesini sağlamaları ve sodyum klorür açısından zengin tuzun kullanılması gerekir. Yanlış bilinen bilgilerden biride kuş kumlarında kuşların bu eksikliğini karşılayacağı minerallerin yer aldığı konusudur. Fakat verilen bu karışımlarda sodyum açısından zengin değildir.
tuzkayasi.png
Bilhassa yavru ve ana kanaryaların beslenmesinde, ayni zamanda kanaryaların çiftleştirilme ve hazırlık devresinde mamalar mühim rol oynar. Hazırlanan mamaların vitamin, protein ve madeni tuzlarca zengin olması kanaryanın bünyesinin kuvvetlenmesi ve hastalıklara karşı direnç bakımından çok önemlidir. Tüy dökümü, çiftleşme, yuva yapma zamanları, kuluçka sırasında ve yavru kanaryaların beslènmesinde kullanılır. Sade veya yumurta mama ile eser miktarda verilebilir.

Sodyum Klorür Eksikliğinde Olabilecekler
Sodyum eksikliğinde genellikle sık ve fazla su içme ihtiyacı hissederler. Buda kuşların zayıflamasına, tüylerin hassaslaşması ve parlaklığını yitirmesine neden olur. Aşırı eksikliğinde tüy yolma görülebilir. Sodyum tuz eksikliğinde kuşun yumurta kabuğu yumuşaklığı, yumurta kanalı kaslarında yumuşama ile yumurta tıkanması, yavruları yolma, yumurta döllenme verimi düşüklüğü gözlemlenebilir.

Tuz İhtiyacının giderilmesi
Tuz ihtiyacını sofralık tuzlarla karşılamamalısınız. Tuz alımı kademeli olmalıdır. Anlık yüklü tuz tüketimi kuşlarımız için oldukça tehlikelidir.
Kuşlarınıza ilk tuz verişinizde çok dikkatle gözetimde bulunmamız gerekmektedir. Eksikliği sebebiyle oldukça ilgi gösterip fazla tüketeceklerdir. Her aşırılığın organik ağır etkileri olabilir ki ishal,böbrek yetmezliği hatta emilmiş tuzun 5 gramı geçmesi halinde ki bu bir kahve kaşığı kadardır ölüm hali bile görülebilir.

Kaya tuzu ezilerek (1 küçük parçadan bahsediyorum mercimek büyüklüğünde ki) kuş kumuna katılabilir. Fazlası olmamalıdır. Eğer tuz kayası temin edebilirseniz onun kullanımı kademeli olacağı için ihtiyaçları kadar tüketeceklerdir.
3 Haftada bir çok minik bir tane pirinç yarısı kadar belki daha az suluğa eklenebilir. Fazla verilmesi çok sakıncalıdır.

Sebzelerle Sodyum eksiğini Giderebilirsiniz
Sodyum eksikliğinin sebzelerle giderilmesi belki de en doğru yöntem. Sodyum eksikliğinin oluşmaması için içinde sodyum zengini sebzeler verilmesi gerekmektedir.
Sodyum eksikliğin giderilmesi için ;
  1. Pazı ve kereviz
  2. Tam tahıllı ekmek verilebilir.

ilave olarak: uzun yumurtlamalar sonrası yumurta döllenme veriminin düştüğünü sodyum içerikli sebzeler ile bu sorunun halledilebileceği gözlemlenmiştir.
pazi.Jpeg

Umit. 

Yönetici
Moderatör
@Doğanay Y. hocam bugün petmarketburada'dan himalaya tuzu bloğu diye bir ürün aldım. Resimlerini ekliyicem alta. Yalnız bunu nasıl kullanıcağımı bilmiyorum :D Şampiyon üretici dedik bi bildiği vardır dedik aldık :) fakat acaba kafeste ne kadar süre kalması lazım? Sürekli kalsa fazla kemirirmi kuşlar acaba? Sence nasıl kullanayım?

878720200601_201000.jpg

814620200601_201250.jpg

Sitesinde şöyle kısa bir açıklama var ürünle ilgili;

G1 Experience Himalaya Tuzu Bloğu 84 Farklı Zengin Mineral Karışımı

Vücut için gerekli olan yaklaşık 84 tane minerali içinde barındırır,
Dolaşım sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen rahatsızlıkları önler,
Antioksidan etkisi vardır, toksinlerin yanı sıra vücutta biriken ağır metallerin de atılmasına katkı sağlamaktadır.
Kan basıncını düşürür,
Vücutta birikmiş elektrik yükünün azalmasına yardımcı olur.

