Kuşları uçak ile taşıma

kriptocuk

iyikus.com Üyesi
Muhabbet kuşlarının uçak ile taşınmasıyla ilgili kısıtlı bilgi olması sebebiyle kendi tecrübemi paylaşmak istedim belki kuşuyla uçuş düşünen varsa yardımcı olabilir.

Uçuşun yurtiçi uçuş olduğunu ve 1 saat sürdüğünü anlattıklarımın yurtiçi uçuşlarda evcil hayvan taşıma prosedürü kapsamında olduğunu söylemek isterim.

Yolcu kuş bileti
Kendinize bilet aldığınızda havayolu şirketinin belirttiği telefon numarasından arayıp kuşunuz olduğunu belirtmeniz ve onun için de belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için herhangi online bir yol maalesef yok sadece telefon ile ulaşıp bildirmeniz gerekiyor. Ben bu kurala aramayı yapmak için gereken özel bir ayarla erişilebilir olduğundan uymayıp aramadım. Fakat böyle yapmanızı asla önermiyorum son anda mağdur olabilirsiniz.

Hazırlık Aşaması

Öncelikle uçuş öncesi taşıma kafesi edindim ve kafesin hava akımından vs etkilenmemesi için tamamen korunaklı hale getirdim. Kuşu da bir gece önceden kafese alışması adına kafese yerleştirdim.

Havaalanı Giriş
Havaalanı girişinde önce kuşu xrayden geçirmek istediler fakat canlı olması sebebiyle xrayden geçmemesi gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzda elle kafesi kontrol edip geçmesine izin verildi. Daha önceden kuşa bilet almadığım için check-in esnasında kuşum olduğunu belirttim ve internette de belirttikleri gibi kuşu bildirmek için telefon ile aramam gerektiğini aksi halde kuşu alamayacaklarını belirttiler. Biraz ısrar edince belki de uçuşa az kaldığından bir istisna yapıp kuşumu kabul ettiler ve ücreti orada ödedim. (Riske atmadan kendi biletinizi aldıktan sonra kuşunuzun da sizinle olacağını arayarak bildirmenizi ısrarla öneriyorum) Havaalanında sonraki kontrol noktalarından geçerken herhangi bir problem yaşamadık.

Uçuş
Uçakta yol boyunca kuş kafesi ile kucağımdaydı ve keyifliydi de sadece kalkışta ve inişte biraz tedirgin olduğunu hissettim. Uçuş esnasında gözlemlemek gerekebilir.

Uçuş Sonrası
Uçuştan sonraki gün kuşumda bir durgunluk olduğunu gözlemledim. Bundan önceki süreçte herhangi bir hastalığı vb durum söz konusu değildi. Henüz 4-5 aylık, ele alışık, mutlu, keyifli ve dişi bir kuş olduğunu belirtmek isterim. Bu durgunluğu sürekli uyku haline dönene kadar yolculuk kaynaklı olabileceğini düşünüyordum. Ta ki tünekte duramamaya başlayana kadar. Tüm bunlar 2 gün içerisinde oldu tünekte duramadığı gün ve akşam yem yemeyi ve su içmeyi kesmişti. Ağzına elle beslemeye çalıştığım herşey koyduğum yerde kalıyordu. Yine ağzına su damlatmama rağmen yutmuyordu. Tüm bu çabalarımın sonunda maalesef kalbi durdu ve kuşumu kaybettim.

Başlarda kuşumun ani ölümünü uçak yolculuğuna bağlamasam da sonradan araştırınca kuşların korkudan ve stresten kalp krizi geçirip öldüğü bilgisini edinince uçakta yaşadığı kalkış, iniş stresi ve basınç değişikliği kaynaklı bir stres ve korku yaşayabilmiş olabileceği ihtimali aklıma geldi. Kuşum daha önce araba yolculuğu yapmıştı fakat uçak yolculuğunun her kuşta olmasa da kuşlar üzerindeki etkisi daha fazla olabiliyor diye düşünüyorum.

Kuşunuzu uçak ile götürmek istiyorsanız izleyeceğiniz yol ile ilgili olumlu, olumsuz ve üzücü tecrübelerimi paylaşmak istedim. Bu gibi riskleri doğru değerlendirip aksiyon almakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Faydalı olması dileğiyle.

@kriptocuk kusa uzuldum :( Deneyiminizi paylastiginiz icin tesekkurler.

Benim de cok defa kuslar nasil etkilenir acaba diye dusundugum bir konuydu. Inis ve kalkis sirasindaki ivmeden kuslarin kardiyovaskuler sistemleri nasil etkilenir mesela. Bir de kabin basinci degisimlerinin hava keselerine etkisi olabilir; bizim bile kulagimizi tikiyor, ucak ici basinc degisimlerini hava keseleri kaldirmayabilir.. Ucaklarda klima dolayisiyla olusan hava akimini da dusunmek gerek. Son ikisini sabitlesek bile inis ve kalkis sirasinda ivmeden kuslarin dolasim sisteminin her durumda etkilenecegini tahmin ediyorum. Basariyla kus transfer etmis olan var midir acaba? Kusu ucaga maruz birakmak hayvani cok zorlar gibi geliyor.

Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Kuşunuz içinse çok üzüldüm :( Ne yazık ki ani basınç değişimi küçük canlıları epey yıpratabiliyor. Stres durumları da inanılmaz tetikleyici krizler için :(
Uçuk yolculuğu yapmış kuşlar aldım ancak böyle bir sorun yaşamadım ben @Geneticist. Tüneksiz basık bir taşıma kafesiyle gelmişlerdi. Ne kadar korunaklı tartışılır doğrusu.