Kuşlarım ve Durumları

Yunus Pehlivan

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba
Kuşlarımı evime alalı yaklaşık 1.5-2 ay oldu ve şu an ki karşılaştığım sağlık durumları ile ilgile belli endişeler içerisindeyim. Bu konuyu size danışıp bilgi ve önerileriniz almak istiyorum. Aşağıda vermiş olduğum görselli sorunlarla ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...
61AA4864-7A9C-4F45-83B6-22901C3980FD.jpeg
1. Kafes kuşum sol ayağının parmaklarından biri yok malesef ve ara sıra nefes alış verişleri hızlı, gaga açıp kapama, ve kanat açma durumları sıklaşıyor. ( Bildiğim kadarıyla yaz ayları ve tüy dönemi sebebiyle) Dışkı sorunu içinse aşağıdaki resime bakarım yorumlayabilirsiniz. Kuşlarımı teslim aldığım günden beri gerek pirinç suyu ve gerek aspur veriyorum. Ara sıra düzelmeler oldu lakintekrar bu sıvılıklara çekti.
CD4F71E4-EBF1-4D88-BC6A-4353A7C3B112.jpeg
Dışkısını kontrol edip bilgi ve yorumlarınız yazarsanız çok memnun kalırım teşekkürler...

FDA14C00-E3A0-4025-A455-96D9D4D32E85.jpeg
Bu kuşum da 2. Kafesimin dişisi, ve aldıktan sonra farkettim ki kanatlarında bir eksiklik var. Aldığım gün daha kötüydü ama gittikçe düzelmeye başlıyor gibi, oldukça ürkek ve saldırgan bir kuş...
EDC3E743-4D76-4A99-A27E-46EB792F4CF2.jpeg
Bu kuşum 2. Kafesimin erkeği dişiye göre daha sakin ve uysal ikiside eş tutmuş durumda, oldukça hareketli neşeli öten bir kuş, aşağıdaki resimde ise 2. Kafesimdeki dışkı problemini göstermek için çektiğim resim ve en büyük problemi burada görüyorum.
5AFE6B6C-FD99-4792-B76A-BBC57140155C.jpeg
Resimde sol taraftaki son dışkıları ve oldukça endişelendirici, diğer kuşlarıma yaptığım gibi pirinç suyu ve aspur uygulamasını yapmama rağmen tekrar bu hali alıyor, yorumlar ve yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
3C9F7FD1-C304-42E6-ADA2-87B651DA6AFD.jpeg
Bu kuşum 3. Kafesimin dişisi buda oldukça ürkek bir kuş...
28FF5DCE-03BF-4EF9-AFB9-40060048D84B.jpeg
3. Kafesimin erkeği ve ürkek, korkak bir kuş, diğerlerinde yaşadığım aynı sıkıntıları bu kuşlarımda da yaşıyorum. Aynı şekilde dışkı resimleri aşağıda mevcut. Yorumlar ve yarımcı olursanız teşekkür ederim...
4B60DCF9-70C2-4FFD-8155-A7795F401BF7.jpeg
Sıvılık durumu bunlarda da mevcut. Ve düzeltemiyorum...
92015264-1036-453E-BFA1-95652CB7F8F4.jpeg
Bu da son ve ailemin sahiplenmiş olduğu kendi kuşları, bu kuşumda herhangi bir sıkıntı görmüyordum. Dün geceden itibaren kabarık durma problemi başladı, dışkıda herhangi bir değişiklik göremedim.
972C4AB1-1702-4D9C-9386-C78468C5689F.jpeg
Ama biraz önce farkettiğime göre popo kısmında dışkısı birikmiş şekilde buldum ve temizledim ama sebebini anlamadım.

Arkadaşlar okuduğunuz, dinlediğiniz, yorumladığınız için teşekkür ederim. Yardımlarınız için teşekkürler...

GörkemL

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba
Kuşlarımı evime alalı yaklaşık 1.5-2 ay oldu ve şu an ki karşılaştığım sağlık durumları ile ilgile belli endişeler içerisindeyim. Bu konuyu size danışıp bilgi ve önerileriniz almak istiyorum. Aşağıda vermiş olduğum görselli sorunlarla ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...
Ekli dosyayı görüntüle 3820
1. Kafes kuşum sol ayağının parmaklarından biri yok malesef ve ara sıra nefes alış verişleri hızlı, gaga açıp kapama, ve kanat açma durumları sıklaşıyor. ( Bildiğim kadarıyla yaz ayları ve tüy dönemi sebebiyle) Dışkı sorunu içinse aşağıdaki resime bakarım yorumlayabilirsiniz. Kuşlarımı teslim aldığım günden beri gerek pirinç suyu ve gerek aspur veriyorum. Ara sıra düzelmeler oldu lakintekrar bu sıvılıklara çekti.
Ekli dosyayı görüntüle 3821
Dışkısını kontrol edip bilgi ve yorumlarınız yazarsanız çok memnun kalırım teşekkürler...

