Kusma, ishal ve titreme

Fırat M.

Yeni Üye
Merhabalar. benim yaklaşık 2 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var. Dün geceye kadar çok iyiydi fakat bu sabah 11 civarı yanına gittiğimde kanatlarını sanki üşümüş gibi titretiyordu ve biraz kendi halinde sessiz görünüyordu. Daha önceden 2 kere daha aynı durum yaşanmıştı ve yaklaşık 2-3 saat sürmüştü bu yüzden yine üşütmüş olabileceğini düşündüm ve sıcak tutmaya çalıştım. Özellikle soğuk cam kenarlarına konmayı çok seviyor yine benzer bir durumdur sanırım dedim. Dışkısı da ishal şeklindeydi.

Fakat diğer durumlardan farklı olarak bu sefer beni ürküten kusma durumu oldu. Muhabbet kuşum yarım saat arayla iki kere hafif ve üçüncüsünde ciddi sayılabilecek şekilde kustu ve zaten üçüncü kusuşunda artık yemden ziyade mide sıvısı geldi.

Bu durum üzerine vakit kaybetmeden en yakın veterinere götürdüm. Üşütme ihtimali olabilir mi yoksa bir hastalık mı geçiriyor diye sordum. Veteriner beklentimin aksine dışkı veya kan tahlili yapmadı zaten kan tahlili anladığım kadarıyla kuşlarda olmuyormuş. Neyse üşütme gibi görünüyor fakat bakteriyel bir durum olma ihtimaline karşın ne olur ne olmaz 5 gün boyunca suya karıştırarak içeceği bir antibiyotik verelim dedi ve bu 5 günlük antibiyotik kullanımının ardından da kullanması için şöyle bir probiyotik önerdi;

Açıkçası içimi pek de ferahlatan bir muayene olmadı fakat garip bir şekilde veterinerden eve geldiğimiz gibi muhabbet kuşum biraz yem yiyip antibiyotikli sudan içince gayet iyi bi şekilde hareketlendi sessizliği bıraktı ve tekrardan ötmeye başladı. İshal durumu da hemen kendini toparladı hala da bu satırları yazarken gayet sağlıklı görünüyor yani baktığınız zaman bu süreç toplamda 11-14 arası maksimum 3-4 saat sürmüştür. Şahsen bu sürecin ardından bir anda hemen toparlaması bana büyük ihtimalle bakteriyel bir durum olmadığını ve yine arada bir olduğu gibi üşüttüğünü düşündürtüyor fakat artık antibiyotik kullanımına da başlamış bulunduk...

Bu siteyi ve buradaki kullanıcıları bugün bu olay üzerine biraz da şans ile keşfettim o yüzden sizlere sormak istiyorum, acaba antibiyotik kullanımını bırakmalı mıyız?

Esasen yarıda kesmek istemiyorum ama daha 5-6 yudum falan içmiştir ve gerçekten de bakteriyel bir durum yoksa yol yakınken boşuna antibiyotik kullanımından dönmek istiyorum, malum gereksiz antibiyotik kullanımı hakkında pek iyi şeyler okumadım. Bir yandan da tam olarak emin olamadığım için kullanalım garanti olsun kafasındayım.

Öte yandan bir diğer sorum da veterinerin tavsiye ettiği probiyotik ürün hakkında. Bu forumdan anladığım kadarıyla genel olarak tavsiye edilen ürün Diazyme 256. TidiBiotic pek bilinmediği için ama Diazyme'de toz formunda olduğu için biraz çekinceli ve kararsızım açıkçası fakat kullananlar varsa fikirlerinizi sormak öğrenmek isterim. Onun haricinde kuşlarıyla benzer durumlar yaşayan arkadaşlar varsa ve paylaşabilirlerse ya da en azından bana bir yol gösterebilirlerse çok makbule geçer. Diyet olarak yem, kızıl darı, marul, ıspanak, dereotu ve multivitamin takviyesi şeklinde ilerliyoruz. İthal pelet yem aldım fakat kerata bir türlü beğenmedi. Meyve ve yumurtadan zaten hiç hazzetmiyor.

