Kuşum Bana Nasıl Alışır?

GüzelKuş

Veteran
Merhaba arkadaşlar! Ben buralarda yeniyim . Sizlere birkaç sorum olacak. 3 gün önce bir kuş aldık. Oradaki en yaramaz kuşu seçtim. Eve gelene kadar her şey yolundaydı sonra yerine koydum ilk 3 saat yem yemedi su içmedi (su hala içmiyor) sonrasında bir çubuğun üzerinde kıpırdamadan saatlerce durabilme gibi bir yeteneği var. Elimi sokup sevebiliyorum gagalamıyor da. Ama elime gelmiyor onu parmağıma alıcam kaçıyor. Halbuki annem şıp diye eline alabiliyor. Kısaca beni sevmediğini düşünüyorum. Bana nasıl alışır?

Ona kuş sesi dinletince çok güzel ötüyor ama onun dışında yerinde kıpırdamıyor arada yemek yiyor. Kuş sesi dinletmek doğru bir hareket mi? Yalnız olduğunu düşünmesinden korkuyorum (arkadaşlarını özlemesinden de) Ama yerinden memnun herhalde geçen gün tek ayak üzerinde durdu bu da memnun demekmiş. Yani özetle sorularım şunlar;
-> Kendime nasıl alıştırırım?
->Kuş sesi dinletmeli mi?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Kuşlar yanlız bakılmamalılar. Önce kısık sesle, korkutmadan yaklaşmanız gerekiyor. Elinize gelene kadar oynatmadan kafes içinde bekletin elinizi. Büyük olasılıkla gelecektir. Gelmiyrsa yavaş hareketlerle ayaklarının biraz üzerine parmağınızı getirerek çıkmasını sağlayın. Başarısız olunursa bu denemede bunu tekrar tekrar yapın. Bu aşama geçildikten sonra gerisi kolaylaşıyor.

Evcilleştirmeye çalışıyorsanız eğer ses dinletmeyin. iyikus.com üzerinden gerekli eğitim ve evcilleştirme konularına göz atabilirsiniz.