Kuşlarınızı sağlıklı tutmak için ne yapabilirsiniz?

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
4,471
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kuşlarınızı sağlıklı tutmak için ne yapabilirsiniz?
  • Çok çeşitli tohumlar, sebzeler, meyveler, mineraller, takviyeler ve iyi, temiz su vererek bir beslenme programı yapmalısınız. Bu programı yaparken kuşlarınızı tanımanız gerekiyor ve denemelerle bazı şeylere karar vermelisiniz. Mesela hangi tohumu çok tüketiyor, hangi sebze ve meyveyi severek yiyorlar, sularına vitamin kattığınızda içme oranları nasıl? Acaba dozajı doğru tutturabiliyor musunuz? bunları bilmek gerekir.
  • Düzenli temizlik!
  • Kuşlarınızla zaman geçirin. Sadece birkaç dakika besleme, sulama, yuvaları kontrol etme ve temizleme işleminden bahsetmiyorum. Bunun haricinde onları gözlemleyin. Sessizce oturup kuşları gözlemleyebileceğiniz zamanlar yaratın. Böylece onları tanırsınız. Davranış veya canlılıktaki hafif değişiklikler bir hastalığın ilk işareti olabilir. Gözlemleriniz doğrultusunda erken müdahale edebilirsiniz.
  • Hasta kuşları izole edin. Onları ayrı bir kafese koyun ve bulunduğu ortam için uygun bir sıcaklık uygulayın. Önerilen sıcaklık sabit 20-22 derece. Hasta kuşunuza sadece yem ve su verin. Aynı kafeste olmaları diğer kuşlarla enfeksiyonun taşınmasına sebep olabilir. Kuş ayrıldığında başka kafese diğer kafes dezenfekte edilmelidir.
  • Unutmamamız gereken önemli bir konudur karantina işlemi. Ev ortamına yeni gelen kuş mutlaka ana kafese koyulmadan karantinaya alınmalı ve onlar için kür uygulanmalı. Önerilen kür süresi 30 gündür ama bence 15 gün yeterli bir süredir. Yeni gelen kuşlar çevreye, yeni beslenme rejimine ve aynı zamanda kuşlarınızda bulunan bakteri florasına uyum sağladıkları bu süreçte stresi en aza indirir.
  • Bir laboratuvarda mümkün olduğunca formüle edilmiş ilaçlar yerine tıbbi özelliklere sahip bitkiler " Doğal Çözümler " kullanmaya çalışın. İlaç kuşlarda bağırsakta iyi veya istenmeyen bakterileri azaltmasına neden olur. Bu nedenle bağışıklıklarını azaltmama adına az ilaç kullanmak her zaman iyidir. Bazen mecbur kalabiliyoruz ilaç için. Bunları da veteriner kontrolünde kullanmak gerekir.
 
Üst