Kuşları Kış Mevsimine Hazırlamak

Kuşları Kış Mevsimine Hazırlamak
kiskusu.jpg

Kuşlar hareketli yapıları ve vücut ısılarının daima yüksek olmasından dolayı enerji tüketimleri fazladır. Bu enerji tüketimi belirli dönemlerde daha fazla artmakta ve bununla doğru orantılı beslenme şeklinin değiştirilmesi gerekir. Kökten bir değişim değil, ilave etmenler eklenmeli.

Özellikle tüy dökme gibi artan güç gereksinimleri ile enerji ihtiyacı dahada artar. Bu nedenle, günün her saati sabit bir besleme kaynağı gereklidir.

Aynı zamanda havaların soğuması, kış ayıyla birlikte kuşların enerji ihtiyacı keskin bir şekilde artar. Bugün bu konu hakkında neler yapabiliriz buna değineceğim.

Bildiğiniz gibi bizim ülkemizde üretimler sonbaharda başlayıp yaz sıcaklarına kadar devam ediyor. Bu dönemde ek olarak tüy değişimi de olduğundan proteine olan ihtiyaç biraz daha artıyor. Aynı şekilde yumurta üreten kuşlarda mineral kaynağı gereksinimi daha da artıyor.
Velhasıl aslında forumumuzda olan ama ilgi görmeyen bir konuyu ekleyeyim. Orada protein ve enerji ihtiyacıyla alakalı harika bir yazı hazırlamıştım.

Önemli bir hususta kış ayları kuşların daha sık hastalanma durumu olmasından dolayı bakımları daha sık yapılmalıdır.

Eylül / Kasım

Eylül ve Kasım genellikle çoğu kuş besleyen için ölü aylardır. Profesyonel üreticiler içinse yarışma sezonudur. Bu nedenle bu aylarda kuşların tam olarak formda ve en iyi durumda olmaları gerekir. Mümkün olduğunca geniş bir vitamin ve mineral yelpazesi almalarını sağlamak için kuşların bakımlarına ilave yapılmalıdır, tonikler hazırlanmalıdır. Özellikle sağlık tohumları dediğimiz ama az tüketilen, sevdiği tohumları keşfedip bu aylarda onların verilmesi sağlanabilir.
Yarışmayacak kuşların ise eşleştirme dönemidir. Bu süreçte doğru tüy yapısı, yaş, kuş özellikleri dikkate alınarak eşlemeler yapılmalıdır.

Kasım/Aralık Ayı
Genel olarak kuşlar çok soğuk kış şartlarına dayanabilirler. Ancak üreyen kuşların ve yavrularının soğuk rüzgarlardan iyi korunmasını gerekir. Bu gibi durumlarda, kuş odasında bir tür yapay ısıtma tavsiye edilir. Elektrikli veya yağlı ısıtıcılar veya radyatörler, ısıyı belirli bir derecede tutmak için gereklidir.
Bu süre kuşların mevsim geçişine hazırlandığı bir dönem olduğundan yem ilaveleri yavaş ve ölçülü şekilde yapılmaya başlanmalıdır. Bu altta bahsedeceğim tohumlar sağlıklı ve ağırlığı standartlara uygun kuşlar için hazırlanabilecek bir karışıma uygundur. Obez mubişler için daha dikkatli olmak gerekiyor.

