Kuşlarda tuz kullanımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Nur ı.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Daha önce yazdığım bir yazıyı sizlerle de paylaşmak istiyorum. Ayrıca acaba aramızda kimler kuşlara doğal kaya tuzu veriyor, merak ettim 😀.

Kuşlar İçin Neden:
Rafine Tuz Zararlı?
Kaya Tuzu Yararlı?

Rafine tuzların
içerisinde çeşitli nem alıcı kimyasallar (E-530, E-533, E-550...) bulunur. Ayrıca rafinasyon işlemleri sırasında 650 derecelik sıcaklık, tuzun kimyasla yapısının bozulmasına neden olur. Bu sebeple rafine tuz metabolizmayı gereğinden fazla zorlar.
Sonuç olarak rafine tuz yüzünden metabolik bozukluklar, iç organ rahatsızlıkları, tuz zehirlenmesi gibi ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar.

Kaya tuzları ise hiçbir işlem görmemiş tuzlardır. İçlerinde zararlı herhangi bir kimyasal bulunmaz; birçok minerali doğal olarak barındırır. Ayrıca doğadaki kuşların da yararlandırğı faydalı bir maddedir.
Verilirken dikkat edilmesi gereken şey toz haline getirip mamaya vs koyamamaktır. Bu, kuşun fazla tuz tüketmesine ve neticesinde ölümle sonuçlanabilecek böbrek, karaciğer, kalp rahatsızlıkları; dehidrasyon, felç gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Yapılması gereken şey kuş ihtiyaç duydukça tüketmesi için minik bir tuz kayasını kafese koymaktır.

Rafine sofra tuzu:
FB_IMG_1684088836986.jpg
Doğal gri kaya tuzu:
FB_IMG_1684088838791.jpg

Hemen hemen 8 yıldır himalaya tuz kayasi kullanmaktayim. Her yıl ürünü yeniliyorum. Özellikle ilaç kullanim sonrası kuşlar doğal olarak yöneliyorlar. Teşekkür ederim konu için 🤗

Hemen hemen 8 yıldır himalaya tuz kayasi kullanmaktayim. Her yıl ürünü yeniliyorum. Özellikle ilaç kullanim sonrası kuşlar doğal olarak yöneliyorlar. Teşekkür ederim konu için 🤗
Ben gri kaya tuzu kullanımından yanayım, temini de kolay tüm yemcilerde oluyor 😅. Ne demek rica ederim.