Birde şöyle bir video buldum;

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, öncelikle paranıza yazık olmuş. Bende sizinle aynı hataya düşmüştüm 2 yıl önce. O zaman 10 tl idi ve gelen himalaya sabunu. Küçücük taş :D
Tuz satışı yapan yerlerde yaklaşık bu ayarda taşlar 3-4 lira :(
Yarım kg taş 5 tl
Bu çok büyük olduğu için bir kafese 3-4 parçaya bölüm kafes tabanına koyuyorsunuz.
Parça büyüklükleri cevizden biraz daha büyük ayarlanırsa iyi olacaktır. Tek kafes kullanıyorsanız eğer kalıp olarak kullanabilirsiniz ama önermem bunu. Üzerine pisliyorlar :(

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba, öncelikle paranıza yazık olmuş. Bende sizinle aynı hataya düşmüştüm 2 yıl önce. O zaman 10 tl idi ve gelen himalaya sabunu. Küçücük taş :D
Tuz satışı yapan yerlerde yaklaşık bu ayarda taşlar 3-4 lira :(
Yarım kg taş 5 tl
Bu çok büyük olduğu için bir kafese 3-4 parçaya bölüm kafes tabanına koyuyorsunuz.
Parça büyüklükleri cevizden biraz daha büyük ayarlanırsa iyi olacaktır. Tek kafes kullanıyorsanız eğer kalıp olarak kullanabilirsiniz ama önermem bunu. Üzerine pisliyorlar :(

Nee yarım kilosu 5 liramı :D Neyse aldık hocam artık :) Sürekli kalsa kafeste sıkıntı olmaz dimi?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yok olmuyor. Hep sürekli bende ve 2 yıldır ne küçüldü ne de bir sakıncası oldu. Özellikle tüy dönemi ve üreme dönemlerinde iyi yalıyorlar bu kayaları.
Videoya yeni baktım. O şekilde kullanılabilir ama kafes düzeniniz uygun olması lazım yoksa üzerini çok pisletiyorlar. Yarar sağlayalım derken zarar vermemek gerek.

Son düzenleme:

Umit. 

Yönetici
Moderatör
@Doğanay Y. hocam bugün petmarketburada'dan himalaya tuzu bloğu diye bir ürün aldım. Resimlerini ekliyicem alta. Yalnız bunu nasıl kullanıcağımı bilmiyorum :D Şampiyon üretici dedik bi bildiği vardır dedik aldık :) fakat acaba kafeste ne kadar süre kalması lazım? Sürekli kalsa fazla kemirirmi kuşlar acaba? Sence nasıl kullanayım?

878720200601_201000.jpg

814620200601_201250.jpg

Sitesinde şöyle kısa bir açıklama var ürünle ilgili;

G1 Experience Himalaya Tuzu Bloğu 84 Farklı Zengin Mineral Karışımı

Vücut için gerekli olan yaklaşık 84 tane minerali içinde barındırır,
Dolaşım sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen rahatsızlıkları önler,
Antioksidan etkisi vardır, toksinlerin yanı sıra vücutta biriken ağır metallerin de atılmasına katkı sağlamaktadır.
Kan basıncını düşürür,
Vücutta birikmiş elektrik yükünün azalmasına yardımcı olur.

Birde şöyle bir video buldum;

Slm arkadaşlar bu ürünü kullandım ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum; Şöyle gireyim konuya kuşlarıma yeni birşey verdiğim zaman iyi gözlemlerim. Enerjilerini, hal ve hareketlerini, dışkılarını vs. gözlemlerim. Bu ürünü kafese ilk koyduğumda deli gibi yalamaya başladılar. Dedim herhalde gerçekten ihtiyaçları var böyle birşeye. Fakat sonradan düşüncem değişti. 2. 3. günden sonra enerjilerinde bariz düşüş gözlemledim. Dışkılarda ishal gözlemledim. Gün içinde uyuklama istekleri arttı. Beni gördüklerinde kafesten çıkmak için deli olan kuşlar tepki vermez hale geldiler. Ben tüm bu olumsuzlukları bu tuz taşına bağlıyorum çünkü bakımlarında herhangi bir değişiklik yapmadım. Evet belki tuzada ihtiyaçları olabilir ancak ya bu tuz taşını çok fazla yalıyorlar yani aşırı doz aldıkları için olumsuz etkilendiler. Yada içeriğindeki mineraller yaramadı. Ben ilk ihtimal üzerinde duruyorum yani aşırı yaladıklarını düşünüyorum. Sonuç olarak bu tuz taşını kafesten çıkardım.

