Kuşların Banyo İhtiyaçlarının Giderilmesi

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlarının banyo yapması tıpkı bizlerde olduğu gibi temel ihtiyaçlarındandır ve mutlaka karşılanmalıdır. Kuşların banyo yapmasını sadece temizlik açısından düşünmek yanlış olur.
Kuşlar için banyo önemlidir çünkü:
  1. Tüy, vücut ve deri temizliğini sağlarlar: Banyo, kuşların tüylerinin ve derilerinin temizlenmesine yardımcı olur ve dökülen tüylerin vücutlarından uzaklaşmasını sağlar.
  2. Deri nemlendirme: Banyo, kuşların derilerinin nemlendirilmesine yardımcı olur ve bu, derinin daha esnek ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.
  3. Stres azaltma: Banyo, kuşların stres seviyelerini azaltabilir ve onların rahatlama düzeylerini artırabilir.
  4. Sağlık: Banyo, kuşların sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olabilir, bakterilerin ve mantarların üremesini önleyebilir.
  5. Henüz tespit edilmeyen etkilerinin de olduğu söylenmektedir.

Kuşların Banyo Suyu Nasıl Olmalıdır?​

Kuşlar, hafif bir su akışı olan kapları severken, kimi kuş bu hareketlilikten rahatsız olur. Bir banyoluk ya da su pınarı alıp denemeler yapabilirsiniz. Bazen duş başlığı ya da lavabodan akan az miktar bir suyla da yıkanabilirler.
  • Su, aşırı sıcak olmayan ılık bir ısıda olmalı ve banyolukla verilen suyun derinliği, kuşların bacaklarının en fazla yarısına denk gelecek şekilde doldurulmalıdır.

Banyo ihtiyacı tüy kalitesini arttırıyor, stresi azaltıyor!

Tüyler yılda bir kaç kez yenilenebilir. Bu yenilik aşamasında iyi takviyelerle beslenen ve devamlılığı olan bir programa sahip kuşların tüyleri daha canlı ve kuvvetli gelişecektir. Banyo ise hem bu evrede hem de tüylerin sağlıklı kalabilmeleri açısından gerekli. Çevresel etkiler -tüy yiyen akarlar, ortamın havası, bakteriler, temaslar ve sürecin yaşattığı yıpranmalar tüylere zarar verir. Bu tüyler donuk ve kırpılmış gibi bir izlenim verebilir (görseldeki gibi).
eskiyenituyler-jpg.28031

Banyonun iyileştirici işlevi de aslında burada devreye giriyor. İyi bir banyo, kuşlarımızın değerli tüylerini olabildiğince uzun süre en iyi durumda tutmasına olanak sağlıyor. Ayrıca daha çevik olmalarına da yardımcı oluyor.

Yapılan bir araştırmada ise banyo sıklığı düzenli olan kuşların, uçuş becerilerinin daha iyi olduğu kanıtlanmış.
Bir de tehdit durumlarında kuşların daha sakin kaldıkları, streslerini daha iyi yönetebildiklerinden bahsedilmiş. Bu basit görünen şeyler aslında kuşların sağlığını korumamız adına dikkat etmemiz gereken şeyler. Stres kaynaklı çoğu kuşun hızlı hastalandığı ve kayıpların yaşanabileceğini deneyimlerimizle biliyoruz.

Eklenmesi gereken bir diğer önemli detaysa kuşa sunulacak banyo suyunun gün içinde imkan varsa bir-iki kez yenilenmesi gerekliliğidir. Örneğin benim kuşlarım (@Doğanay Y. ) banyoluğu takar takmaz yıkanırlar. Böyle bir durumda su tazelemek gerekmeyebilir çünkü yıkanma sonrası gerçi çekilebilir (1 saat kalması yeterli olur). 2-3 ve üzeri bir kafes ya da salmaya konulacaksa banyoluk, mutlaka suyu bir kaç kez tazelenmelidir. Kuş sayınız ve suyun kirlenme durumuna göre bir değerlendirme yapmanızda yarar var.

Kuşlar İçin Üretilmiş Banyo Sıvıları/ Tuzları​

Banyo Tuzları/ Sıvıları:

Bende (@Melike Gül ) şuan dünyaca tanınmış iki markanın çıkardığı banyo tuzları/sıvıları var. Bunlar hakkında kısaca bahsetmek istiyorum. Versele Laga ve Röhnfried markalarının bu konu hakkında çıkarmış oldukları iki ürün vardır. Peki bu ürünleri nasıl kullanmalıyız? İlk olarak Versele Laga'nın çıkarmış olduğu iki ürünü inceleyelim.

