Kuşların Dışkılarını Yemesini Engellemek

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,874
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşların Dışkılarını Yemesini Engellemek
Bu konuyu site içi aramalarda muhabbet kuşum kakasını yiyor neden? sorusuna hitaben açmaya karar verdim.

Özellikle muhabbet ve sultan papağanlarında rastladığımız dışkı yeme sorununun sebeplerine ve nasıl çözüm bulacağınıza değineceğim. Kuşunuzun dışkısını yemesi sağlıklı olmadığı için bu alışkanlığını engellemek adına yapılacak en doğru şey kafes tabanında tel ızgara olan kafesler kullanmaktır. Kuşunuzun dışkısı tel ızgaranın altındaki bölmeye düşeceği için kuşunuzun dışkısını yemesini büyük ölçüde engellemiş olursunuz.
Neden Dışkı Yer Kuşlar?

Dışkı yeme davranışı genelde vitamin, mineral eksikliği ve kötü beslenme kaynaklıdır
. Kuşunuzun bakım koşullarını tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Özellikle K Vitamini eksikliği sebebiyle kuşların dışkı yemesine sıklıkla rastlanmıştır. Böyle bir problem yaşıyorsanız Pet Shoptan satın alabilirsiniz (Avit-K). Tabi daha profesyonel ürünlerde mevcut. Anlık olarak denenebilir Avit-k
K vitamini eksikliğini doğal sebzelerle de sağlayabilirsiniz. K vitaminin bol olduğu bazı yeşillikler roka, tere, ıspanak, pazı, maydonoz vb..

Yavru kuşlar özellikle yuvadan indikten sonra kendi dışkısını ve ebeveynlerinin dışkısını yer burada korkulacak bir durum söz konusu değildir. Çünkü yavrular daha yem kırmayı öğrenemedikleri için dışkıda sindirilmemiş olan besinlerle beslenirler. Peki yavrular neden hasta olmaz. Yavrular aynen insanlarda olduğu gibi doğal bir bağışıklıkla dünyaya gelirler. Yavrular için Dışkı yemenin risk haline geldiği evre tamamen anneden bağımsız olduğu evredir. Yani kısacası yavrunun yumurtadan çıktığı günden itibaren 50-60 gün sonrasında dışkı yemek artık yavrular içinde risk oluşturur.
 
Son düzenleme:
Üst