Eğer kuşların böyle bir ihtiyaçları var ise yani tuz ihtiyacı var ise benim önerim ayda veya 2-3 ayda bir kere suluklarına çok minik bir parça (toplu iğne başı kadar) kaya tuzu parçası atıp eritmek. Bu şekilde yeterli olucağını düşünüyorum. Birde tuzları araştırırken en sağlıklı tuzun doğal kristal kaya tuzu olduğunu öğrendim. Doğal kaya tuzu ülkemizde çankırı ilinde çıkmaktadır ve meşhurdur. Himalaya tuzu ile aynı mineral içeriğine sahiptir yani 84 mineral vardır ondada. Hatta analizlerde himalaya tuzundan daha kaliteli olduğu çıkmıştır. Yani kuşların suluğuna ekliyeceğiniz tuzun çankırı kristal kaya tuzu olmasını tavsiye ediyorum. İşlenmemiş ve doğaldır. Himalaya tuzuda aynı şekilde işlenmemiş ve doğaldır oda kullanılabilir tabi. Himalaya tuzunun pembe rengi içeriğindeki demir oranın fazla olmasından kaynaklıdır. Aralarındaki tek fark budur.

Bu konudaki tecrübemi paylaşmak istedim. İyi forumlar...

Liebe55

Veteran
Bu tuzu eskiden çok aşırı terleyen insanların vucuduna hafif ıslatarak sürülürdü hem deriyi hemde vucuda faydası oldugunu biliyorum ayrıca bunun beyazını kafesten eksik etmem pazardan aldım 4 tane ceviz kadar 5 TL ye

Damla Y.

Forum Sakini
Tuz bende kullanıyorum. Sizin kuşlar da olan durum hiç olmadi. Zaten direk tuketmedikleri için yalama ile fazla tuz alamiyorlar.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Tuz bende kullanıyorum. Sizin kuşlar da olan durum hiç olmadi. Zaten direk tuketmedikleri için yalama ile fazla tuz alamiyorlar.

Kuştan kuşa değişebilir durum. Benim kuşlar cidden fazla yalıyorlar. Yalama ilede fazla tuz alımı olur bence. En mantıklısı sularına katmak. Ondada aşırıya kaçmamak lazım tabi..

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bu tuzu eskiden çok aşırı terleyen insanların vucuduna hafif ıslatarak sürülürdü hem deriyi hemde vucuda faydası oldugunu biliyorum ayrıca bunun beyazını kafesten eksik etmem pazardan aldım 4 tane ceviz kadar 5 TL ye

Tuzlayımda kokma lafı buradan mı geliyo hocam :) Ben birde tuzları araştırırken tuz lambası diye birşey keşfettim çok hoşuma gitti, ne kadar faydalı bişeydir orasını bilemiyeceğim ama bir tane alıp denemek istiyorum :)

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Tuzlayımda kokma lafı buradan mı geliyo hocam :) Ben birde tuzları araştırırken tuz lambası diye birşey keşfettim çok hoşuma gitti, ne kadar faydalı bişeydir orasını bilemiyeceğim ama bir tane alıp denemek istiyorum :)

Bu tuz lambası kuş için değil he yanlış anlaşılmasın kendim için alıcam :)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tuz lambası kuşlar için zehirli sayılabilecek iyonlar yayıyor. Neden üretimhanede kullanırlar onu anlamış değilim :D
Himaleya bende de sorun yaratmıyor. Aksine yoğun tüketim yapan kuşlarda büyük ihtimal böbrek yetmezliği sorunları mevcut.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Tuz lambası kuşlar için zehirli sayılabilecek iyonlar yayıyor. Neden üretimhanede kullanırlar onu anlamış değilim :D
Himaleya bende de sorun yaratmıyor. Aksine yoğun tüketim yapan kuşlarda büyük ihtimal böbrek yetmezliği sorunları mevcut.