Ekli dosyayı görüntüle 3822
Bu kuşum da 2. Kafesimin dişisi, ve aldıktan sonra farkettim ki kanatlarında bir eksiklik var. Aldığım gün daha kötüydü ama gittikçe düzelmeye başlıyor gibi, oldukça ürkek ve saldırgan bir kuş...
Ekli dosyayı görüntüle 3823
Bu kuşum 2. Kafesimin erkeği dişiye göre daha sakin ve uysal ikiside eş tutmuş durumda, oldukça hareketli neşeli öten bir kuş, aşağıdaki resimde ise 2. Kafesimdeki dışkı problemini göstermek için çektiğim resim ve en büyük problemi burada görüyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 3824
Resimde sol taraftaki son dışkıları ve oldukça endişelendirici, diğer kuşlarıma yaptığım gibi pirinç suyu ve aspur uygulamasını yapmama rağmen tekrar bu hali alıyor, yorumlar ve yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 3825
Ekli dosyayı görüntüle 3826
3. Kafesimin erkeği ve ürkek, korkak bir kuş, diğerlerinde yaşadığım aynı sıkıntıları bu kuşlarımda da yaşıyorum. Aynı şekilde dışkı resimleri aşağıda mevcut. Yorumlar ve yarımcı olursanız teşekkür ederim...
Ekli dosyayı görüntüle 3827
Ekli dosyayı görüntüle 3828
Bu da son ve ailemin sahiplenmiş olduğu kendi kuşları, bu kuşumda herhangi bir sıkıntı görmüyordum. Dün geceden itibaren kabarık durma problemi başladı, dışkıda herhangi bir değişiklik göremedim.
Ekli dosyayı görüntüle 3829
Ama biraz önce farkettiğime göre popo kısmında dışkısı birikmiş şekilde buldum ve temizledim ama sebebini anlamadım.

Arkadaşlar okuduğunuz, dinlediğiniz, yorumladığınız için teşekkür ederim. Yardımlarınız için teşekkürler...
Popo kısmında dışkı olan kuşlarınız muhtemelen ishal.Elma verebilirsiniz çekirdeklerini ayırarak.Diazyme 256 kullanabilirsiniz.Kanadında anormallik gördüğünüz kuşunuzun tüyü eksik gibi multi vit veya b vit ile normal halini almasını sağlayabilirsiniz (Aşırıya kaçmamaya dikkat edin)

Oyla 0

GörkemL

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba
Ekli dosyayı görüntüle 3820
Ekli dosyayı görüntüle 3821

Ekli dosyayı görüntüle 3822
Ekli dosyayı görüntüle 3823
Ekli dosyayı görüntüle 3824
Ekli dosyayı görüntüle 3825
Ekli dosyayı görüntüle 3826
Ekli dosyayı görüntüle 3827
Ekli dosyayı görüntüle 3828
Ekli dosyayı görüntüle 3829

Kanat açıp kapaması da sıcak olduğu içindir.Kafes tabanına bir kap su veya kafese banyoluk takarak yıkanmasını sağlayabilirsiniz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
1. Maşallah tatlı kuş. Sıcak hava, stres durumları bu dediğiniz durumlara sebep olabilir. Lakin dışkısında bence bakteriyal bir sorun var. Solunum enfeksiyonu için veteriner kontrolünde ilaç almanızı öneririm. Eğer götürememe durumunuz söz konusu ise flagy ya da flucan kullanılabilir fakat doğru teşhisin yapımı gereklidir.

2. Tüy sorunu yok gibi kuşunuzda ciddi anlamda. Dışkısı için de sanki yumurtası var gibi geldi bana. Eğer yumurta dışkısı değilse ishal ve bakteri sorununuz devam ediyor.

3. Dediğiniz gibi diğer kuşlarla aynı sorununuz var
4. son kuşunuzda sorun göremedim ben dışkısında.

Tavsiyem kümesinize genel bir kür uygulamanız. En bozuk dışkılı 2 kuşunuzu götürüp veterinere kontrol ettirtmenizi öneririm.

Oyla 0