• Versele Laga İdeal Bathsalt:
Bu ürün güvercinler için üretilmiştir. Ürünümüzü kendi sitesinde yer alan tanımıyla birlikte şu şekildedir:
Oropharma Ideal Bathsalt turuncu renkli bir banyo tuzudur. Kasları rahatlatır, tüy dökülmesini kolaylaştırır, derinin pul pul olmasını engeller. Kalitesi yakalanamayan bu ürünü güvercinlerin banyo yapmasının ne kadar önemli olduğunu bilen her güvercin sahibi kullanmalıdır. Düzenli banyo tüylerin sağlıklı kalmasını sağlar. Banyo suyuna İdeal bathsalt eklenmesi tüylerin güçlenmesine katkıda bulunur.

Versele Laga İdeal Bathsalt Kullanımı: 10 lt suya 1 çorba kaşığı Ideal Bathsalt koyulur. Kışları: Haftada bir kez banyo önerilir.
Yarış sezonu: Haftada 1-2 kez banyo
*Tüylenme sezonunda: Haftada 2 kez banyo.

Sabahları soğuk bir banyo, tercihen gündüzleri yaptırılır. Yarıştan sonra gerekirse banyo ılık suyla yaptırılır. Her banyoda su tazelenir.

• Versele Laga Oropharma Oro-Bath:
Bu ürün ise bilhassa kafes kuşları için üretilmiştir. Eğer muhabbet kuşu, sultan papağanı gibi bir tür besliyorsanız bu ürünü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. O zaman bu ürünümüzü de tanıyalım;
Oropharma Oro-Bath, parlak tüyler için özel bir banyo tuzu bakım ürünüdür. Tüyleri daha esnek yapar, ayakları ve cildi ölü derilerden korur ve parlak tüyler sağlar. Oro-Bath, kaslarda rahatlatıcı bir işleve sahiptir ve cildi ve tüyleri temizler. Herkes kuşların banyo yapmayı sevdiğini ve buna ihtiyacı olduğunu da bilir. Tüyleri korumak için düzenli banyo yapmak çok önemlidir. Oro-Bath'ı banyo suyuna eklemek, kuşlara yumuşak tüyler verir ve tüylerin suya dayanıklılık ve dayanıklılıklarını korumalarına yardımcı olur.

Kuş derisi ve tüyleri için faydalı bir rahatlatıcı, kasları gevşetir, deriyi ve tüyleri yumuşak bir şekilde temizler. Tüy akarlarına karşı önleyici bakım sunar!

İçerik :
Sodyum korid, sodyum bikarbonat, pinus sylvestris koni yağı, CI 45350

Versele Laga Oropharma Oro-Bath Kullanım Şekli :
250 ml ılık banyo veya litre başına 1 ölçü kaşığı (= 1 g).
Solüsyon banyoluğa konulabilir ya da bir bitki spreyi yardımıyla kuşlar üzerine sıkılabilir.
Kış aylarında: 2 haftada 1 kez
Yaz aylarında: Haftada 2 kez yaptırabilirsiniz.

Banyo suyuna ORO-BATH eklenirse, birkaç saat sonra kafesten çıkarılmalıdır!

:m25:Versele Laganın banyo tuzu adına çıkarmış olduğu iki ürünü vardır. Peki Röhfinedin? Versele Laga'dan bahsettiğimize göre artık Röhfinede geçebiliriz. Röhfinedin de kafes kuşları için çıkarmış olduğu bir banyo tuzu ve banyo sıvısı vardır.

• Röhnfried badesalz:
Banyo tuzu bilinenin aksine en iyi etken maddeler kullanılarak yapılmış mükemmel bir üründür. Badesalz yılın her döneminde ve özellikle tüy dökümü sırasında tavsiye edilir. Toz, cilt kalıntısı ve kepek, kötü tüyler ve tüyler gevşetilir, bu da yeni tüy oluşumunu teşvik eder ve cilde bakım yapar. Bu güvercinlerde parlak, ipeksi tüylere sahip olacak ve aynı zamanda akarlara, kuş bitlerine ve diğer parazitlere karşı da etkili olacaktır.
  • Tüyleri parlatır
  • Ölü deriyi döker
  • Yeni deri oluşumunu hızlandırır
  • Ayakların pırıl pırıl temiz görünmesini sağlamakla beraber ayak sağlığı için çok önemlidir.
  • Kanatlarda oluşan tozun giderilmesini sağlayarak olası astım vakalarının önüne geçer.

Röhnfried badesalz Kullanımı: 10 litre için 1 ölçek veya 1 litre su için 2 gram şeklinde kullanılır.

Yapılan banyo suyu kış aylarında 24 saat, yaz aylarında ise en geç 12 saatte değiştirilmelidir.

