Kuşlarım sürekli kavga halinde gibi hissediyorum.

Osman Selvi

Yeni Üye
Merhabalar.
Bir adet dişi albinor bir adette spangle erkek kuş sahibiyim. Albinoyu alalı 3 hafta spangle kuşu alalı 3 gün oldu. Direkt olarak aynı kafese koydum. Kafes içinde sürekli albino kuşum diğerinin üstüne çıkmaya çalışıp diğer kuşu korkutuyor. Yaşları da daha küçük bu hareketi oyun olarak yaptığını düşünüyorum. Ancak spangle kuş bu durumdan hiç hoşnut değil. Hem olduğu yeri tanımıyor hem bana alışık değil hem de yeni bir kafes ve kafes arkadaşı olduğundan ötürü zor zamanlar geçirdiğini düşünüyorum. Özellikle bu kavga durumu sabah saatlerinde oluyor. Kafesten çıkarınca hiç bir sorun yokmuş gibi beraber uçup eğleniyorlar. Ancak albino olan kafeste aşırı baskın. Daha diğerini kendime alıştırmadan kafese koymakla hata ettim sanırım. Konu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar varsa lütfen cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, ortama yeni gelen bir kuş için mutlaka yedek bir kafes bulunması gerekir. Ortam florasına alışması hemde diğer kuşunuzun ona alışması ve sağlığı açısından 15-20 gün boyunca ayrı kalması önerilir. Bu süreçte kuşlara kür yapılır, bakımları tamamlanır. Dediğiniz gibi hakim bir kuşun kafesine ortamı ve sizleri bile tanımayan bir kuş koyduğunuzda benzer durumlar oluyor. Kuşunuz ona alışana kadar başka bir kafeste kalmasını öneririm. Yoksa eğer yine idare edeceklerdir fakat ufak didişmeler olabilir. Tünekte durmasını istemediğinden sizin kuşunuz ayak atıyor olmalı.

Oyla 0