Son olarak toparlamak adına bu 3 saatlik süreçte gözlemlediğim semptomları yazmanın faydası olacağını düşünüyorum;

• Üşüme gibi görünen titreme
  • İshal
  • Kusma
  • Ayaklarda hafif serinlik
  • İshal dışkısının içinde 1 tane sindirilmemiş darı da gözlemledim belki eklemekte fayda vardır

Vakit ayırdığınız için teşekkür eder ve sağlıklı günler dilerim

Çözüm
Geçmiş olsun öncelikle marul ve ıspanak tüketimini şimdilik bırakın bu sebzeler ishal yapar
Güncel dışkısını peçete üzerinde olacak şekilde paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız
Hava akımına maruz kaldı mı ?
Kusma olursa videoya çekin ve buraya atın ağızda koku varmı ?
Probiyotik olarak bunu tavsiye etmiyorum dizayn 256 da olabilir ama ben entrobac probyotik daha iyi olduğunu düşünüyorum
Ellektirolik te kullanabilirsiniz ?
Geçmiş olsun öncelikle marul ve ıspanak tüketimini şimdilik bırakın bu sebzeler ishal yapar
Güncel dışkısını peçete üzerinde olacak şekilde paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız
Hava akımına maruz kaldı mı ?
Kusma olursa videoya çekin ve buraya atın ağızda koku varmı ?
Probiyotik olarak bunu tavsiye etmiyorum dizayn 256 da olabilir ama ben entrobac probyotik daha iyi olduğunu düşünüyorum
Ellektirolik te kullanabilirsiniz ?

Çözüm
Çok teşekkürler ıspanak ve marulları aldım hemen önünden. Hava akımına bildiğim kadarıyla maruz kalmadı fakat dün gece yazdan sonra en serin gecelerden biriydi belki de gece üşümüştür diye düşünüyorum. Bazen yerlerde çok geziyor halılardan dokunacak bir döküntü de yemiş olabilir emin olmak çok zor. Fotoğrafları şöyle bırakayım temizlik saati şu anda kendisinin :)

Ağzında şu an herhangi bir koku yok ve veterinerden döndükten sonra da dediğim gibi herhangi sıkıntılı bir semptom gözlemlemedik ama işte antibiyotik kullanımı konusunda tedirginiz bıraksak herhangi bir direnç oluşur mu, bırakmasak da antibiyotiği gerektiren bir durum var mı anlayamadık

Çok teşekkürler ıspanak ve marulları aldım hemen önünden. Hava akımına bildiğim kadarıyla maruz kalmadı fakat dün gece yazdan sonra en serin gecelerden biriydi belki de gece üşümüştür diye düşünüyorum. Bazen yerlerde çok geziyor halılardan dokunacak bir döküntü de yemiş olabilir emin olmak çok zor. Fotoğrafları şöyle bırakayım temizlik saati şu anda kendisinin :)

Ağzında şu an herhangi bir koku yok ve veterinerden döndükten sonra da dediğim gibi herhangi sıkıntılı bir semptom gözlemlemedik ama işte antibiyotik kullanımı konusunda tedirginiz bıraksak herhangi bir direnç oluşur mu, bırakmasak da antibiyotiği gerektiren bir durum var mı anlayamadık
Antibiyotik için en doğru cevabı @Ümit T. Hocam verecektir
Probiyotik kullanmanızda hiç bir sakınca yoktur dışkı gayet sağlıklı duruyur
İshal durumu göremedim ben

Son düzenleme:
Ben yarın ilk iş sizin dediğiniz marka probiyotikten temin edeyim ne olur ne olmaz antibiyotiği 1 günlüğüne kullanmış olsa da almakta fayda vardır belki. İshal titreme ve kusma durumları veterinerin kapısından içeri girdiğimiz gibi iyileşti resmen biz de pek anlamlandıramadık :) Bakteriyel bir hastalık olsa bu kadar kısa sürede semptomların önce belirip sonra kaybolması olası bir durum mu sizce?

Ben yarın ilk iş sizin dediğiniz marka probiyotikten temin edeyim ne olur ne olmaz antibiyotiği 1 günlüğüne kullanmış olsa da almakta fayda vardır belki. İshal titreme ve kusma durumları veterinerin kapısından içeri girdiğimiz gibi iyileşti resmen biz de pek anlamlandıramadık :) Bakteriyel bir hastalık olsa bu kadar kısa sürede semptomların önce belirip sonra kaybolması olası bir durum mu sizce?
Mümkün değil açıkçası enfeksiyon olsaydı kabarık ve halsiz duruyor olurdu
Ama tedbiri de elden bırakmayalım
Takip edelim durumunu