• Röhnfried Probibath;
Bu ürün röhnfriedin kafes kuşları için yaptığı sıvı prebiyotikli banyo sıvısıdır. İçeriğinde bulunan sıvı prebiyotik ile kuşunuzun deri ve tüy sağlığını arttırır. Kuşunuzun deri ve tüylerinde bulunan ince kirlerin temizlenmesini sağlar. Derilerinde veya tüylerinde bulunan patojenik mikropların yayılmasını engeller. Kuşlarınızın içmesinde zararın aksine yararı vardır.

Röhnfried Probibath Ne Kadar Kullanılır?
Kullanımı
: 100 ml banyo suyuna 3 ml ekleyiniz.

Ürünlerimizi bu şekilde sıralayabiliriz. Ben bu sene röhnfriedin banyo sıvısını kullandım ve kullanmaya da devam ediyorum. Diğer ürünler hakkında bilgi sahibi değilim ama probibath'ı kullandığım zaman gerçekten Poyrazın tüyleri yumuşacık oldu ve en önemlisi o banyodan sonra rahatladığını hissettim. Zaten kuşumda ayrıyeten tüy rahatsızlığı olduğu için çok iyi geldiğini düşünüyorum. Diğer ürünleri denemediğim için yorum yapmam sağlıklı olmaz ama probibath gerçekten işe yarayan bir ürün, tavsiye ederim. Bilhassa sıvı seçmemin sebebi ise suyla karıştırma gibi bir derdinin olmaması. Direkt 100 ml suyun içine 3 ml olacak şekilde döküyorum ve onu karıştırıyorum. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım ve tavsiye ederim, özellikle kuşunuzun tüy rahatsızlığı varsa iyi geleceğini düşünüyorum, bu ürünlerin.

Bu ürünler haricinde piyasada bir kaç ürün daha var. Çoğu benzer etkilerde olduğundan gönül rahatlığıyla istenilen tercih edilebilir ancak önerdiğimiz ürünler üstte sıralananlardır (şuan için).

Kuşların Suyuna Bir şeyler Eklemek Gerçekten Gerekiyor mu?

Beklenmedik bir kaza sonucu kirlenen kuşlar haricinde kuşların banyo suyuna hiç bir ürün eklemek gerekmiyor. Sadece içtikleri su gibi arıtılmış ya da hazır su ilavesi yapılmalıdır. Kuşlar tüylerini düzeltirken, tüylerinin üzerinde ne varsa temas ederler ve yutulması halinde, güvenli görünen ancak pek çok bileşen içeren bu ürünler kuş sağlığı için güvenli olmaktan çıkar. Kimyasallar, sabunlar, şampuanlar veya kuş türüne özgün üretilmemiş diğer bileşenleri içeren ticari banyo solüsyonları kuşlar üzerinde KULLANILMAMALIDIR. Son dönemlerde piyasada ki kuş sıvıları bir miktar daha güvenilirdir ama kullanıp kullanmamak tamamen sizin inisiyatifinizdedir. Su tek başına yeterlidir!

Tüy Rahatsızlığı Olan Kuşlarda Banyonun Önemi;​

Eğer tüy rahatsızlığı olan bir kuşunuz varsa (en basitinden french molt) banyo konusuna ayrı bir önem vermelisiniz. Çünkü bu kuşların banyoya diğer kuşlara göre çok daha fazla ihtiyaçları vardır. Vücutları sürekli olarak yeni tüy üretmeye çalışıyor ve bu tüylerin çoğunun gelişimi kapsül içindeyken duruyor. O tüyler de öylece kalıyor ve dökülüyor. Tüylerini tararken bu tüyler onları rahatsız edebiliyor. Bu durumda onlara en iyi şekilde yardım edebilmek için bana göre iki önemli konu var. Birincisi B vitamini İkincisi ise banyo. B vitamini tüylerin gelişmesine içerden destek sağlayacaktır, banyo suyu ise kuşumuzun derisini rahatlatacak ve tüyleri yumuşatacaktır. Eğer tüy rahatsızlığı olan bir kuşunuz varsa her banyo sonrası rahatladığını gözlemleyebilirsiniz. Mesela benim sultan papağanım (@Melike Gül ) da french molt ve derisi çok fazla kepek üretiyor. Ayrıca yeni çıkan tüyleri çoğunlukla gelişimini kapsülün içindeyken durduruyor. Onu her yıkadığımda, su kabının içi genelde kepek ve birkaç tüy oluyor. Ama banyodan sonra tüyleri daha parlak ve sağlıklı oluyor. Birde banyo suyunuza banyo tuzu/sıvısı gibi ürünler katarsanız banyodaki verimi daha da yükseltebilirsiniz.

*Bu konu, iyikus.com' makale dönüştürme etkinliğinde üretilmiştir ve bir çok yazar tarafından kaleme alınmıştır. Katkısı olan ve olacaklara buradan teşekkür ederiz. Bu konu için katkısı olanlar;
@Melike Gül ,
@Doğanay Y.

*Ana başlık

Son düzenleme: