Kuşlarımda kuruluk mu, bağırsak paraziti mi var?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mvşprnss
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mvşprnss

iyikus.com Üyesi
Merhabalar. Benim kuşlarımın karnı morarmış. Bir tanesi özellikle çok zayıfladı. Tüy döktü ama tekrar eskisi gibi tüyleri çıkmadı. Kuşlarım yaşlı değil ikisi üç yaşındadır en fazla diğerleri daha yavru sayılır. Ekleyebilirsem fotoğraflarını da dışkılarını da ekleyeceğim. Bu konuda bilgisi olanlar yazabilir mi? Günlerdir araştırıyorum henüz bir cevap bulamadım ve çok endişeliyim onlar benim için çok değerli. Kuruluktan, mantardan, bağırsak parazitinden falan şüpheleniyorum. Bugün bulundukları odanın tavanında küçük kurt ya da güve gibi şeylerden buldum iki tane o yüzden de olmuş olabilir mi? Lütfen cevaplarsanız çok sevinirim.8F35AD6C-9FDD-423E-8D58-0983D3BCB44F.jpeg9B2917C5-32AC-47E5-BB59-939B1CF54083.jpeg420C9767-CBDD-4FDE-A133-2ABE13BECB7B.jpeg7E67FF48-E22E-4EFC-AA8E-FE4319D8D7B9.jpeg7563A94B-ECFB-4B52-9FB4-B24528FB49C7.jpeg8F35AD6C-9FDD-423E-8D58-0983D3BCB44F.jpeg9B2917C5-32AC-47E5-BB59-939B1CF54083.jpeg420C9767-CBDD-4FDE-A133-2ABE13BECB7B.jpeg7E67FF48-E22E-4EFC-AA8E-FE4319D8D7B9.jpeg7563A94B-ECFB-4B52-9FB4-B24528FB49C7.jpeg

Sanki kuruma değil ama o yolda ilerliyor gibi. Dışkı çok kötü sayılmaz. Güve derken büyük böcekler mi?

Oyla 0
Kuruma başlangıcı mı yani, bir üreticiye de sormuştuk o da bağırsak paraziti dedi. Ne yapmam lazım peki engel olmak için? Bugün baktım yemliğin birinden de çıktı güve, güve derken küçük kurtlar var ya o işte nerden geldiler anlamadım sürekli de yemliklerini kontrol ederim

Oyla 0
Kuruma başlangıcı mı yani, bir üreticiye de sormuştuk o da bağırsak paraziti dedi. Ne yapmam lazım peki engel olmak için? Bugün baktım yemliğin birinden de çıktı güve, güve derken küçük kurtlar var ya o işte nerden geldiler anlamadım sürekli de yemliklerini kontrol ederim

Yemini tazeleyin ve taze aldığınız yemi cam kavanozda buzdolabına koyun. İkinciside kuşun zayıf, ancak her zayıf kuş hasta diye birşey yok. Haftada iki defa güzel bir mama takviyesi yap kilo alır. Powermax klasik mama tavsiyemdir.

Oyla 0
Yemlerini tazeledim kafeslerini de güzelce temizleyeceğim. Evet çok zayıfladı ama toparlıyor gibi ellerimle yem yediriyorum. Peki göğsündeki morluk neden sizce? Dışkılarında da azcık su oluyor peçetede görünüyor dışkının etrafında sarı olarak bu da hasta olduğunu gösterir mi? Yumurta maması da yaparım, dediğiniz mamayı da araştırırım iyi olsunlar yeter ki.

Oyla 0
Dışkı öyle ciddi bir bozukluğu yok ve korkulacak bir durum söz konusu değil gibi. Sadece iyi bir bakımla kaybettiği ağırlığı geri kazanacaktır. Ümit arkadaşımın dedikleri uygulanabilir.
Her kuşta bakteri olur, sayısı arttığında bizlere yansır ya da kuşu zorlar. Bakteriyel problemler için ilaç başlamadan önce probiyotik ve elektrolitle dışkının normal haline gelmesi için çabalanması gerek.

Oyla 0
Yemlerini tazeledim kafeslerini de güzelce temizleyeceğim. Evet çok zayıfladı ama toparlıyor gibi ellerimle yem yediriyorum. Peki göğsündeki morluk neden sizce? Dışkılarında da azcık su oluyor peçetede görünüyor dışkının etrafında sarı olarak bu da hasta olduğunu gösterir mi? Yumurta maması da yaparım, dediğiniz mamayı da araştırırım iyi olsunlar yeter ki.

Göğüsteki morluk zayıflıktan. Biraz kilo alsın normale döner. Dışkılarda su olur zaten. Şöyleki dışkı 3 kısımdan oluşur; yeşil kısım, beyaz kısım ve sıvı kısım. Ancak bu sıvı kısım yoğun bir şekilde peçetede leke bırakıyorsa ozman hastalıktan şüphe edebiliriz. İsterseniz kafese yeni peçete serin 3-4 tane dışkı yapınca resmini çekip ekleyin bakalım. Bunun dışında kuşta herhangi bir hastalık belirtisi varmı? İştahszlık, halsizlik, kusma hareketi, nefeste hırıltı vs?

Oyla 0
Herkese çok teşekkür ederim kuşumu üreticiye götürdüm sordum olağan birşey olduğunu kendi deri rengi olduğunu söyledi. Kendi kuşunu da gösterdi onunkini de görünce biraz içim rahatladı. Çok tüy dökmüştü muhtemelen o yüzden zayıfladı çok şükür tüyden çıktı ve kilo aldı. Vitaminini eksik etmedim,mama verdim, ara ara suyuna bir damla sarımsak suyu kattım, ara ara da bir damla limon kattım çok şükür şimdilik iyi. Zaten öncesinde de iştahı yerindeydi hareketliydi sürekli kardeşlerine sataşırdı. Ben yine de önlem amaçlı dışkısını atayım.

Oyla 0