iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Kuşların Kafeste Kanat Çırpması

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,889
Çözümler
36
Tepki puanı
10,535
Yaş
29
Konum
Ankara
Kuşların Kafeste Kanat Çırpması
Kuşlar kafeste neden kanat çırpar?

Kuşların kafeste kanat çırpması kadar doğal bir durum olamaz. Bu yüzden telaş etmeniz oldukça yersiz. Bu soru oldukça komik olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim. Kuş kanat çırpmasında kim çırpsın :)
Elbette bu durumun altında başka sebeplerde var. Bu konuyu açma sebebimiz kafes içinde diğer sebeplerden ötürü kanat çırpma nedenlerinden bahsetmek;
Kuşum Kafeste Kanat Çırpıyor. Sebebi Nedir?
Biliyoruz ki hepimizin kuşları kafesin içindeyken tüneğe ya da tellere ayaklarıyla tutunup hızlıca kanat çırparak yem kabuklarını her yere saçarlar. Bunun nedeni kuşlarda diaframın olmayışıdır. Akciğerleri bizim gibi şişip gevşemez. Uçuş esnasında kanat çırpma sonucu, göğüs kemiğinin açılıp kapanmasıyla hava keselerine yapılan basınçla akciğerler körüklenir ve hava akciğerlere rahatlıkla girip çıkar. Akciğerlerin bu özelliği solunumun çabuk olmasına ve dolayısıyla besinlerin oksijen tarafından çabuk yakılarak kuşlar için gerekli yüksek enerjinin elde edilmesini sağlar. Bu yüzden düzenli uçuş taliminin önemini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Uçamayan kuşlar bile çoğu kez kanat çırpma hareketini yaparak oksijen ve kan akışını hızlandırıp daha sağlıklı bir şekilde besin yakılmasını sağlar.
Birde kuşlarımız vücut ısılarını ortama göre kanatlarını çırparak ayarlıyorlar.

Ayrıca eşleşmek isteyen kuşlarda kanat çırpma eğiliminde olabiliyorlar.

Kafes içini oyuncaklarla doldurmayın!
Eğer kafesiniz küçük ya da orta büyüklükteyse, kuşlarınızın rahat hoplayıp zıplayacağı, kanat çırpacağı boş alanlar açmanız gerekir. Önemli olan oyuncaklarla oynaması değil, kafes içerisinde ki rahat hareketidir. Gün içinde aralıklarla ilgilendiğinde oyuncak ihtiyacı olmayacaktır.
 
Son düzenleme:
Üst Alt