Kuşlarınız için Yumurta maması hazırlanışı

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,971
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarınız için Yumurta maması hazırlanışı
Başlamadan Önce…
Yumurta maması
kuşların yem haricinde yiyebileceği ve gerekli ihtiyaçlarının bir kısmını karşıladığı ikincil bir üründür. Bu nedenle haftada 1 kez verilmesi tavsiye edilir. Haşlanmış yumurtaları küçük kuşlarımızı beslerken karşılaşacağınız ilk sorun, onu yiyebilecekleri bir forma getirmek olmalıdır. Birçoğu iri yiyecek parçalarını tüketmeyi tercih etmezler. Yani ilk göreviniz, yumurtalarınızı haşladıktan sonra kuşlarınızın onları yiyeceği kadar iyi bir şekle dönüştürmelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken yumurtanın çok iyi haşlanarak kuşlara sunulması gerektiğidir. Çiğ yumurtalar kuşlarının sağlığını tehlikeye atabiliyor. Pişmiş yumurtaları ezip ya da ince şekilde doğrayıp, kuru ekmek kırıntılarıyla (etimek gibi) birleştirerek başaracağız. Püre haline getirildiğinde, sarılar yapışkan hale gelir ve kuru ekmekte eklendiğinde bir doku oluşur. Unlar tipik olarak zenginleştirilmiştir, bu yüzden karıştırdığınız kırıntılar enerji için kalorilerin yanı sıra besinsel fayda sağlar. Yumurtalarınızı soyarken kabukları sakladığınızdan emin olun; Onlar önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Yumurta kabuğunun kalamar kemiğinden daha fazla kalsiyum sağladığını biliyor muydunuz?

Yumurta mamanızı yapmak için bir blender veya mutfak robotu kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca yumurta kabuğunu un kıvamında tutmak için küçük bir havan kullanıyorum. Muhtemelen gerekli değildir, ancak karışımda bu şekilde kolayca dağılır. Öğütmeden önce kabukları mikrodalgada veya fırında kurutduğunuzdan emin olun. Gerekli yöntem üstteki konu linkinde :)

Şimdi alt kısımda görsellerle anlatacağım yumurta mamasının en kolay yapılma tarifidir. İsteğiniz doğrultusunda ara ara sebze takviyeleri yapmalısınız. Bu mama biraz daha yavru bakan çiftler için uygundur. Yumurta karışımınıza belirli miktarlarda ekmek kırıntısı (etimek ya da tam buğray ekmeği)(hafif kızartılmış) ve yumurta kabuğu tozu eklenmektedir.

Oran olarak hazırladığınız yumurta kadar, ekmek kırıntısı ekleyebilirsiniz.
287328742875287628772878
 

Merve B.

Moderatör
Üye
Üretici
Katılım
13 Ara 2017
Mesajlar
1,030
Puanları
268
Yaş
26
Konum
ankara
ahhh ahhh benim tosun yemiyor ne yaptıysam
Benim dişi de geldiğinde yemiyordu.Yavru sırasında alıştı.Alışacaklardır illaki hangiis yemiyorsa.Benim dişi meyve sebze yemeye bile başladı maşallah.Yavrular onlara çok güzel şeyler kazandırıyor.:)
 
Üst