• Haftada 1 kez keten tohumu ayrı bir kapta mümkünse verilmelidir. Keten tohumu çimlendirme işlemleri için uygun bir ürün değildir. Islanması sonrası çıkan sıvısı kuşların sevmeyeceği bir tat bırakır ve çabuk bozulmalarına sebep olur. Keten tohumu hem yağlı bir tohumdur hemde sorunlu sindirimlere iyi gelen, ishal önleyici tohumlardan bir tanesidir. Muhabbet kuşları, sultan papağanları, kanarya ve ispinozlar gibi tüm türler için uygun bir tohumdur.
  • Susam, direk yemeye çok yanaşmıyorlar ama mama içerisine ilave edilebilir
  • Aspir bazı kuşlar için kış aylarında tüketimi sağlanabilecek, protein açısından zengin bir tohum
  • Çedene
  • Mavi haşhaş
  • Nijer (deve dikeni tohumu diyor kimisi ama emin değilim. Deve dikeni tohumu daha kalın bir tohum), çok fazla kalori sunan ve kuşların mevsim boyunca sıcak kalmaları için ihtiyaç duydukları yağı depolamalarına yardımcı olan başka bir yağlı tohumdur. Keten tohumu gibi ıslandığında tadı beğenilmeyen, çabuk bozulan bir üründür. Bu nedenle kuru tutulması gerekir. Yem karışımına miktara göre 1 çay kaşığı kadar katılması yeterli olmaktadır.
  • Kurutulmuş meyveler azda olsa verilebilir.
  • Japon darısı, "Milyar Dolarlık Çim" olarak bilinir ve mülklerine ördek çekmek isteyenler bunun her kuruşa değer olduğuna inanırlar! Bu nedenle bu isimle anıldığı oluyormuş. Protein ve yağ açısından zengindir. Yem karışımının %10-15 i oranında verilebilir.
    Bu listeye bazı tohumlarda eklenebilir ama erişim kolaylığı olanları ve azda olsa bazı hazır paket karışımlarda olduğundan bunlar şimdilik yeterli. Eklemek istediğiniz tohumlar varsa yorum olarak belirtiniz.
Hayvansal Proteinler
  • Bitkisel proteinler harici, Hayvansal Protein ihtiyacını da es geçmemek gerekir. Bunun içinde sakalar hariç diğer tüm gruplara un kurdu verilebilir. Biliyorum görünüş olarak rahatsız edici biraz ama içinizi rahatlatması adına şunlardan bahsedeyim: Bir böceğin ( Tenebrio molitor ) larva aşamasıdır . Eski usul yulaflardan oluşan bir küvette kendi kurtçuklarınızı yetiştirebilirsiniz ve sığ seremik bir tabakta ya da yemliğinde sunabilirsiniz. Tabağın kenarları kaygan olduğundan kurtlar dışarı çıkamıyorlar. Un kurtlarını kuş menüsüne eklerken dikkat etmek gerekiyor. Az, bir kaç adet verilmelidir çünkü hepsini tüketmek için çabalıyor kuşlar. Dengesiz bir beslenme istemediğimizden sadece bir kaç tane kurt vererek süreci tamamlayınız.
  • Kışın artan tuz ihtiyacını da es geçmemek gerekir. Bu aylarda elektrolit kullanımını arttırmanız gerekir ve alabilirseniz himalaya tuz kayası alıp kafes tabanına koyunuz. Kuş ihtiyacı olduğu kadar tüketecektir ve içerisinde bulunan yaklaşık 80-90 mineralden yararlanacaktır.

Vitaminlere değinmeme bile gerek yok bence. Multi-vit ve aminoasitlerce zengin ürünler alıp kullanmak gerekiyor.
Aynı şekilde haftada 2 kez mama verilmesi gerekir kış aylarında. Bebekli kuşlar için bu oran değişebilir.

Kış ayı için yukarıda yapılabilecek bir kaç küçük ilaveye değindim. Ben nasıl bir karışım hazırlıyorum kış aylarında buna değineyim. Sizlerde kış rutininizi paylaşmayı unutmayınız konu altına.
Benim için kış ayları yavrulu geçtiğinden değişmeyen üç kalem var;
%40 Aspur
%30 Ak darı
%10 kızıl-siyah-sarı darı.
%10 Japon Darısı
%5 Sarı Pancium
%3 keten, cedene, perilla
%1 Nijer
%1 Yulaf

Şeklinde veriyorum. Haftada 2 kez mama veriyorum ama içerisine gereken tüm vitamin ve probiyotiği ekliyorum. Su ile vitamin tercih etmiyorum pek.
Buda programın hafif ve düzenli olmasını sağlıyor. Mamanın ilk verildiğinde yeşillik, ikincisinde ise daha kırmızı (havuç, pancar,elma, bir miktar sıkma portakal suyu ile nemlendiriyorum) bir görünümde hazırlıyorum.
Kurt bir ara kullanmıştım ama beklentimin altında bir tüketim olunca bıraktım. Maalesef her kuş yemiyor ama denemenizi öneririm. Etkileri gözle görülüyor.

Alttaki yabancı kaynak videoda ise kış aylarında karışım haricinde yapılması gerekenlerle alakalı bir video. Dil bilgisine pek gerek yok çünkü oldukça anlaşılır. Gerekirse alt yazı açılabilir

Son düzenleme:
Sağlık tohumunu bilmiyordum ama ben arada Versele Laga Snack veriyorum.İçeriğinde turp,yonca,beyaz marul,haşhaş,ıspanak,havuç,maydanoz, roka,çim,tef,sarı panicium,kolza,kereviz ve keten tohumları var.

Sağlık tohumunu bilmiyordum ama ben arada Versele Laga Snack veriyorum.İçeriğinde turp,yonca,beyaz marul,haşhaş,ıspanak,havuç,maydanoz, roka,çim,tef,sarı panicium,kolza,kereviz ve keten tohumları var.
İki ismi var. Yaban tohumları ya da sağlık tohumu. Aslında benzer karışımlar.