Kuşları salarken nelere dikkat etmeliyim

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Enes153
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Enes153

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar çift sultan papağanım var.Ben bu kuşları uzun zamandır salamıyorum aslında hiç hoşuma gitmiyor bu durum en son 5 ay önce falan saldım farklı bi oda da saldım ikisinide o oda da erkek kuş daha önce çok uçtu ondan gayet rahat uçtu ve kondu fakat dişi çarptı ufak bi kanama oldu.Dişi onun üzerine 2 kere kafeaten kaçtı ikisinde de bi şekilde koydum.Ben bu kuşları salmalıyım çünkü kanatlı hayvanlar hapis hayatı yaşatıyormuş gibi geliyor.Fakat ikiside elime alışkın değil erkek uzun süredir bende tüneğe geliyor koyabiliyorum kafese fakat dişi öyle değil 2 sefer kaçtığında da çok zor koydum ellerim parçalanarak falan ama tüneğe geliyor mu diye hiç denemedim ürkek bir kuş belki gelir.Galiba sürekli durdukları oda da salıcağım bildikleri için ama sorun eğer salarsam dişi yine sağa sola çarpar mı(4 seferden fazla kaçtı ve çarpmadı bir yerlere)birde nasıl alırım nasıl kafese koyarım erkek ten yana sıkıntı yok ama dişi yi nasıl koyarım bilmiyorum sizce salarsam tüneğe gelir mi?

tüm kuşlar için geçerlidir.

Oyla 0
Merhaba arkadaşlar çift sultan papağanım var.Ben bu kuşları uzun zamandır salamıyorum aslında hiç hoşuma gitmiyor bu durum en son 5 ay önce falan saldım farklı bi oda da saldım ikisinide o oda da erkek kuş daha önce çok uçtu ondan gayet rahat uçtu ve kondu fakat dişi çarptı ufak bi kanama oldu.Dişi onun üzerine 2 kere kafeaten kaçtı ikisinde de bi şekilde koydum.Ben bu kuşları salmalıyım çünkü kanatlı hayvanlar hapis hayatı yaşatıyormuş gibi geliyor.Fakat ikiside elime alışkın değil erkek uzun süredir bende tüneğe geliyor koyabiliyorum kafese fakat dişi öyle değil 2 sefer kaçtığında da çok zor koydum ellerim parçalanarak falan ama tüneğe geliyor mu diye hiç denemedim ürkek bir kuş belki gelir.Galiba sürekli durdukları oda da salıcağım bildikleri için ama sorun eğer salarsam dişi yine sağa sola çarpar mı(4 seferden fazla kaçtı ve çarpmadı bir yerlere)birde nasıl alırım nasıl kafese koyarım erkek ten yana sıkıntı yok ama dişi yi nasıl koyarım bilmiyorum sizce salarsam tüneğe gelir mi?
Kardeşim kuşu hemen salmayacaksin onun kaldığı odaya kafesi koy bırak 1 hafta sonra sal o nereye konacagini iyi bilir çünkü 1haftada kuşun gozlem yacak odanın haritasını kafasında cizecek ve konacagi yerleri bilecek çünkü ben aynı şeyi paşam için yaptım şimdi her odaya girdiğinde nereye konacagini iyi biliyor Benin evde 3 Odam var aksama kadar odalar arası gidip geliyor sıkıntı olmuyor ikinci kuşum içinde aynisini yaptım ikisi aynı anda uçuyor lar odalara ben mutlu oluyorum saygilar ve değerli üyeler

Oyla 0
Kardeşim kuşu hemen salmayacaksin onun kaldığı odaya kafesi koy bırak 1 hafta sonra sal o nereye konacagini iyi bilir çünkü 1haftada kuşun gozlem yacak odanın haritasını kafasında cizecek ve konacagi yerleri bilecek çünkü ben aynı şeyi paşam için yaptım şimdi her odaya girdiğinde nereye konacagini iyi biliyor Benin evde 3 Odam var aksama kadar odalar arası gidip geliyor sıkıntı olmuyor ikinci kuşum içinde aynisini yaptım ikisi aynı anda uçuyor lar odalara ben mutlu oluyorum saygilar ve değerli üyeler
Evet.Bu yüzden sürekli kaldıkları odada salıcağım bu sefer önceki sefer o oda tadilatdaydı ondan orada salmadım

Oyla 0
Peki attığınız konu da kararınca diyor fakat bunu yapmam biraz zor yani tüneğe gelmez mi acaba veya önceki sefer kafesi yaklaştırdığımda girmişti yine böyle sokabilirmiyim.Yani.kusura bakmayın önceki seferde saldım burnun üstünü vurunca bi tık korktum açıkcası yanlış yapmak istemiyorum.Ailecek kuşlarımızı çok seviyoruz bişey olsun istemem ailemde zara gelmesinden korktukları için salma diyorlar sağa sola çarpar diye ama bende kuşların kanatlarının boşa olmadığını ve uçmaları gerektiğini düşünüyorum açıkcası???

Oyla 0
İstediğiniz davranışların eğitimle kazandırılması gerekiyor. Yöntem size kalmış ancak öğrendiği sürece bu davranışı tekrar ederler
Biraz zaman alabilir

Oyla 0
IMG_20211221_140251.jpg
Birde geçen erkek ile dişi nedenini bilmediğimden kafeste çırpındılar ondan erkeğin bir kanadının kuyruğuna kadar uzanan tüyü kopmuş uçmaya engel bi durum mu

Oyla 0
Uçuş tüylerinden biri düşmüş. Uçmasına engel olmaz ama sağlıklı yükselmesini ya da dengeli uçmasını zorlaştırabilir.

Oyla 0
Bölgeyi elle taramanız gerekiyor. Tüy kökü kırılmış ya da şişme gibi belirtiler varsa gelişimi olmayacaktır.
Eğer kırık varsa videoda ki gibi işlem uygulamalısınız

Oyla 0

Oyla 0
Bölgeyi elle taramanız gerekiyor. Tüy kökü kırılmış ya da şişme gibi belirtiler varsa gelişimi olmayacaktır.
Eğer kırık varsa videoda ki gibi işlem uygulamalısınız
El ile taramak pek mümkün değil çünkü ele alışkın değil.Ama şunu belirteyim tüy kalktı sonra 1 gece sonra kendisi ağzıyla yere düşürdü kanama vesaire de görmedim

Oyla 0