Kuşlarımın beslenmesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ali_06
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ali_06

iyikus.com Üyesi
Kuşlarım için her şeyi mümkün oldukça doğru yapmaya calışıyorum. Mama yapıyorum, sebze ve meyve veriyorum, yemlerinin tozunu alıp temiz bir şekilde veriyorum, kalamar kemiği, kum, mineral blokta var;

Buna rağmen dişi kuşum bunların hepsini yerken erkek kuşum yem dışında, ne mama ne meyve-sebze ne kalmar, tuz ve mineral bloktan yemiyor, bu durum normal mi yoksa birşeyleri yanlış mı yapıyorum?

Bazen alışkanlıklarından tüketmiyorlar. Bazı kuşlar yerken, kimisi yanaşmıyor bile. Bir sakıncası yok ama bu durumlarda sudan vitamin desteği sağlamak gerekir. Bunların haricinde elden bir şey gelmez

Oyla 0
Bazen alışkanlıklarından tüketmiyorlar. Bazı kuşlar yerken, kimisi yanaşmıyor bile. Bir sakıncası yok ama bu durumlarda sudan vitamin desteği sağlamak gerekir. Bunların haricinde elden bir şey gelmez
Vitamin ne önerirsiniz, birde polivitten suluca 2-3 damla koyuyorum haftada 1 uygun mu?

Oyla 0
2 adet mamalık kullanın muhtemelen ikisi ayrı köşede duruyordur
üzerine yem serpin mutlaka tadacaklardır
polivit güzel marka kanımca büyük suluguna 0-5 ml enjektörle atılabilir mamaya atılması daha saglıklı ben polivit toz olanından kullanıyorum prinç tanesi kadar yeterli oluyor

Oyla 0
Benim canavar kızım (dişi kuş) nereye bişey koysam önce kendisi gider tadına bakar, vallaha erkeğin işi zor :), erkek yem dışında ne meyve ne sebze ne de mamaya pek ilgisi yok sanırım bu durum alışkanlıkla alakalıdır diye düşünüyorum, birde hayırlısı ile yumurta görebilseydik, tabi ondan önce çiftleşmeleri lazım...

Oyla 0
Eğer yem harici denemeler yapmıyor ise tohum çeşitliliğini arttırmanızı öneririm. Örneğin sağlık tohumları diye satılan tohum paketi alınabilir. İçeriğinde bu paketlerin genelde bunlar var. Turp tohumu, yonca tohumu, beyaz marul tohumu, haşhaş tohumu, ıspanak tohumu, havuç tohumu, maydanoz tohumu, roka tohumu, çim tohumu, tef tohumu, sarı panicium, kolza tohumu, kereviz tohumu, keten tohumu. Yemine %25 oranlamayla katılabilir.

Birde dişi yiyorsa birbirlerine kustuklarında vitamin ve ihtiyaçları taşıyacaktır. Zaten yavru geldiği zaman erkek kuşlar özellikle yeni şeyleri denemeye yöneliyor. Yem yetersiz kalıyor. Bu süreçte öğreneceğini düşünüyorum.

Oyla 0
Eğer yem harici denemeler yapmıyor ise tohum çeşitliliğini arttırmanızı öneririm. Örneğin sağlık tohumları diye satılan tohum paketi alınabilir. İçeriğinde bu paketlerin genelde bunlar var. Turp tohumu, yonca tohumu, beyaz marul tohumu, haşhaş tohumu, ıspanak tohumu, havuç tohumu, maydanoz tohumu, roka tohumu, çim tohumu, tef tohumu, sarı panicium, kolza tohumu, kereviz tohumu, keten tohumu. Yemine %25 oranlamayla katılabilir.

Birde dişi yiyorsa birbirlerine kustuklarında vitamin ve ihtiyaçları taşıyacaktır. Zaten yavru geldiği zaman erkek kuşlar özellikle yeni şeyleri denemeye yöneliyor. Yem yetersiz kalıyor. Bu süreçte öğreneceğini düşünüyorum.
Dediğiniz mantıklı, erkek yemese de birbirine kusuyorlar, oradan vitamin çeşitliliğine katkıda bulunuyor küçük hanım :). Birde birbirlerine kusmaları, kaşımaları, beraber yuvaya girmeleri her ne kadar da çiftleşme dair bir durum olmasa da eş tutmuşlar anlamına geliyor değil mi?

Oyla 0
Aynen. Gerisi zamanla olacak. Şu kadar sürede çiftleşir diyemiyorum ama beraber yuvaya girmeler, kaşıma ve kusma varsa yakında çiftleşirler. Biraz erkeğin kur oranını arttırması gerekiyor. Dişi hazır belli ki.

Oyla 0
Aynen. Gerisi zamanla olacak. Şu kadar sürede çiftleşir diyemiyorum ama beraber yuvaya girmeler, kaşıma ve kusma varsa yakında çiftleşirler. Biraz erkeğin kur oranını arttırması gerekiyor. Dişi hazır belli ki.
:) Erkek için kur oranını artırmak için ne yapabilirim ?

Dişi sabah yine kafesin demirlerini kemiriyordu, sanırım bu durum kızgınlık göstergesi. Soru şu o zaman; madem dişi kızgınlaştı neden erkek yanaşınca izin vermeyip kaçıyor, kızgınlaşan dişinin bu duruma izin vermesi gerekmez mi?

Bu arada benim ilk tecrübem olacak, o yüzden çok soru soruyor olabilirim, ayrıca cevaplarınız için de teşekkür ederim.

Oyla 0