Üretimhanede kullananmı varmış ki bunu? Tuz lambası eksi iyon yayıyormuş zaten şifasıda buradan geliyor, zira evimizdeki elektronik cihazlar tv, bilgisayar, telefon vs. artı iyon yayıyor. Yani tuz lambasının yaydığı eksi iyonlar dengeliyor bir bakıma ve havayıda temizliyor diyorlar :) Eksi iyonların kuşlar için zehirli olduğu hakkında bir bilgiye denk gelmedim, varmı bununla ilgili bilimsel bir makale?

Benim kuşlarda böbrek yetmezliği olduğunu sanmıyorum varsada bunu nasıl anlarız?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok önceden okumuştum kuşlar için zehirli olduğunu bir kaç ufak yorumda. Bir ara çoğu kişinin kullandığını görünce bende almayı planladım ama genelde önerilmemiş. Bu nedenle öyle dedim. Müsait bir zamanda araştırıp, konu haline getirmeye çalışırım. Eğer zamanınız varsa bu konuda araştırıp paylaşabilirseniz ayrıca mutlu olurum.

Yoğun iyot tüketimi böbrek rahatsızlığı olabileceği gibi mineral eksikliğinden kaynaklıda olabiliyor. Direk öyle dedim aklıma geldiğinden ama bunu anlamak o kadar kolay değil :D
Depresyon ve uyuşukluk,
Tüylerde kabarma,
Zayıflama,
Aşırı su tüketimi,
İshal,
İştahsızlık,
Dehidrasyondan muzdarip kuşların gözlerini etrafındaki deri kırışık, gaitaları küçük ve kurudur.
Kanlı dışkı, sindirim sisteminde hafif iç kanamaya işaret. Bu böbrek hastalığının bir belirtisi olabildiği gibi, aynı zamanda kurşun zehirlenmesi sonucu da görülmektedir.
Hastalığın 2 klinik formu bulunmaktadır. Toksisite sonucu akut hastalık belirtileri aniden ortaya çıkar ve çok şiddetli olabilir. Kronik böbrek hastalığı, başlangıcı çok yavaş olabilir ve hastalığa özgü belirtiler görülmez, yani kuş sadece iyi değildir. Hastalığın akut veya kronik olup olması, tipik olarak nedene ve kuşun yaşına bağlıdır.

Son düzenleme:

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Çok önceden okumuştum kuşlar için zehirli olduğunu bir kaç ufak yorumda. Bir ara çoğu kişinin kullandığını görünce bende almayı planladım ama genelde önerilmemiş. Bu nedenle öyle dedim. Müsait bir zamanda araştırıp, konu haline getirmeye çalışırım. Eğer zamanınız varsa bu konuda araştırıp paylaşabilirseniz ayrıca mutlu olurum

Tabiki boş bir vaktimde araştırıp makale hazırlayabilirim :)

GülşahKandemir

Forum Sakini
Merhaba. Tuz lambası kullanmaya başlayalı 3 gün oldu. Kendim için aldım. Şöyle bi araştırayım dedim bu konuyu gördüm. Bu konu hakkında araştırma yaptınız mı? Endişelendim biraz açıkçası kuşlarımı odamda tutuyorum. Bir zararı olur mu bilmek isterim.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yani kullananlar var ama yukarıda ki yorumdakiler araştırmalarım sonucu eriştiğim bilgilerdir. Ben tuz lambası kullanmadığım için bir problem yaratır mı bilemiyorum ama çevrede çok görmüştüm kullanan üretici. Çok fazla olumsuz bir etkisi olmayabilir.

GülşahKandemir

Forum Sakini
Yani kullananlar var ama yukarıda ki yorumdakiler araştırmalarım sonucu eriştiğim bilgilerdir. Ben tuz lambası kullanmadığım için bir problem yaratır mı bilemiyorum ama çevrede çok görmüştüm kullanan üretici. Çok fazla olumsuz bir etkisi olmayabilir.
Pek bir şeyde yok bununla ilgili sitelerde. Umarım bir zararı olmaz. Teşekkürler.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Tuz lambası kullanmaya başlayalı 3 gün oldu. Kendim için aldım. Şöyle bi araştırayım dedim bu konuyu gördüm. Bu konu hakkında araştırma yaptınız mı? Endişelendim biraz açıkçası kuşlarımı odamda tutuyorum. Bir zararı olur mu bilmek isterim.

Kuşlara bir zararı olurmu bilemeyeceğim ancak bu tuz lambasını bende aldım ve biraz kullandıktan sonra çöpe attım :) Ben bir faydasını görmedim açıkçası...